Koliki je procenat populacije stekao imunitet tokom trajanja epidemije virusa korona i u kojoj mjeri se zemlja može osloniti na taj faktor, kao i šta smatra Svjetska zdravstvene organizacija povodom ublažavanja mjera zaštite od širenja epidemije, za Boje jutra je govorila Mina Brajović, direktorica kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije u Crnoj Gori.
„Svjetska zdravstvena organizacija je ostala pri stavu, a na osnovu dosadašnjih dokaza, da upotreba maski od strane zdravih osoba ne pruža naročitu zaštitu, već je neophodno sprovoditi i sve druge mjere prevencije“, kazala je Brajović.
Ona objašnjava da medicinske maske treba ostaviti za medicinske radnike i osobe koje imaju simptome ili brinu o osobama koje su zaražene.
„Ipak, Crna Gora ide ka tom putu da proglasi obaveznost nošenja maski, kao i mnoge druge zemlje u Evropi, ali se pri tome mora voditi računa o epidemiološkoj situaciji i ciljevima same mjere nošenja maski, ambijentu u kojem se preporučuje nošenje i raspoloživosti maski“, ističe Brajović.
Kako je kazala, korišćenje platnenih maski i njena učinkovitost zavisi i od slojevitosti maske, da li je vodootporna, koliko je propustljiva, ali za sada nema dokaza da takve maske pomažu u prevenciji.
„Mora se ići sa jakom komunikacionom strategijom jer je važno objasniti građanima kako se maske pravilno stavljaju, koriste i odlažu, jer jedna greška u ovim koracima može značiti zarazu, pa se mora voditi računa i o svim higijenskim mjerama“, saopštila je Brajović.
Ona napominje da je planiranje ublažavanja mjera rezultat svih prethodnih mjera kontrole, ali i saradnje građana koji su se pridržavali mjera.
„Važno je skrenuti pažnju da i dalje treba biti oprezan, pridržavati se mjera i postepeno ih ublažavati, kako bi se epidemiološka situacija održala pod kontrolom kao i do sad“, kaže Brajović i dodaje da zemlja mora da procjenjuje rizik, prati ponašanje građana i na osnovu toga usklađuje svoje postupke.
Bonus video: