Balijagić obio kuću i noćio u Grančarevu: Policija pronašla trag kod Bijelog Polja

Od kuće u kojoj je, kako se vjeruje, prespavao, Balijagiću trebalo gotovo dan hoda do okoline Prijepolja, gdje je juče viđen, prema zvaničnoj izjavi srbijanskog ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića

151011 pregleda 347 reakcija 102 komentar(a)
Balijagić, Foto: Uprava policije
Balijagić, Foto: Uprava policije

Osumnjičeni za dvostruko ubistvo Alija Balijagić (65) obio je kuću u bjelopoljskom naselju Grančarevo i prespavao u njoj, kazao je “Vijestima” sinoć sagovornik iz Uprave policije.

Prema istim informacijama, u toj kući pronađen je DNK profil bjegunca, za kojim crnogorska policija traga već osam dana.

Istražitelji utvrđuju vrijeme u kom je Balijagić boravio u toj kući.

Silovatelj i razbojnik koji je gotovo četiri decenije proveo u zatvorima, u petak 25. oktobra, oko 21.10 sati, u Sokocu je, kako se sumnja, ubio Jovana (60) i Milenku Madžgalj (69), a potom pobjegao.

Te noći za njim je krenula potjera, a crnogorskim policajcima dan kasnije pridružila se i vojska.

Balijagić je juče na noge digao i srpsku policiju, nakon što je prijavljen da je viđen u atarima Prijepolja.

Od Grančareva i kuće u kojoj je, kako se vjeruje, prespavao, Balijagiću je trebalo gotovo dan hoda do okoline Prijepolja gdje je juče viđen, prema zvaničnoj izjavi potpredsjednika srpske Vlade i tamošnjeg ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića.

Dačić je izjavio da je Balijagić lociran juče u okolini Prijepolja, a kasnije viđen i u jednom selu blizu granice sa Crnom Gorom.

“Alija Balijagić, koga crnogorska policija traži za dvostruko ubistvo, lociran je danas u okolini Prijepolja”, naveo je Dačić.

N1 prenosi da su ga, navodno, prvo vidjeli lovci u atarima Prijepolja, da im se predstavio kao lovac kome je pobjegao pas i da je u rukama imao pušku.

Kasnije je navodno viđen u jednom selu blizu granice sa Crnom Gorom, gdje je svratio u kuću jedne mještanke, koja je kasnije pozvala sina da obavijesti policiju.

“Pozivamo građane na oprez, jer je riječ o ubici, kao i da jave policiji sva saznanja o njegovom kretanju. Izdao sam naredbu da se na lice mjesta u toku noći pošalju pripadnici Specijalne antiterorističke jedinice i Žandarmerije u cilju potrage i hapšenja Balijagića”, izjavio je Dačić.

Kasno sinoć oglasio se njegov crnogorski kolega Danilo Šaranović, koji je kazao da je u komunikaciji Dačićem povodom informacije da je Balijagić lociran u okolini Prijepolja, a kasnije je viđen i u jednom selu blizu granice sa Crnom Gorom.

Pronalazak Balijagićevih otisaka u obijenoj kući u Grančarevu prvi je konkretan trag tokom osmodnevne potrage za tim osumnjičenim Bjelopoljcem.

On je, kako se sumnja, 25. oktobra iz lovačke puške, najvjerovatnije petometke, pucao u ljude koji su ga nekoliko sati prije toga nahranili i počastili rakijom.

To je učinio samo nekoliko sati nakon što je policija, u potrazi za Balijagićem, obišla selo Sokolac i zaseok Zaboj u kom je kuća stradalih brate i sestre Madžgalj.

Nakon što je pucao u leđa Jovanu Madžgalju, njegova sestra uspjela je da pozove policiju i prijavi zločin.

“Tada se veza prekinula. Ubio je i nju”, rekao je ranije “Vijestima” brat ubijenih, Velibor Madžgalj.

Osmodnevna potraga

Iste noći krenula je potraga za njim, a dan kasnije policajcima koji su pokušavali da pronađu bjegunca pridružila se i vojska.

Crnogorski policajci i vojnici Balijagića traže kroz šume, po drumovima, u napuštenim kućama, provjeravaju i ko prolazi automobilima, napravljeni su punktovi kroz Vranešku dolinu. Osim u selima i katunima iznad Bijelog Polja, policijski i vojni specijalci za Balijagićem su tragali i u brdima iznad Mojkovca, Kolašina, Pljevalja i Berana...

Na raspolaganju im je najsavremenija tehnika, termovizijske kamere, dronovi, policijski i vojni helikopteri, psi tragači. U potrazi im pomažu i kolege iz Hrvatske sa psima tragačima...

U noći između 25. i 26. oktobra, na petnaestak metara udaljenosti od kuće u kojoj je ubio nedužne Madžgalje, pronađena su dva patrona od lovačke puške, a psi tragači ukazali su na pravac kojim je pobjego sa mjesta zločina.

Ipak, do jučerašnjeg otkrića da je boravio u Grančarevu, policija od noći ubistva nije imala nijedan jasan trag gdje je silovatelj, razbojnik i, kako se sumnja, dvostruki ubica.

Policajcima na terenu potragu dodatno otežava teren, ali i brojne prijave građana koje ih vode sa od sela do sela.

Mještani bjelopoljskih sela koji žive u strahu prijavljivali su sve što im je sumnjivo, ali su se opsade mjesta na kojima je navodno viđen završavale spoznajom da su prijave bile lažne, pojasnili su prije dva dana iz policije.

Muk funkcionera policije

Direktor crnogorske policije Zoran Brđanin ni njegovi prvi saradnici nijednom se nijesu oglasili zvaničnim saopštenjem od noći 25. oktobra, kada su u svojoj kući život izgubili brat i sestra Madžgalj.

Od tog zločina Uprava policije oglasila se četiri puta. Nekoliko sati nakon dvostrukog ubistva izvijestili su javnost o tome što se dogodilo u Sokocu, a onda su 26. oktobra poslije podne medijima dostavili Balijagićevu fotografiju i apelovali na građane da ostanu u svojim kućama.

Treći put oglasili su se na dan kada su sahranjeni ubijeni brat i sestra Madžgalj, i to kako bi demantovali mještane sela u Vraneškoj dolini koji su tvrdili da su im danima prije ubistva prijavljivali da se planinskim naseljima šeta naoružani, u najmanju ruku sumnjivi muškarac. Tog dana saopštili su da su mještani samo na dan zločina prijavili da se Balijagić naoružan kreće tim krajem.

Ipak, ni tog dana, a ni do danas, nijesu objasnili kako su 25. oktobra uveče, sve i da je tačno da je bila samo jedna prijava, mještane sela u Vraneškoj dolini ostavili na milost i nemilost nasilniku, silovatelju i razbojniku, koji je govoto četiri decenije proveo u zatvorima.

Posljednji put oglasili su se 1. novembra, a u saopštenju su ponovo polemisali sa medijima, navodeći da do dan ranije nijesu znali da su iz kuće Madžgalja ukradena dva mobilna telefona, jer im to nije prijavljeno.

U istom saopštenju reagovali su i zbog teksta o komandovanju u toj potrazi, tvrdeći da je nakon dvostrukog ubistva, 26. oktobra formiran operativno-komandni štab sa sjedištem u mjestu Tomaševo.

Istovremeno, apelovali su na medije “da se uzdrže od objavljivanja informacija o konkretnim lokalitetima koji su u određenim trenucima u fokusu rada policije na pronalasku osumnjičenog lica A.B., budući da na taj način izvještavanja ne doprinose i ne pomažu ni lokalnom stanovništu, ni policiji u potrazi za navedenim licem”.

“Uvažavajući zainteresovanost javnosti Uprava policije će se sa svim relevantnim podacima koji se mogu saopštiti, oglašavati fazno i blagovremeno”, poručili su prije dva dana.

Bonus video: