Crna Gora se suočava sa ozbiljnim političkim izazovima, posebno na lokalnom nivou, gdje su krize u Budvi i Kotoru postale svakodnevica. Milena Gvozdenović iz Centra za demokratsku tranziciju (CDT) ocijenila je u Bojama jutra TV Vijesti da su problemi u tim opštinama rezultat dugogodišnje neodgovorne politike i slabih institucionalnih reakcija.
"Ono što je suština i što nas treba da zanima jeste da neko želi svim sredstvima, pa čak i silom, da spriječi formiranje vlasti u Budvi. To bi u jednoj ozbiljnoj državi bio alarm, ali očigledno ne i u Crnoj Gori, gdje se po svaku cijenu žele sačuvati vladajuće pozicije," rekla je Gvozdenović.
Dodaje da smo u posljednje vrijeme svjedoci sve češćeg urušavanja političkih procesa kroz upotrebu sile i opstrukcija.
"Gledali smo kako se u Šavniku lome glasačke kutije, u Andrijevici stopiraju sjednice, a sada u Budvi imamo bezbjednosno interesantna lica koja blokiraju rad Skupštine. Kada institucije ne reaguju na vrijeme, normalizujemo haos i nasilje," istakla je.
Gvozdenović je naglasila da se sjednica Skupštine opštine Budva zakazuje u posljednjem trenutku, što dodatno komplikuje situaciju.
"Ne znam zašto se čekao posljednji datum, ali odgovornost za neometano funkcionisanje sjednice je isključivo na policiji i tužilaštvu. Očekujem da budu pripravni i reaguju ukoliko bude potrebe," poručila je.
Osvrnula se i na proteste u Srbiji, ističući da studenti šalju jasne poruke i da je to „pametna i strateški osmišljena akcija” koju treba pažljivo analizirati.
"Mislim da svi možemo dosta da naučimo iz tih protesta jer se u njima vidi odlučnost i jasno definisani ciljevi," kazala je Gvozdenović.
Kada je riječ o Kotoru, upozorila je da četiri mjeseca nakon izbora nema formirane vlasti i da se građani s pravom pitaju kako će grad funkcionisati. Institucije su na ispitu, a javnost s pažnjom prati da li će država konačno stati na kraj blokadama koje ugrožavaju demokratiju i funkcionisanje lokalnih samouprava.
Bonus video:
![](https://www.vijesti.me/resources/images/logo_blue.png)