Par nenametljivih oznaka “S”, veliki točkovi, malo produžen zadnji spojler i tradicionalni “srebrni” retrovizori – jedini su detalji po kojima se sportska verzija Audijevog modela Q5 može razlikovati od standardne varijante.
Ovo je bio prvi naš utisak o modelu SQ5, prije nego što smo sjeli za volan prvog Audijevog SUV modela sa oznakom S, a takođe i prvog S modela sa dizel motorom. A kad smo se našli u poziciji vozača, vrlo brzo smo shvatili da će, iako na prvi pogled ne šalje upozorenje da je opasan, ovaj auto poput psa koji ne pušta glasa od sebe, napasti uljeza bez milosti.
A u slučaju ovog njemačkog SUV-a, spisak potencijalnih žrtava je ogroman. Pod haubom je tvin-turbo 3.0 TDI V6 sa 313 KS, koji ga čini izuzetno brzim. Ako hoćete precizniju odrednicu ove konstatacije, navešćemo samo jedan nevjerovatan podatak: kada zgazite papučicu gasa, trolitarski turbodizelaš će vas iz mjesta do 100 km/h lansirati za 5,1 sekundu, što je čak šest desetinki brže od porše kajena dizel S!
Snaga se prenosi vrlo spontano i tečno preko osmostepenog automatskog mjenjača, a vučna moć motora je tolika da i na najmanji pritisak na gas osjećate pritisak leđa u sjedište. Začuđujuće je kako SQ5 munjevito ubrzava, posebno zbog toga što se auto ni u jednom momentu ne ponaša divlje.
Dizelaš pod haubom se gotovo ni ne čuje u kabini, kao da se radi o tihom benzincu, što je Audi nadoknadio vještačkim zvukom koji napaja dušu entuzijasta. Kada zadovolji sujetu i glad za brzinom, vozača čeka i dobra vijest da SQ5 može da bude i dosta štedljivo. U katalogu piše da je prosjek 6,8 litara. Nemojte nas pitati može li se potrošnja toliko spustiti, jer nijesmo imali vremena za tako dosadne aktivnosti sa ovako snažnim motorom.
Ipak, šasija nije prilagođena potencijalu mašine u mjeri u kojoj biste to očekivali. Osim što je spušten za 3 cm i ima tvrđe vješanje, drugih promjena gotovo i da nema. Međutim, i to je bilo dovoljno da se u krivini gotovo ne osjeća naginjanje, a SQ5 na putu leži kao kajen. Možda je jedina značajnija razlika između ova dva vozila uključenost vozača u dešavanja na putu – porše na volanu daje više povratnih informacija.
Vozač može da podesi odziv motora i volana, kao i osobine mjenjača putem sistema Drive Select, ali to ne stvara preveliku razliku. Osjetićete malo brži odziv na gas i teži volan, a ostale promjene, ako ih i ima, bar za nas su bile neprimjetne.
Pozitivno je to što je Q5 i u ovom izdanju vrlo udoban. Putnik će ležeće policajce da registruje samo u malo većoj mjeri nego u običnom Q5, ali se nikad neće osjećati kao u tvrdom sportskom vozilu. Ako se tome doda neprikosnovena prefinjenost enterijera, jasno je da je SQ5 izvanredno sprevozno sredstvo za duga putovanja.
Kao i obično, lista dodatne opreme kod Audija treba da se shvati vrlo ozbiljno. Opcije koje posjeduje testni SQ5 su panoramski krov, grijanje prednjih sjedišta, pametni ključ, koža, parking senzori sa kamerom, automatski trozonski klima uređaj, Bang & Olufsen zvučni sistem, MMI plus navigacija, adaptivni tempomat i upozorenje za napuštanje trake, specijalne aluminijumske točkove prečnika 21 inč, daljinsko otvaranje garažnih vrata, pa je njegova cijena 71.800 eura, što je prilično velika suma za jedan SUV srednje veličine.
Ali svi znamo da oni koji kupuju ovakva kola, ne rade to zato što im ona zaista trebaju, već zato što žele da prave razliku na drumu.
Prejak za duplo kvačilo
Iako standardni Q5 3.0 TDI ima Audijevu najnoviju sedmostepenu automatsku transmisiju sa duplim kvačilom (S-tronic), SQ5 je opremljen klasičnim Tiptronic 8-stepenim automatikom koji proizvodi ZF.
Ovaj izbor konvencionalnog mjenjača je možda iznenađujući potez, jer se S-tronic smatra sportskijim, ali on izgleda ne može da se nosi sa ogromnim obrtnim momentom tvinturbo varijante. Međutim, tokom vožnje nijesmo primijetili negativne efekte. Osmostepeni tiptronik je vrlo brz u šaltovanju, koje obavlja vrlo tečno i bez trzaja, a vrlo je dobar i u predviđanju namjera vozača, čitajući ih preko intenziteta gasa.
Bonus video: