Porše 911 već šest decenija oduševljava ljubitelje automobila

Od 1963. kada je lansiran na tržište, dokazao se na raznim trkačkim stazama, i postao statusni simbol. Voze ga bogati i slavni ljubitelji dizajna i brzih kola

5669 pregleda 2 komentar(a)
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Porše je septembra 1963. na Međunarodnom sajmu automobila u Frankfurtu predstavio nasljednika Poršea 356, model 901, Serijska proizvodnja počela je u septembru 1964.

Mjesec dana kasnije, kada su već bila proizvedena 82 automobila i kada je Porše svoj novi 901 izložio na Salonu automobila u Parizu, francuski konkuret Pežo je stavio veto na ime - jer posjeduje međunarodna prava na sva imena automobila sa tri broja i nulom u sredini. Tako je nastao Porše 911.

Savršenstvo dizajna

To nije bio prvi Poršeov sportski automobil, ali je i dalje najpoznatiji iako je u svojoj 60-godišnjoj istoriji revidiran osam puta.

Silueta je, međutim, do danas ostala gotovo nepromijenjena. Za stručnjake za dizajn, njegove proporcije su nešto poput ideala.

Tipične karoserijske varijante Poršea 911 su kupe, kabriolet i targa.

Pokreće ga 6-cilindarski bokser motor u zadnjem dijelu auta - time 911 nastavlja klasični princip dizajna koji se već može naći u prethodnim modelima Poršea, kao što je na primjer čuvena Folksvagenova „Buba" ili Porše 356.

Američki novinar Rendi Lefingvel je u svojoj knjizi „Porše 911: Savršenstvo dizajna", opisao koliko je jezik dizajna važan za uspjeh ovog Poršea. Najkraće rečeno - to je elegantan, minimalistički i prepznatljiv oblik sportskog automobila. „Baš zato, skoro svako dijete crta sportski automobil sa okruglim farovima, podignutim blatobranima i nježnom linijom krova 911", piše na sajtu Poršea.

Porše 911
foto: Shutterstock

Izvoz - značajan faktor uspjeha

Frank Jung, šef arhiva i istorijskih službi u Poršeu AG, opisuje vozilo proizvedeno u Štutgartu kao „srce i srž Poršea do današnjeg dana".

Model, koji se i danas pravi u Zufenhauzenu, na obodu Štutgarta, stekao je globalnu slavu pojavom na tržištu u SAD - prvi 911 su izvezeni u SAD u februaru 1965.

„Izvoz je uvijek bio jedan od pokretačkih faktora za uspeh Poršea 911 – u početku prvenstveno na američkom tržištu, ali sada širom svijeta", rekao je Jung za DW.

Za 60 godina širom svijeta prodato više od milion Poršea 911.

Svijet filma i muzike i slavnih ličnosti

Porše 911 se pojavljuje u filmovima, muzičkim spotovima, umjetničkim djelima i voze ga poznate ličnosti, što je sigurno doprinijelo njegovoj popularnosti.

U filmu „Trkači spusta" (1969), Robert Redford igra profesionalnog skijaša koji juri kroz Alpe u žutom 911T.

Prva sekvenca filma „Le Man 66: slavna 24 sata" iz 1971. prikazuje glumca Stiva Mekvina, za volanom sivog Poršea 911 S iz 1970. Očigledno se zaljubio za vrijeme snimanja filma - kad je film završen, kupio je taj automobil za sopstvenu kolekciju.

Radnja filma „Ničija zemlja" (1987) vrti se oko lopova koji isključivo kradu Porše 911. U početnoj sceni akcionog filma iz 2000. „Nestao za 60 sekundi", Porše 911 probija staklo izložbenog prostora.

A u špijunskom trileru „Atomska plavuša" (2017), koji se dešava u istočnom Berlinu uoči pada Berlinskog zida 1989. sporedni lik vozi modifikovani 911 Carrera 4 tip 964.

Umjetnička djela i muzejske izložbe širom svijeta odale su počast kultnom automobilu. Porše AG je u nedavnoj prošlosti sarađivao sa muzičarima, umjetnicima i dizajnerima kako bi diversifikovao domet modela i angažovanje brenda. Dizajneri su izrazili svoju kreativnost na različitim modelima kreirajući enterijere za 911, a umjetnici su bili pozvani da prikažu ovaj auto u različitim bojama.

Brojni muzički spotovi prikazuju automobil kao statusni simbol i ključni sastojak „života na visokoj nozi".

Među njima je i muzički spot Bilija Oušna iz 1988. „Get Outta My Dreams, Get Into My Car” u kojem pjevač vozi 911 turbo kabriolet.

Poznate ličnosti koje voze Porše 911 su glumac Kianu Rivs, reper Eminem, manekenka Kendal Džener, fudbaler Dejvid Bekam, košarkaška legenda Majkl Džordan i modni dizajner Ralf Loren, kao i pop zvijezde Hari Stajls i Džastin Biber. Komičar Džeri Zajnfeld navodno posjeduje nekoliko Poršea 911 u svojoj kolekciji.

Ni njemački ministar finansija Kristijan Lindner nije mogao da odoli Poršeu 911.

Malo o cijenama

Čuveni 911 ostaje nešto za bogataše ovog svijeta: jubilarni model 911S/T povodom 60 godina, proizveden je o ograničenom broju - 1963 komada - i otišao kao alva. Ti koji su uspjeli da ga se domognu ne pitaju za cijenu, a bilo je to više od 300.000 eura.

Model iz 2024. košta od 120.000 eura pa naviše. Uprkos tome, potražnja je velika i kupci moraju da čekaju dvije godine na isporuke.

Inače, Porše 911 ima veliku konkurenciju u sopstvenoj „familiji": prošle 2022. su Sports Utilities Vehicles (SUV) u bili daleko najprodavaniji modeli Poršea. Isporučeno je više od 95.600 vozila Porsche Caienne koji košta od 90.000 eura pa naviše, dok se, „samo" 40.400 kupaca odlučilo za Porše 911.

Najskuplji novi Porše 911 prodat na aukciji do sada je unikatni Porše 911 Sally Special, koji je dostigao cenu od 3,6 miliona dolara na aukciji RM Sotheby's u Montereju u avgustu 2022. Dakle, Porše je i odlična investicija.

Ko su kupci Poršea 911 u Njemačkoj?

Statističari su istražili a mediji prenijeli zanimljivosti u vezi sa ovim kultnim objektom. Tako saznajemo, da je tipčan kupac Poršea 911 u Njemačkoj muškarac (86 odsto) star oko 55 godina, da raspolaže sa najmanje 150.000 eura godišnje neto, da ima akademsko obrazovanje i konzervativan politički stav.

Takođe saznajemo da su vozači Poršea odmah iza vozača Jaguara - vodeći na listi onih koji prave saobraćajne prekršaje, ali da su na samom začelju kada se radi o saobraćajnim nesrećama.

Pogled u budućnost

Pored svog bezvremenskog dizajna, Porše 911 se konstantno razvija kroz tehničke inovacije.

Suočavajući se sa klimatskom krizom, Porše je obećao da će 80 odsto njegovih automobila do 2030. biti potpuno električno. Kompanija takođe podstiče svoja istraživanja i ulaganja u e-goriva, međutim:

„Proizvodićemo 911 što je duže moguće sa motorom sa unutrašnjim sagorijevanjem", rekao je šef Poršeovog tima za e-goriva Karl Dums agenciji Rojters u julu ove godine.

Bonus video: