Prva Crnogorka koja će kročiti na Antarktik: Ovo je tek početak

Jedan od glavnih ciljeva misije na Antarktiku je istraživanje mikroplastike u morima, globalnog problema koji prijeti morskom ekosistemu i ljudskom zdravlju

3657 pregleda 6 komentar(a)
Vesna Mačić, Foto: Printscreen/YouTube/TV Vijesti
Vesna Mačić, Foto: Printscreen/YouTube/TV Vijesti

Vesna Mačić, naučnica iz Instituta za biologiju mora Univerziteta Crne Gore, biće prva Crnogorka koja će kročiti na Antarktik. U razgovoru za Boje jutra TV Vijesti, Mačić je otkrila da je ovo za nju, ali i za Crnu Goru, izuzetno važna misija. Iako su pomorci već radili u tim vodama, Mačić je jedina naučnica iz Crne Gore koja će učestvovati u istraživačkom projektu na Antarktiku, u saradnji sa kolegama iz Bugarske.

"Ovo je zaista velika čast i prilika za naš Institut, kao i za mene lično", ističe Mačić.

Mačić je naglasila da je inicijativa za ovu misiju potekla od predsjednika Crne Gore, Jakova Milatovića, koji je u kontaktu s predsjednikom Bugarske dogovorio uključivanje Crne Gore u ovaj međunarodni istraživački projekt. Ova saradnja ima za cilj jačanje veza među balkanskim zemljama i otvara vrata za dalje zajedničke naučne projekte.

Istraživanje mikroplastike na Južnom polu

Jedan od glavnih ciljeva misije na Antarktiku je istraživanje mikroplastike u morima, globalnog problema koji prijeti morskom ekosistemu i ljudskom zdravlju.

"Mikroplastika je sveprisutna u morskom okolišu i prijeti sigurnosti hrane jer može da uđe u lanac ishrane", objašnjava Mačić. Ekipa će analizirati uzorke iz morskog dna, organizama koji žive na dnu, kao i onih koji plivaju, kako bi dobila uvid u prisustvo mikroplastike. "Iako ne možemo u potpunosti predvidjeti rezultate, nadamo se da ćemo moći da prikupimo korisne podatke", kaže Mačić.

Ekološki izazovi i sigurnost hrane

Posljedice mikroplastike u morima uključuju bioakumulaciju i biomagnifikaciju – proces u kojem se otrovne materije akumuliraju u organizmima i povećavaju u višim nivoima lanca ishrane, sve do ljudi. Mačić ukazuje na važnost smanjenja plastike na kopnu i njenog pravilnog recikliranja kako bi se umanjio negativan uticaj na ekosistem.

"Potrebno je da se svi trudimo da smanjimo upotrebu plastike i da vodimo računa o otpadu", naglašava ona.

Planovi za buduće naučne ekspedicije

Naučni rad Instituta za biologiju mora u Crnoj Gori već se bavi istraživanjem mikroplastike u Jadranskom moru, a rezultati sa Antarktika biće upoređeni sa podacima kolega iz Bugarske. Mačić se nada da će ova misija otvoriti vrata za buduće međunarodne projekte i mogućnosti za dalja istraživanja.

"Ovo je tek početak i nadam se da će biti mnogo više prilika za naše naučnike da učestvuju u ovakvim ekspedicijama", zaključila je Mačić.

Poziv mladim naučnicima

Na kraju, Vesna Mačić je pozvala mlade naučnike da se uključe u istraživanja mora i da se ne boje izazova.

"Iako Kotor nije najjeftiniji grad, posao naučnika pruža mnoge mogućnosti za profesionalni razvoj", poručila je ona mladima koji razmišljaju o karijeri u nauci.

Bonus video: