SPO još dublje kopa u Rudniku uglja

Službenici Specijalnog policijskog odjeljenja u utorak ušli u Rudnik uglja i izuzeli dokumentaciju o poslovanju rudarskog giganta u vrijeme dok je na čelnoj poziciji bio Milan Lekić. Više izvora saopštilo da su istražitelji tražili sve ugovore koje je potpisivao od aprila 2021, pa do kraja avgusta 2023, ali i da su ih interesovale i uplate za sponzorstva, donacije i pomoć

70281 pregleda 94 reakcija 56 komentar(a)
Navodno sporna i cijena po kojoj je prodavan ugalj: Detalj iz Rudnika (ilustracija), Foto: RUP
Navodno sporna i cijena po kojoj je prodavan ugalj: Detalj iz Rudnika (ilustracija), Foto: RUP

Službenici Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO), po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva, ušli su u utorak u Rudnik uglja Pljevlja, odakle su uzeli obimnu dokumentaciju o poslovanju rudarskog giganta u vrijeme dok je na čelnoj poziciji bio Milan Lekić.

“Vijesti” od više izvora iz te državne kompanije saznaju da su SDT i SPO tražili kompletnu dokumentaciju i sve ugovore, koje je od aprila 2021. pa do kraja avgusta 2023. godine potpisivao bivši izvršni direktor, a koje ranije nijesu uzeli, ali i sve odluke Odbora direktora najznačajnije privredne kompanije koja s Elektroprivredom čini srce energetskog sistema Crne Gore.

Sagovornici tvrde da je posjeta službenika SPO uslijedila dok su trajali pregovori i pripremao teren o sklapanju novog ugovora s Elektroprivredom Srbije o prodaji uglja EPS-u, nakon što sljedeće godine počne dugo najavljivana ekološka rekonstrukcija Termoelektrane Pljevlja. Pogoni tada neće raditi najmanje osam mjeseci.

Zbog te rekonstrukcije, kako su pojasnili u RUP-u, javio se ogroman problem za buduće poslovanje Rudnika uglja - nakon što se okonča taj posao, u pogonima će moći da koriste samo visokokvalitetan ugalj, dok će niskokalorijsku odnosno “prljavu” rudu, kako sada stoje stvari na tržištu, moći da prodaju isključivo susjednoj Srbiji...

Inženjer rudarstva Milan Lekić početkom 2021. godine, kao kadar Nove srpske demokratije (NSD) i blizak prijatelj predsjednika Skupštine Andrije Mandića, izabran je za izvršnog direktora Rudnika, ali je smijenjen u avgustu prošle godine nakon što je Inspekcija rada utvrdila da je na tu funkciju izabran grubim kršenjem zakona, odnosno mimo konkursa.

Na povratak Lekića u Rudnik uglja Pljevlja nije se mnogo čekalo - krajem marta izabran je za člana, a potom i predsjednika Odbora direktora, a upućeni su tada tvrdili da je direktno predsjednik parlamenta lobirao i politički uslovljavao premijera Milojka Spajića tražeći da se njegov kadar vrati na čelo RUP-a.

Od izvršnog direktora do predsjednika Borda direktora: Milan Lekić
Od izvršnog direktora do predsjednika Borda direktora: Milan Lekićfoto: Rudnik uglja

Početkom jula, na konstututivnoj sjednici, ponovo je imenovan za predsjednika Odbora direktora Rudnika, dok druga dva člana iz ranijeg saziva nijesu nastavili angažman... Saopšteno je da se to desilo jer “zbog obimnih radnih obaveza nijesu mogli nastaviti mandat u novom”...

SPO se, po nalogu SDT-a, posebno interesovao za poslovnu dokumentaciju - izvode računa svih službenih platnih kartica za izvršnog direktora i članove Odbora direktora u posljednjih nekoliko godina, ali i za podatke o uplaćenim sponzorstvima, donacijama i pomoći...

Prodaja uglja, damperi, traktori...

Specijalnom državnom tužilaštvu u protekle tri godine dostavljene su brojne krivične prijave zbog poslovnih odluka i ugovora koje je sklopio bivši izvršni direktor Milan Lekić u AD Rudniku uglja Pljevlja.

Najpoznatija afera je oko ugovora koji je parafirao u maju 2022. godine s Elektroprivredom Srbije o prodaji mrko-lignitnog uglja EPS-u po cijeni od 28,8 eura bez PDV-a, po kojoj je pljevaljska kompanija izvozila mrki ugalj EPS-u i to baš u vrijeme dok je srpski energetski sistem plaćao ugalj Bosni i Hercegovini po cijeni od minimum 65 eura po toni. Iz Rudnika uglja su tada kazali da se radi o različitim kalorijskim vrijednostima uglja i da cijena ne može biti ista.

SDT je krajem te godine formirao predmet po krivičnoj prijavi Demokratske partije socijalista (DPS), koji su u prijavi naveli da je Lekić “iskorišćavanjem i prekoračenjem granica službenog položaja, zaključio štetan ugovor o kupoprodaji mrko-lignitnog uglja s EPS-om po cijeni 28,80 eura iako je znao da to nije realna cijena uglja”...

Pola godine kasnije SDT je otvorio istragu zbog osnovane sumnje da je došlo do zloupotrebe službenog položaja u tom poslu, a u junu 2023. godine su službenici SPO iz pljevaljske kompanije uzeli i poslovnu dokumentaciju oko tog posla.

U to vrijeme objelodanjeno je da su RUP i EPS potpisali i novi ugovor o prodaji uglja Srbiji, ali je ovaj put cijena korigovana i povećana na 42 eura po toni mrko-lignitnog uglja. Nije otkriveno kada je posao zaključen - prije ili nakon posjete SPO.

Krajem decembra 2023. godine Elektroprivreda Srbije je jednostrano raskinula prvi ugovor o kupovini mrko-lignitnog uglja od Rudnika uglja Pljevlja, ali iz RUP-a nikada nije stiglo pojašnjenje zbog čega je ugovor raskinut i zašto nijesu uložili žalbu zbog prekida ugovornih obaveza.

Lekić je tvrdio da tim poslom nije nanijeta šteta pljevaljskoj državnoj kompaniji, iako je nakon parafiranja ugovora ocijenio da je to “veliki dan” za pljevaljski rudnik. Nakon raskida ugovora saopštio je: “Elektroprivreda Srbije je imala osnov za raskid, ali time nije napravljena šteta Rudniku uglja”.

Na brojne optužbe o mogućem štetnom poslu reagovali su iz Rudnika uglja i pojašnjavali da su Srbiji prodavali niskokalorijski ugalj - jalovinu, koji ne odgovara ni Termoelektrani Pljevlja, koji je dobar za termoelektranu Kolubara u Srbiji...

SDT istražuje i detalje iz krivične prijave koja se, osim za ugalj, odnosila i na kupovinu dampera (specijalnog kamiona) od bosansko-hercegovačke firme “BPS Ugljevik” za 3,5 miliona eura bez PDV-a, što je za milion bila veća cijena nego za ista vozila kupljena godinu ranije...

Krivična prijava podnijeta je 16. maja 2022. godine zbog sumnje da je Lekić, kako se navodi, zaključio štetan ugovor za nabavku dampera, proizvođača Belaz za potrebe RUP-a s firmom “BPS Ugljevik” za iznos od 3.459.800 eura (bez PDV).

U prijavi piše i da je Lekić navodno znao da to nije realna cijena dampera, a posebno zbog podatka da je godinu ranije od iste firme kupljen isti broj dampera, ali za cijenu koja je bila milion eura niža.

“Vijesti” saznaju da SDT ispituje i nabavku radnih mašina i traktora s priključnim dodacima koje je Rudnik Pljevlja kupio za sadnju i održavanje zasada ljekovitog bilja na bivšem kopu.

Grlom u lavande

“Vijesti” su prije nekoliko dana objavile da “Rudnik uglja” poslije nepune tri godine, nakon što su zasađeni prvi zasadi, odustaje od uzgoja aromatičnog bilja - polja lavande, timijana, žalfije i aromatičnog bilja na rekultivisanom kopu nekadašnje cementare.

To je za “Vijesti” potvrdio novi izvršni direktor Nemanja Laković pojašnjavajući da je izvještaj interne revizije RUP-a pokazao da je taj projekat - neprofitabilan.

Prve sadnice timijana, žalfije, miloduha i dvije vrste lavande zasađene su prvi put početkom oktobra 2021. na parceli od oko četiri hektara u blizini bivše cementare dok je kompanijom rukovodio Lekić.

O plantaži ljekobilja govorilo se kao o “investiciji od vitalnog značaja za život Pljevalja i Pljevljaka”, jer je riječ o fabrici za koju je planirano da osigura nova radna mjesta i osnaži privrednu snagu Pljevalja, ali i cijele države...

Kompanija je u posao uzgoja krenula s velikim entuzijazmom i to nakon posjete Lekića i njegovog tadašnjeg pomoćnika za korporativne poslove i razvoj ljudskih resursa Bojana Krvavca preduzeću “Ljbilje” iz Ljubinja, a posebno zbog činjenice da je po Zakonu o rudarstvu RUP u obavezi da uradi rekultivaciju zemljišta.

Lekić je na početku izražavao i veliki optimizam po pitanju ovog projekta, koji je planirao i da proširi ukoliko se “Pljevlja pokažu kao prikladan klimatski ambijent za uzgoj”.

U posao je do sada uloženo preko milion eura - kupovinu radnih mašina, destilatora, zapošljenje radnika, ali su naknadne analize zemljišta pokazale da pljevaljska klima ne odgovara bilju jer su lani uspjeli da proizvedu svega tri litra eteričnog ulja.

“Uz božju pomoć gradio crkve diljem srpstva, zapošljavao Pljevljake”...

Uoči prošlogodišnje smjene Milana Lekića s mjesta izvršnog direktora “Rudnika uglja” obratio se i episkop Mileševske eparhije SPC Atanasije.

“Naš brat Milan Lekić decenijama neumorno radi u interesu svoje crkve i svoga naroda. Djelatno je podržao neimarske poduhvate širom naše eparhije i diljem srpstva. Naša dužnost je, kao duhovnog pastira ovih krajeva, da podržimo čovjeka koji je učestvovao u izgradnji mnogih hramova Božjih, zaposlio na stotine Pljevljaka i značajno učestvovao u razvoju pljevaljske opštine. Sigurni smo u to da će, s pomoću Božjom, Milan Lekić ostati na poziciji na koju je izabran voljom naroda i da će i dalje vjerno da služi svojoj crkvi i svome narodu”, naveo je Atanasije.

Upravo je zapošljavanje, kojim se u obraćanju bavio predstavnik SPC-a, godinama pominjano kao veliki problem koji je opterećivao državnu kompaniju za vrijeme Lekićevog mandata.

U kompaniji je 2019. godine prosječan broj zaposlenih iznosio 670, a 2021. godine 779. Godinu kasnije broj zaposlenih se uvećao na 996, a 2023. godine na čak 1.168.

Finansijski izvještaji kompanije pokazuju da su posljednjih godina duplirani troškovi na ime zarada i naknada zaposlenih. U 2019. godini oni su iznosili 14,14 miliona eura, a u 2023. godini 26,58 miliona eura.

Protiv Lekića se vodi i prekršajni postupak zbog toga što ga je tamošnja saobraćajna policija u noći 25. maja ove godine uhvatila da je pijan vozio službeni automobil.

Lekiću su policajci te noći izmjerili 1,19 promila alkohola u krvi, ali nije noćio u betonjerci, što je uobičajena procedura tokom lišavanja slobode, jer se prilikom privođenja požalio na zdravstvene probleme, a potom je odveden u Medicinski centar gdje se dežurni ljekar izjasnio da “lice nije za zadržavanje u prostorijama policije”...

Revizori još utvrđuju, iz Rudnika tvrde da rade zakonito

Državna revizorska institucija (DRI) još nije okončala reviziju Godišnjeg finansijskog izvještaja “Rudnika uglja” Pljevlja za 2023. godinu, ali su se juče saopštenjem oglasili iz te kompanije navodeći da su DRI “dostavljeni svi podaci o poslovanju kompanije u skladu sa zakonom”.

Oni su naglasili i da “Rudnik uglja” svakodnevno sarađuje i s drugim nadležnim organima.

“Pa tako u cjelosti i blagovremeno postupamo po nalozima tužilaštva u svim onim situacijama za koje taj nadležni organ procijeni da je potrebno istražiti potencijalne nezakonitosti. O svim relevantnim informacijama, uključujući i one na koje se odnose zahtjevi za pristup informacijama, Rudnik uglja mjesečno i kvartalno informiše EPCG i nadležno Ministarstvo”, navode iz Rudnika.

U saopštenju su dodali i da se “trenutno nalaze pred nekim od najvećih izazova u istoriji kompanije, kao što su realizacija projekta izmještanja korita rijeke Ćehotine i zastoj rada Termoelektrane Pljevlja u trajanju od osam mjeseci”...

“Naša molba za sva dobronamjerna lica, uključujući i zainteresovane medije i nevladine organizacije, je da podrže ogroman trud svih zaposlenih u “Rudniku uglja” da se ovi izazovi savladaju što uspješnije, te da nepotrebno senzacionalističkim izvještavanjem dodatno ne usložnjavaju i otežavaju rad”.

Balkanska istraživačka mreža BIRN objavila je da im iz RUP-a nijesu odgovorili na 14 Zahtjeva o slobodnom pristupu informacijama.

Godinama posluju u plusu, prošle godine profit od 15 miliona

Rudnik uglja je u sve tri prethodne godine imao pozitivan poslovni rezultat.

U 2021. godini neto profit je iznosio 3,7 miliona eura, u 2022. 9,4 miliona, a u 2023. godini 15,2 miliona.

Broj zaposlenih u kompaniji takođe je rastao sa 779 u 2021. do 1.168 koliko je prema finansijskim izvještajima imao prošle godine.

Kompanija je lani izvezla uglja za Srbiju u vrijednosti od 11 miliona eura. Na kraju prošle godine akumulirana i neraspoređena dobit Rudnika iznosila je ukupno 41,1 milion eura.

Najznačajniji kupac uglja je Termoelektrana Pljevlja, koja naredne godine neće raditi osam mjeseci zbog remonta, kada ni Rudnik neće imati značajnije kupce ni prihode za toliki period, osim ako ne nastavi ugovor s Elektroprivredom Srbije.

Uprava Rudnika tražila je da ne dijeli dividendu iz prošlogodišnjeg profita i zadržane dobiti, kako bi mogla finansirati sve obaveze naredne godine.

Bonus video: