U Višem sudu u Podgorici, održano je ročište na kojem se raspravljalo o zakonitosti podignute optužnice protiv Duška Kneževića, Slavoljuba Stijepovića, i ostalih okrivljenih.
Vanraspravnim vijećem predsjedavao je sudija Radomir Ivanović, a sud će odluku donijeti u zakonskom roku od 15 dana.
Specijalna tužiteljka Lidija Vukčević ostala je kod navoda optužnice i predložila sudu da je potvrdi.
Advokat Lazar Aković branilac Slavoljuba Stijepovića, kazao je da za razliku od tužioca, odbrana ima dugačije viđenje za ovu krivično pravnu stvar.
"Optužnica u odnosu na mog branjenika Stijepovića, sadrži materijalne nedostatke, koji je u cjelosti čine neosnovanom. Nema dovoljno dokaza da je osnovano sumnjiv za djelo koje je predmet optužbe. Nema niti jednog dokaza da je Stijepović ostvarivao zajedničku odluku sa ostalim okrivljenim i da je imao znanje da je novac od najmanje 62.070 američkih dolara pribavljen kriminalnom djelatnošću, te da je imao namjeru da prikrije njegovo porijeklo. Okrivljeni Stijepović nije ni imao primisli a kamo li direktnog umišljaja da čini kao saizvršilac krivično djelo pranje novca. Odbrana ne spori činjenicu da je sredinom oktobra 2016. Godine, okrivljeni Duško Knežević u svojoj porodičnoj kući predao Stijepoviću iznos od 47.500 eura, i da je taj novac Stijepović predaoo Spasu Popoviću, predsjedniku Odbora DPS-a Golubovci, koji je taj novac podijelo aktivistima DPS-a Zeta za operativne troškove rada mjesnih odbora. Međutim, za novac koji je preuzeo, Stijepović nije imao bilo kakvo saznanje da je pribavljen eventualnom kriminalnom djelatnošću okrivljenog Duška Kneževića. Okrivljeni Stijepović niti je znao niti je mogao znati da je novac pribavljen kriminalnom djelatnošću. Nije imao svijest o protivpravnost djela. Okrivljenog Kneževića dugo je poznavao, koji je bio jako uspješan biznismen, koji je imao svoje banke, desetine svojih firmi u Crnoj Gori i inostranstvu. Predlažem da vijeće Višeg suda, odluči da nema mjesti optužbi i da se krivični postupak u odnosu na Stijepovića obustavlja, jer je utvrđeno da nema dovoljno dokaza da je osnovano sumnjiv", rekao je advokat Aković na ročištu.
Na zakazano ročište nisu pristupili branioci okrivljenog Duška Kneževića.
Njegov branilac beogradski advokat Zdravko Đukanović izjavio je "Vijestima“ da kolega advokat Nemanja Jolović, iz zdravstvenih razloga ne može doći na ročište u Podgoricu.
Specijalna tužiteljka Lidija Vukčević je navela da je advokat Jolović prije nekoliko dana gostovao u emisiji jedne beogradske televizije. Sudija Ivanović nije prihvatio razloge nedolaska advokata Đukanovića da nije uredno primio poziv jer mu je sud putem mejla uputio poziv za dolazak na ročište.
Advokat Milan Kovačević, branilac okrivljenog Gorana Grujovića, predložio je da sud, na osnovu člana 294 Zakonika o krivičnom postupku, donese rješenje kojim će se obustaviti krivični postupak jer nema dokaza da je počinio krivična djela pranje novca i pripadništvo u kriminalnoj organizaciji.
Branilac okrivljene Tamare Krdžić, advokat Nikola Laković takođe je predložio da sud donese rješenje kojim će se obustaiti krivični postupak jer nema dokaza da je izvršila krivično djelo za koje je optužena. I ostali branioci okrivljenih su predložili da sud obustavi postupak.
Optužnica je podignuta u aferi “Koverta”, koju je Knežević otvorio u januaru 2019. godine objavljivanjem video-snimka na kojem Stijepoviću uoči izbora 2016. predaje kovertu uz objašnjenje da je u njoj 97.000 eura. U optužnici, međutim, piše da je Dusko Knežević, nakon što su njegovi saradnici konvertovali 110.000 dolara u eure, Stijepoviću predao "samo" 47.500 eura.
Osim Duška Kneževića i Slavoljuba Stijepovića, optuženi su i Kneževićevi saradnici i prijatelji Branislav Todorović, Živko Šljivančanin, Tamara Krdžić, Goran Grujović i Tomica Knežević.
U optužnici se navodi da je Duško Knežević u drugoj polovini 2010. godine stvorio kriminalnu grupu čiji članovi su bili zaduženi da podižu novac koji je stečen iz nezakonitih poslova više kompanija a potom ga predaju njemu radi stavljanja u legalne tokove. Osim Kneževića, optuženi su i bivši potpredsjednik odbora direktora u Atlas banci Branislav Todorović, bivši službenici te banke Živko Šljivančanin,Tamara Krdžić, Goran Grujović, zaposleni u Atlas grupi, Tomica Knežević i bivši predsjednik opštine Podgorica Slavoljub Stijepović. Stijepoviću se stavlja na teret pranje novca, dok su ostali optuženi i za stvaranje kriminalne organizacije.
"Duško Knežević je za sebe odredio ulogu organizatora, davao je uputstva članovima - koji su izvršavali konverziju novca a potom mu ga predavali, o čemu je svjedočio šef za opšte poslove u Atlas banci Vlatko Rašović, koji je dobio status svjedoka saradnika. Rašović je prihvatio predlog Kneževića da obavlja funkciju ovlašćenog lica u preduzećima koja su formirana ili će biti formirana zbog realizacije kriminalnog plana - podiže novac i predaje ga organizatoru. Optuženi Tomica Knežević je prihvatio da novac koji potiče iz kriminalne djelatnosti odnosno nezakonitog poslovanja pravnih lica podiže sa njihovih računa i predaje ga organizatoru kriminalne organizacije. Optuženi Šljivančanin je postupajući po uputstvima dobijenim od organizatora Duška Kneževića, obavljao konverziju novca koji potiče iz kriminalne djeltanosti i sačinjavao potrebna dokumenta. Okrivljeni Grujović i Krdžić prihvatili su da nakon konverzije novca koji potiče iz kriminalnih djeltanosti, sačinjavaju potrebna dokumenta kako bi sve izgledalo zakonito prilikom redovnih kontrola državnih organa", piše u optužnici.
"Okrivljeni Duško Knežević, Todorović, Tomica Knežević,Krdžić, Goran Grujović, Slavoljub Stijepović i Vlatko Rašović - svjedok saradnik, znali su da je 62.070 pribavljeno kriminalnom djelatnošću. Knežević je pored davanja uputstva i savjeta drugim okrivljenima, 110.000 dolara od kojeg je najmanje 62.070 pribavljeno kriminalnim djelatnostima, a koji dio novca je prethodno preuzeo od Rašovića, Tomice Kneževića i Andreja Kononenka u oktobru 2016. godine predao okrivljenom Slavoljubu Stijepoviću da bi ga stavio u promet – legalne tokove, radi korišćenja tog novca za parlamanetarne izbore", piše u optužnici.
Stijepović je tražio do Duška Kneževića da novac zamijeni u valuti euro, nakon čega je Knežević 12. oktobra 2016. godine radi realziacije kriminalnog plana dao uputstva Rašoviću da od Stijepovića preuzme 110.000 dolara i odnese ih u Atlas banku. Rašović je 97.500 eura predao Dušku Kneževiću koji je zatim u svojoj porodičnoj kući od tog novca predao Slavoljubu Stijepoviću 47.500 eura. Zatim je Slavoljub Stijepović predao Spasu Popoviću, predsjedniku Odbora DPS-a Golubovci, a koji je podijeljen aktivistima DPS-a Zeta za operativne troškove rada mjesnih odbora i troškove aktivista u izbornoj kampanji za paralamentarne izbore u oktobru 2016 . godine, piše u optužnici.
Bonus video: