Da li je kraj propalim izborima za predsjednika Vrhovnog suda?

Sudski savjet nije okončao rad na izmjenama Poslovnika, ali Tea Gorjanc Prelević tvrdi da to ne predstavlja prepreku

19333 pregleda 45 reakcija 4 komentar(a)
Sudski savjet ne ocjenjuje predlog programa rada kandidata: Gorjanc Prelević, Foto: Boris Pejović
Sudski savjet ne ocjenjuje predlog programa rada kandidata: Gorjanc Prelević, Foto: Boris Pejović

Da li će na današnjoj Opštoj sjednici Vrhovnog suda konačno biti Sudskom savjetu predložen jedan ili više kandidata za predsjednika krovne sudske instance znaće se nakon tajnog glasanja svih 17 sudija tog suda, koji će birati između četvoro prijavljenih kandidata.

U trci za najvažniju funkciju u sudskoj grani vlasti su aktuelna vršiteljka dužnosti predsjednice Vrhovnog suda Vesna Vučković, sutkinja tog suda Ana Vuković, bivša zastupnica Crne Gore pred Sudom u Strazburu Valentina Pavličić i predsjednik Upravnog suda Miodrag Pešić.

Ljetošnje izmjene Zakona o Sudskom savjetu i sudijama, koje su uvele prostu umjesto dvotrećinske većine, umnogome će uticati da se konačno nakon gotovo pune četiri godine okonča izbor najvažnije figure u sudskoj grani vlasti i izbjegne nova blamaža sistema.

Ustupak koji je Evropska komisija napravila, kada je odlučila da niz od osam propalih pokušaja imenovanja predsjednika Vrhovnog suda ne bude kočnica za usvajanje pozitivnog IBAR-a za Crnu Goru, neće se ponoviti kada je u pitanju isplata prve tranše od gotovo 30 miliona eura iz Plana rasta Evropske unije.

Iako je deveti po redu oglas za predsjednika Vrhovnog suda raspisan početkom jula, poslije nekoliko mjeseci odugovlačenja, ušao u završnu fazu - Sudski savjet još nije okončao rad na izmjenama Poslovnika o radu tog tijela.

Sekretarijat Sudskog savjeta naveo je u odgovoru “Vijestima” da to tijelo još nije okončalo rad na izmjenama Poslovnika koje su u toku i u koje će biti unijete novine predviđene ljetošnjim izmjenama i dopunama Zakona o sudskom savjetu i sudijama.

“Postupak izmjena Poslovnika, shodno članu 138 Zakona o sudskom savjetu i sudijama, trebalo bi da se okonča najkasnije u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu odnosno od 3. 7. 2024. godine”, piše u odgovoru.

Izvršna direktorica Akcije za ljudska prava Tea Gorjanc Prelević kazala je za “Vijesti” da smatra da nijesu neophodne izmjene Poslovnika o radu Sudskog savjeta da bi se sproveo postupak izbora predsjednika Vrhovnog suda.

Od kraja 2020. godine kada je dugogdišnja predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica napustila funkciju, najvažnija pozicija u sudskoj grani vlasti je upražnjena. Od septembra 2021. tu poziciju u v. d. stanju pokriva sutkinja Vesna Vučković

“Neophodno je bilo izmijeniti Poslovnik o radu Opšte sjednice Vrhovnog suda, što je urađeno u oktobru. Dakle, po mom mišljenju, nema prepreka da Sudski savjet pristupi glasanju o izboru predsjednika Vrhovnog suda pod uslovom da Opšta sjednica Vrhovnog suda sjutra obezbijedi bar jednog kandidata ili kandidatkinju”, navela je Gorjanc Prelević.

Ona je pojasnila da prilikom izmjena Poslovnika o radu Opšte sjednice Vrhovnog suda nije prihvaćena preporuka Sudskog savjeta da se Poslovnikom precizira da li riječi “ukupan broj sudija Vrhovnog suda”, koji je važan za određivanje broja glasova potrebnih za utvrđivanje predloga kandidata, označavaju broj sudija koji sada stvarno postoji u Vrhovnom sudu i može da glasa, a to je 17, ili sistematizovan broj sudija odnosno - 19.

“Činjenica da to Poslovnikom nije precizirano vjerovatno znači da će se zadržati ranija praksa da se kao ukupan broj računa 19, čime se vještački podiže potreban broj glasova za utvrđivanje kandidata za jedan. S druge strane, Opšta sjednica jeste prihvatila drugu preporuku Sudskog savjeta i precizirala je način glasanja i obračuna glasova u slučaju kada su prijavljeni kandidati na konkursu kandidati van Vrhovnog suda zajedno sa kandidatima iz tog suda, kao što je opštepoznato”, pojasnila je izvršna direktorica HRA.

Gorjanc Prelević je pojasnila da smatra da ne bi trebalo da dođe do novog odugovlačenja postupka zbog toga što još nije usvojen novi Poslovnik o radu SS jer novine u tom dokumentu su važne za neke druge nadležnosti ali ne i za izbor predsjednika Vrhovnog suda.

“Izmjene Zakona o Sudskom savjetu i sudijama iz juna mjeseca nisu donijele promjene u odnosu na ulogu Savjeta u postupku izbora predsjednika Vrhovnog suda. Novousvojeno zakonsko rješenje prema kojem predlog kandidata za izbor predsjednika ovog suda može sadržati više od jednog kandidata, ne odražava se na ulogu Savjeta u postupku izbora predsjednika Vrhovnog suda, koja je uređena Ustavom i zakonom. Međutim, zanimljivo je, na primjer, da, prema važećem zakonskom rješenju, koje nije promijenjeno ni u junu, Sudski savjet uopšte ne ocjenjuje predlog programa rada kandidata za predsjednika Vrhovnog suda, iako se taj program rada inače cijeni prilikom izbora svakog drugog predsjednika suda u Crnoj Gori. Prosto, Zakon o Sudskom savjetu i sudijama u članu 36 stav 3 propisuje da Sudski savjet donosi odluku o izboru predsjednika Vrhovnog suda na osnovu predloga kandidata za predsjednika, koji utvrđuje Opšta sjednica Vrhovnog suda, obavljenog intervjua i ničeg više”, pojasnila je ona.

Zbog takvog zakonskog rješenja, smatra Gorjanc Prelević, Sudski savjet ni u oglasu koji je raspisao za izbor predsjednika Vrhovnog suda nije zahtijevao od kandidata koji se prijave na konkurs da dostave predlog programa rada.

“Međutim, svi prijavljeni kandidati su podnijeli programe, jer se programi inače zahtijevaju i cijene prilikom izbora svakog drugog predsjednika suda i mislim da bi naravno bilo potrebno da se cijene i u postupku izbora predsjednika Vrhovnog suda. Smatram da se prosto radi o još jednom propustu zbog ubrzanog i nedovoljno promišljenog donošenja izmjena Zakona o Sudskom savjetu i sudijama, na čijim se daljim izmjenama svakako mora raditi. Epilog je da predloženi programi rada mogu da posluže Opštoj sjednici Vrhovnog suda da na osnovu njih vodi intervjue s kandidatima, dok Sudski savjet u krajnjoj liniji odlučuje samo na osnovu predloga Vrhovnog suda i intervjua”, zaključila je izvršna direktorica HRA.

Od kraja 2020. godine kada je dugogodišnja predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica napustila funkciju, najvažnija pozicija u sudskoj grani vlasti je upražnjena. Od septembra 2021. tu poziciju u v. d. stanju pokriva sutkinja Vesna Vučković.

Bonus video: