Mikroblog servis Twitter je najavio da je promijenio tehnologiju koja će omogućiti da se poruke cenzurišu u određenim zemljama.
Najava je došla u trenutku kada ova američka kompanija pokušava da proširi poslovanje u novim zemljama i poveća broj korisnika da bi povećala profit.
Twitter trenutno ima 100 miliona aktivnih korisnika.
U četvrtak su objavili mogućnost pisanja jezicima s desna na lijevo – farsi, hebrejski, arapski i urdu.
Informacija o cenzuri koja je objavljena na zvaničnom blogu kompanije zabrinula je javnost da na ovaj način narušavaju slobodu govora.
U tom članku Twitter govori da u svojoj globalnoj ekspanziji idu u "zemlje koje imaju drugačije ideje o slobodi izražaja".
"Neke zemlje se toliko razlikuju od naših ideja da mi tamo ne bismo opstali".
Kompanija kaže da će nove mogućnosti biti unaprijeđene u odnosu na staru tehnologiju u kojoj su se tvitovi zauvijek brisali.
Twitter kaže da su odobrili nove opcije razmišljajući o transparentnosti. U potezu sličnom Googlovom, Twitter govori da će "pokušati da objasni korisnicima i jasno označi kada je sadržaj uskraćen".
Iako Twitter još nije pokrenuo ovu tehnologiju, oni će kao i Google, dijeliti zahtjeve kompanija, pojedinaca i vlada na internet stranici chillingeffects.org.
Poruke od 140 karaktera koje se popularno nazivaju tvitovi ("tweets“) neki smatraju odgovornima za proteste Pokreta zelenih i nedavni pokret u arapskom svijetu, a Twitter je prigrlio tu ulogu.
Bivši savjetnik za nacionalnu sigurnost pri UN-u Mark Fajfle predložio je da Twitter, zbog uloge u Zelenom pokretu dobije Nobelovu nagradu za mir.
Većina tvitova koji su se prije brisali sadržali su dječiju pornografiju.
Bonus video: