Činjenice, dokazi i prepiska sa Skaja: Nejasno hoće li Više tužilaštvo ili VDT preispitivati odluku o lažnim svjedocima

“Državni tužioci u konkretnim predmetima preduzimaju sve zakonom propisane mjere i radnje i donose odluku na osnovu raspoloživih dokaza i utvrđenih činjenica, što je slučaj i sa predmetom na koji se odnose Vaše pitanje”, saopštila je juče “Vijestima” rukovoditeljka VDT-a Podgorica, tužiteljka Lepa Medenica

11243 pregleda 28 reakcija 4 komentar(a)
Ne gone je ni Komora ni tužilaštvo: Karadžić Perković, Foto: Skaj/Vijesti
Ne gone je ni Komora ni tužilaštvo: Karadžić Perković, Foto: Skaj/Vijesti

Nejasno je da li će podgoričko Više tužilaštvo ili Vrhovno državno tužilaštvo preispitivati odluku tužioca Marka Mugoše da niko ne odgovara zbog navodnog dogovaranja pružanja lažnog alibija Mariju Miloševiću, optuženom za ubistvo Cetinjanina Radomira Đurićkovića 2016. godine.

Mugoša je tu odluku donio postupajući u predmetu formiranom nakon što su Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici kolege iz Višeg državnog tužilaštva dostavile prepisku sa nekad zaštićene Skaj komunikacije, iz koje proizilazi da advokatica Natalija Karadžić Perković i Milošević dogovaraju pružanje lažnog alibija tom, kako piše u optužnici, direktnom izvršiocu ubistva Cetinjanina.

“Državni tužioci u konkretnim predmetima preduzimaju sve zakonom propisane mjere i radnje i donose odluku na osnovu raspoloživih dokaza i utvrđenih činjenica, što je slučaj i sa predmetom na koji se odnose Vaše pitanje”, saopštila je juče “Vijestima” rukovoditeljka VDT-a Podgorica, tužiteljka Lepa Medenica.

Medenica
Medenicafoto: Savo Prelević

To je kazala odgovarajući na pitanja poslata vrhovnom državnom tužiocu Miloradu Markoviću, kojeg su “Vijesti” pitale da li će preispitati odluku tužioca u tom predmetu i utvrditi ima li elemenata krivičnog djela u postupcima bilo kog lica, a u vezi sa namještanjem lažnih svjedoka koji bi pružili alibi optuženom za ubistvo Đuričkovića.

Sredinom januara 2023. godine podgoričko Više državno tužilaštvo dostavilo je kolegama iz ODT-a kriptovanu telefonsku komunikaciju koju im je prethodno ustupila policija.

Iz dokumenata Europola proizilazi da je advokatica tokom 2020. godine koristila nalog Miloševićeve supruge u kriptovanoj telefonskoj komunikaciji.

Tim povodom odlazila je i na Kosovo, gdje je, kako piše, usaglašavala izjave sa plaćenim svjedocima koje je prethodno obezbijedio jedan od šefova kavačkog kriminalnog klana Slobodan Kašćelan, čiji zadatak je bio da lažno potvrde da je Milošević večerao sa njima u Gračanici u noći ubistva Đuričkovića.

Više puta Milošević je u tim razgovorima pitao je advokaticu da li će to biti dovoljno za sud i šta o tome ona misli, nakon čega mu ta pravna zastupnica sugeriše šta je sve potrebno učiniti da bi sudije zagrizle tu udicu.

Prema transkriptima dostavljenim tužilaštvu, u tome joj je pomagao Kašćelanov tjelohranitelj, Srđo Jurišević.

Ti spisi predati su kao dokaz u sudskom postupku protiv Miloševića, Igora Mašanovića i Vukana Vujačića.

VDT je transkripte dostavilo i Advokatskoj komori, koje koleginicu ne goni disciplinski.

Advokatica ranije nije željela da odgovara na pitanja “Vijesti” u vezi sa tim slučajem, rekavši da sa tom redakcijom ne komunicira.

Optužnicom Višeg državnog tužilaštva, Milošević, Mašanović i Vujačić terete se da su učestvovali u ubistvu Đuričkovića 10. oktobra 2016. i da su tada doveli u opasnost i život Milorada Radulovića.

Bonus video: