Da li su skaj prepiske valjan dokaz?

Desetine optužnica, stotine članova kriminalnih organizacija, desetine ubijenih, milionski iznosi opranog novca. Tako se ukratko može prepričati do čega je u Crnoj Gori doveo skaj materijal, aplikacija preko koje su navodno članovi organizovanih kriminalnih grupa (OKG) bezbrižno komunicirali

8493 pregleda 25 reakcija 13 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Screenshot/TV Vijesti
Ilustracija, Foto: Screenshot/TV Vijesti

Nakon što je Apelacioni sud juče ukinuo prvostepenu presudu Specijalnog odjeljenja Višeg suda u Podgorici osumjičenima za planiranje ubistva Marka Ljubiše Kana, početkom 2021. godine u Budvi ponovo se postavlja pitanje da li su skaj prepiske valjan dokaz.

Veliki broj optužnica protiv nekadašnjih državnika temelji se upravo na tom materijalu, što pojedini advokati smatraju spornim.

Ukidanje prve skaj presude u Crnoj Gori ponovo je pokrenulo pitanje upotrebe skaj komunikacije kao dokaza.

Apelacioni sud juče je ukinuo presudu kojom je petočlana kriminalna organizacija za planiranje ubistva Budvanina Marka Ljubiše Kana u januaru 2021. godine osuđena na ukupno 20 i po godina zatvora.

Ovo je prva prvostepena presuda koja je izrečena na temelju skaj komunikacije. Ipak, predmet će se ponovo naći pred podgoričkim Višim sudom.

"Apelacioni sud konstatovao da su razlozi u njoj nejasni i znatnoj mjeri protivrječni u onom dijelu koji se tiče takozvane skaj komunikacije i to prije svega načina na koji je ta komunikacija pribavljena, pravne prirode komunikacije, njene usaglašenosti sa načelima domaćeg pravnog sistema i uopšte prihvaćenim pravilima međunarodnog prava i njene autentičnosti", rekao je advokat Zdravko Begović.

Desetine optužnica, stotine članova kriminalnih organizacija, desetine ubijenih, milionski iznosi opranog novca. Tako se ukratko može prepričati do čega je u Crnoj Gori doveo skaj materijal, aplikacija preko koje su navodno članovi organizovanih kriminalnih grupa (OKG) bezbrižno komunicirali.

Uporedo sa tim, već četiri godine vodi se polemika da li je Skaj aplikacija valjan dokaz ili ne. Za Specijalno državno tužilaštvo (SDT) jeste, dok za veliki broj advokata nije.

"Takva jedna komunikacija može biti samo operativni podatak ili kako bi pravni teoretičari rekli putokazni dokaz, a nikako dokaz na osnovu kojeg se može i treba zasnivati neka sudska odluka. Imajući u vidu praksu u EU, nakon presude suda u Luksemburgu, iskren da budem, može da se desi da imamo još takvih presuda u Apelacionom sudu koje će na taj način tretirati ovu vrstu kriptovane komunikacije", kazao je Begović.

"Taj materijal treba tretirati kao i svaki drugi dokaz. Ne može ono biti nikakva kraljica dokaza, kako se to nekada kaže, i ne može imati primat odnosno sve druge dokaze. Ono što je prikupljeno putem Skaj komunikacije trebalo bi da bude potvrđeno nekim drugim personalnim i materijalnim dokazima", rekao je advokat Veselin Radulović.

Skaj kao dokaz pojavio se u velikom broju predmeta protiv nekadašnjih državnika koji su pred Specijalnim odjeljenjem Višeg suda, kao što je predmet protiv bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice, njenog sina Miloša i ostalih pripadnika njegove kriminalne organizacije, u predmetima protiv bivših šefova policije Veselina Veljovića i Slavka Stojanovića, potom predsjednika Opštine Budva Mila Božovića.

"Javnost je imala prilike da vidi u nekim predmetima dosta tih uznemirujućih poruka, da tako kažem i fotografija, i snimaka, i tekstualnog sadržaja koji je ukazivao na izvršenje veoma teških i krivičnih djela i teško da se to može zanemariti u svim predmetima i da neko može tvrditi da to ne može biti dokaz", rekao je Radulović.

Do sada su Viši, Apelacioni i Vrhovni sud prihvatali skaj kao dokaz, ali samo prilikom određivanja i produženja pritvora, odnosno do nivoa osnovane sumnje o nečijoj krivici.

Bonus video: