Radili mimo pravila službe?

Oficir policije i komandir OB Podgorica sumnjiče se za zloupotrebu službenog položaja zbog čega im je Specijalno državno tužilaštvo odredilo zadržavanje do 72 sata

35514 pregleda 73 reakcija 13 komentar(a)
Foto: BORIS PEJOVIC
Foto: BORIS PEJOVIC

Oficiru policije i šefu uniformisane podgoričke policije Darku Kneževiću (43) i komandiru u OB Podgorica Daliboru Živkoviću nakon saslušanja u zgradi Specijalnog državnog tužilaštva, određeno je zadržavanje do 72 sata, nakon čega su vraćeni u pritvor Odjeljenja bezbjednosti Podgorica.

Knežević i Živković sumnjiče se da su navodno počinili krivično djelo - “zloupotreba službenog položaja”, te da su radili mimo pravila policijske službe, zbog čega je SDT juče dalo nalog za njihovo hapšenje, nakon čega su lišeni slobode tokom radnog vremena.

Tužilac i portparol SDT-a Vukas Radonjić saopštio je da su Knežević i Živković uhapšeni zbog “osnova sumnje da su počinili krivično djelo zloupotreba službenog položaja”.

”Specijalno policijsko odjeljenje je po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva, lišilo slobode policijske službenike D. K. i D. Ž., zbog osnova sumnje da su učinili krivično djelo zloupotreba službenog položaja i sprovelo ih državnom tužiocu radi saslušanja u svojstvu osumnjičenih. Nakon saslušanja, u prisustvu branilaca, osumnjičenima je određeno zadržavanje, 72 časa od časa lišenja slobode”, rekao je Radonjić.

Šefovi u OB Podgorica će danas, kako je planirano, biti privedeni i na saslušanje kod sudije za istragu Višeg suda u Podgorici nakon čega će se znati da li će im pritvor biti produžen ili će se u daljem krivičnom postupku braniti sa slobode.

Knežević je još 16. marta ove godine ispitivan u zgradi SPO-a, na dan kada je krenula velika serija hapšenja bivših i sadašnjih službenika Uprave policije zbog sumnje da su bili dio kriminalne organizacije odbjeglog policajca Ljuba Milovića.

Tog dana, Knežević je sa posla odveden u zgradu SPO, gdje su ga inspektori u svojstvu građanina propitivali o druženju i vezama sa policajcem Nebojšom Bugarinom i komandirom u OB Podgorica Ivanom Stamatovićem, za kojima se od tada još traga.

Knežević je kum sa odbjeglim Bugarinom, ali i blizak prijatelj Stamatovića.

Nakon ispitivanja, Kneževiću tada nije određivano zadržavanje nakon čega se već narednog dana vratio službenim obavezama u vrhu OB Podgorica.

Oficir policije karijeru u policijskom sistemu počeo je 1998. godine, gdje je obavljao poslove policajca, vođe bezbjednosnog sektora, pomoćnika komandira u Stanici policije za javni red i mir CB Podgorica, potom i OB Cetinje, a jedno vrijeme je bio i komandir Interventne jedinice u Podgorici. Knežević je obavljao i poslove načelnika Odjeljenja bezbjednosti Kolašin.

SDT u ovom trenutku ne povezuje Kneževića, ali ni komandira Živkovića sa tim da su imali bilo kakvo kriminalno učešće u organizaciji koju je formirao odbjegli službenik UP Ljubo Milović.

Prije dva mjeseca SDT je pokrenu operaciju hapšenja nekoliko bivših i sadašnjih službenika Uprave policije zbog sumnje da su bili u kriminalnoj organizaciji koja je radila za kavački klan na čijem je čelu odbjegli Radoje Zvicer.

Operacija hapšenja pokrenuta je nakon što je SDT od Europola, preko međunarodne pravne pomoći, dobio ogromnu količinu SKY dokaza, koju su navodno razmijenili članovi kriminalne organizacije.

Na vrhu kriminalnog klana, kako vjeruje SDT, bili su bivši policajac iz Tivta Mileta Ojdanić i Ljubo Milović, kojem se svaki trag gubi od početka ljeta 2022.

Članovi kriminalne organizacije, kako sumnja SDT, postali su okrivljeni - v. d. pomoćnik direktora Uprave policije Dejan Knežević, policajci Ivan Stamatović, Nebojša Bugarin, tajni agent Petar Lazović, policajci Marko Novaković i Goran Stojanović, Milan Popović, Božidar Jabučanin, Miloš Mišurović, Aleksandar Keković, Vladimir Bajčeta, Dražen Milović, Filip Zindović, Ivan Nikolić, Tihomir Adžić i više NN lica...

Dio tog klana, navodno, postao je uhapšeni prvi čovjek Budve i funkcioner DF-a Milo Božović.

Organizacija, koju je u najvećem dijelu formirao i njome rukovodio Ljubo Milović, sumnjiči se za šverc najmanje tri tone kokaina koji su iz Južne Amerike prekookeanskim rutama stizali u Evropu, Afriku, Australiju...

Bonus video: