Državnim stanom neće vraćati dugove

Viši sud u Podgorici potvrdio da je ništavan ugovor o zajmu i založna izjava mlađeg Marovića u korist Petra Miloša u vezi sa stambenim prostorom koji je država oduzela, nakon što je utvrđeno da je stečen kriminalom

13469 pregleda 4 komentar(a)
Ne sjeća se koliko je pozajmio, ali kad se podvuče crta...: Marović, Foto: Boris Pejović (Arhiva)
Ne sjeća se koliko je pozajmio, ali kad se podvuče crta...: Marović, Foto: Boris Pejović (Arhiva)

Luksuzni stan od 193 metra kvadratna nadomak Autobuske stanice u Budvi, koji je nekad bio u vlasništvu Miloša Marovića, sina osuđenog šefa budvanske kriminalne grupe Svetozara Marovića, ostaje u vlasništvu države i ne može biti predmet poravnanja na ime duga od više od 200.000 eura sa njegovim nekadašnjim poslovnim partnerom Petrom Milošem,

Viši sud u Podgorici odbacio je žalbe mlađeg Marovića i njegovog poslovnog partnera Petra Miloša na presudu kotorskog Osnovnog suda, koji je ranije poništio ugovor o zajmu od 236.000 eura koji su njih dvojica zaključili. Na osnovu tog ugovora o zajmu, Petar Miloš je pokušao da ospori uknjižbu države na potkrovlje od 193 kvadrata u Budvi.

“Odbijaju se žalbe kao neosnovane i presuda Osnovnog suda u Kotoru se potvrđuje”, stoji u presudi Višeg suda.

Prethodno je kotorski sud presudio da je apsolutno ništavan ugovor o zajmu zaključen izmedu Marovića i Miloša, ovjeren u avgustu 2014. kod notarke Branke Vuksanović iz Budve, i da ne proizvodi pravno dejstvo u pravnom prometu. Taj sud je utvrdio i da je apolutno ništavna založna izjava Marovića u korist Miloša i da ne ne proizvodi pravno dejstvo.

“Utvrđuje se da je nedopušteno izvršenje određeno rješenjem javnog izvršitelja Darka Rajkovića iz Budve l.br. 365/2020 od 11.03.2020. godine u predmetu izvršenja na imovini tužilje (država Crna Gora, prim.aut.), koja je upisana u listu nepokretnosti 2998 KO Budva - stambeni prostor označen kao PD24, površine 193 metara kvadratnih”, stoji u presudi kotorskog Osnovnog, koju je potvrdio podgorički Viši sud.

Zgrada u kojoj se nalazi konfiskovani stan
Zgrada u kojoj se nalazi konfiskovani stanfoto: Vuk Lajović

Institucija Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa prije više od tri godine utužila je Miloša i mlađeg Marovića, zatraživši od kotorskog Osnovnog suda da poništi ugovor o zajmu od 236.000 eura koji su njih dvojica zaključili, a na osnovu koga je upisana hipoteka na luksuzni stan od 193 kvadrata, koji je država oduzela.

Petar Miloš, poslovni saradnik i prijatelj Miloša Marovića, osporio je uknjižbu države na potkrovlje, dostavljajući ugovor o pozajmici od 236.000 eura iz avgusta 2014. godine. Apelacioni sud je potvrdio presudu Višeg suda i trajno oduzeo potkrovlje od Marovića.

Tokom postupka pred Osnovnim sudom u Kotoru, Miloš Marović je tvrdio da se “ne sjeća konkretnih iznosa pozajmica” koje je dogovarao sa Milošem, ali da “na kraju kad smo podvukli crtu, ostao je ovaj dug koji je ostao”.

“Trebalo je da gradim neki objekat, u tom objektu je trebalo da Petru dam stan za pare koje je on meni dao unaprijed. Ali, do realizacije gradnje nije došlo, i onda sam ja, u dogovoru s Petrom, da bih ispao korektan, dao hipoteku na stan”, tvrdio je pred kotorskim sudom.

Viši sud u Podgorici od osuđenog Marovića trajno je oduzeo stan, za koji su prihvaćeni dokazi Specijalnog državnog tužilaštva da ga je stekao kriminalom.

Na osnovu ugovora o zajmu, u katastarsku evidenciju Uprave za nekretnine na atraktivnu nekretninu je upisana hipoteka na ime Miloša, a nakon što je sporno potkrovlje država oduzela, javni izvršitelj je donio rješenje o izvršenju kako bi se naplatilo 236.000 eura. To je bio alarm da država krene u akciju kako bi spriječila prodaju stana.

Potkrovlje od 193 kvadrata dio je dupleksa od ukupno 400 kvadrata u kome su do kraja 2015. živjeli roditelji Miloša Marovića - Svetozar i Đorđina. Stan na petom spratu od 287 kvadrata, uknjižen na građevinsku firmu MF invest u kojoj Miloš ima pet odsto osnivačkog kapitala, povezan je sa spornim potkrovljem od 193 kvadrata i čine jednu cjelinu.

Mlađi Marović je od 17. septembra 2020. slobodan jer mu je dan ranije apsolutno zastarila zatvorska kazna koju je izrekao podgorički Viši sud, a trebalo je da odleži 11 mjeseci robije, na šta ga je obavezivala sudska presuda.

Po nalogu Specijalnog tužilaštva Miloš Marović je uhapšen 3. decembra 2015. zbog sumnje oko milionske malverzacije prilikom prodaje zemlje u industrijskoj zoni Jaza. On je početkom januara 2017. zaključio sporazum o priznanju kirivice i napustio ćeliju, priznavši da je bio dio kriminalne grupe koja je učestvovala u malverzacijama u vezi sa prodajom 27 hiljada kvadrata opštinske zemlje na Jazu, čime je opštinska kasa oštećena za 1,4 miliona eura. Osuđen je na godinu zatvora i plaćanje novčane kazne od 385 hiljada eura, koju je izmirio...

Međutim, otac i sin su još u junu 2016. napustili Crnu Goru i otišli u Beograd, gdje žive, iako su ih zvanični crnogorski organi potraživali zbog izdržavanja zatvorskih kazni - sina od 11 mjeseci, a oca od četiri godine.

Bonus video: