Iako su građani mahom najavili da će u petak bojkotovati trgovine zbog visokih cijena, pitanje je koliko će akcija biti uspješna, ako već sjutradan pohrle u markete i nadoknade kupovinu.
Iz Privredne komore Crne Gore (PKCG) kažu da trgovci nijesu krivi za inflaciju, već da je treba dodatno analizirati ono što je generiše, uključujući i uticaj pojedinih mjera ekonomske politike. O novim mjerama Vlada će u četvrtak, ali još nije poznato šta će do kraja one podrazumijevati.
"Zaustavili smo rast cijena", govorio je prije nešto više od dva mjeseca, tokom predstavljanja budžeta premijer Milojko Spajić.
''U oktobru imamo nula odsto inflaciju. To je jako značajno, jer su u oktobru povećane zarade, a novembar nas čeka sa nula odsto inflacije, a većim zaradama'', rekao ej Spajić 18. novembra prošle godine.
Dočekao nas je i januar, sa inflacijom koja je mjesec ranije, po Monstatu iznosila 2,1 odsto, ali i pozivom da zbog visokih cijena u petak bojkotujemo trgovine, što je pozdravio upravo premijer.
Primjer su nam dali Hrvati, čiji je jednodnevni bojkot prepolovio uobičajene prihode njihovih marketa.
U petak će bojkotovati bilo kakvu kupovinu i usluge, što podrazumijeva odlazak u banke, restorane, na pumpe, ili korišćenje dostave. Dan ranije počeće bojkot tri trgovačka lanca i tri proizvoda na sedam dana.
''To će biti snažan signal, veliki signal i veliki otpor trgovini, povećanju cijena, biće snažan signal svima. Mnogi su nas potcijenili, a kao potrošači poslali smo svi skupa glas da mi to možemo'', rekao je Josip Kelemen iz potrošačke platforme "Halo, inspektore" iz Hrvatske.
I kod nas akcija u petak može biti uspješna, ako građani već dan kasnije ne pohrle u trgovinu.
Iako crnogorski građani mahom kažu da će se odazvati bojkotu, nijesu rijetki oni koji za svakodnevni rast cijena krive politiku koju sprovodi Vlada.
Dok oni na te kritike ne odgovaraju, iz PKCG navode da je Analiza, koju su radili profesori sa Ekonomskog fakulteta, pokazala da se rast cijena nije posljedica neracionalnog ponašanja trgovaca, već faktora na koje privreda ne utiče. Zato bojkot ne podržavaju i smatraju ga neopravdanim.
''Analiza je pokazala i da sektor trgovine nije generator inflacije, te da je rast cijena neminovan kada zarade rastu brže od produktivnosti. Zato je generatore inflacije potrebno dodatno analizirati uključujući i uticaj pojedinih mjera ekonomske politike. Takođe, administrativni aparat je znatno uvećan, i uz rast zarada, koji nije praćen povećanjem produktivnosti rada, došli smo do paradoksalne situacije da su lična primanja u javnom veća od primanja u realnom sektoru tj. privredi, koja puni budžet i finansira javni sektor. Dijalog po ovim pitanjima mora da bude intenzivan kako bi izbjegli donošenje odluka koje mogu smanjiti privrednu aktivnost '', kazali su iz PKCG.
A, jednu od odluka u avgustu je najavio premijer Spajić. Osnovaće još jedno državno preduzeće koje će biti zaduženo za robne rezerve, ali i da direktno dostavlja građanima osnovne životne namirnice iz tih rezervi.
''To je jedan održiv način da se borimo protiv visokih cijena, jer ograničenje marži će definitivno biti jedna velika pomoć budžetu naših građana, međutim moramo imati jedno dugoročno održivo rješenje za rast cijena i za stabilizaciju cijena u Crnoj Gori i mislimo da je ovo preduzeće optimalan odgovor'', kazao je Spajić 10. avgusta prošle godine.
Šta se pet i po mjeseci kasnije po ovom pitanju uradilo, danas iz Vlade nijesu odgovorili Televiziji Vijesti, ali je premijer najavio da će ove sedmice odlučivati i o produžetku akcije limitiranih cijena koja ističe 31. januara, kao i o robnim rezervama.
Ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj “Vijestima” je rekao da će na sjednici u četvrtak predložiti da se akcija limitirane cijene produži još tri mjeseca, do 30. aprila.
Bonus video: