Kontrola optužnice u predmetu "Stanovi" odložena za 27. novembar

U optužnici se navodi da su dodjelom stanova i povoljnih kredita kao članovi bivše komisije Vlade Crne Gore, oštetili budžet države za oko 2.604.000 eura

4911 pregleda 4 komentar(a)
Viši sud u Podgorici, afera "Stanovi", Foto: Luka Zeković
Viši sud u Podgorici, afera "Stanovi", Foto: Luka Zeković

U Višem sudu u Podgorici danas je odložena kontrola optužnice u predmetu “Stanovi”. Vanraspravnim vijećem predsjedava sudija Boris Savić, predsjednik Višeg suda.

Ročište je odloženo jer sud nema potvrdu da je advokat Velibor Marković uredno primio poziv. Optužnica je podignuta protiv funkcionera Demokratske partije socijalista Predraga Boškovića, kojeg SDT, uz još 12 osoba sumnjiči da je zloupotrijebio službeni položaj.

U optužnici se navodi da su dodjelom stanova i povoljnih kredita kao članovi bivše komisije Vlade Crne Gore, oštetili budžet države za oko 2.604.000 eura. Specijalno državno tužilaštvo podiglo je neposrednu optužnicu protiv Predraga Boškovića, Budimira Šegrta i još deset funkcionera bivše vlasti zbog postojanja osnovne sumnje da su zloupotrijebili službeni položaj zbog dodjele stanova i stambenih kredita kao članovi bivše komisije Vlade Crne Gore.

Oni su osumnjičeni da su budžet Crne Gore oštetili za dva miliona i 600 hiljada eura.

Portparol SDT-a, tužilac Vukas Radonjić saopštio je ranije da je Specijalnom odjeljenju za suđenje za krivična djela organizovanog kriminla, korupcije, terorizma i ratnih zločina Višeg suda u Podgorici, predalo neposrednu optužnicu protiv okrivljenih Predraga Boškovića, Budimira Šegrta, Suada Numanovića, Sanje Vlahović, Ivana Brajovića, Dražena Miličkovića, Damira Šehovića, Dragice Sekulić, Osmana Nurkovića, Suzane Pribilović, Jelene Radonjić i Aleksandra Jovićevića, zbog postojanja osnovane sumnje da su, u periodu od 2016. do 2020.godine, kao članovi Komisije za stambena pitanja Vlade Crne Gore, u saizvršilaštvu, učinili produženo krivično djelo zloupotreba službenog položaja, za koje je propisana kazna zatvora od dvije do 12 godina.

"Okrivljenima se stavlja na teret da su, suprotno Odluci o načinu i kriterijumima za rješavanje stambenih potreba funkcionera, koja je propisivala da se rješavanje stambenih potreba ostvaruje prema planu za rješavanje stambenih potreba koji sadrži iznos sredstava za dodjelu kredita za poboljšanje uslova stanovanja, da se kredit za poboljšanje uslova stanovanja može dodijeliti u iznosu do 15.000 eura, a da se visina kredita utvrđuje na osnovu obima radova koje procjenjuje stručna komisija tadašnje Uprave za imovinu, bez plana za rješavanje stambenih potreba i procjene stručne komisije Uprave, odobrili i dodijelili stambene kredite za poboljšanje uslova stanovanja za 119 javnih funkcionera i zaposlenih u državnim organima i organima državne uprave, u iznosima između 17.500 i 40.000 eura, te im tako pribavili korist, a budžetu Crne Gore nanijeli štetu, u ukupnom iznosu od 2.604,740,59 eura", objasnio je tada Radonjić.

Bonus video: