Viši sud iz spisa predmeta izdvojio komunikaciju sa kriptovane komunikacije „Anom“

„Sud je našao da su dokazi konstatovani u dispozitivu ovog rješenja pravno nevaljani, pa je donio odluku da se prije donošenja odluke o opravdanosti predmetne optužnice isti izdvoje iz spisa predmeta. Tek nakon pravosnažnosti odluke o navedenom prethodnom pitanju o kojem je nužno odlučiti u ovoj fazi postupka, sud će biti u mogućnosti da ispita osnovanost optužnice”, navedeno je u obrazloženju rješenja

19537 pregleda 21 reakcija 6 komentar(a)
Foto: Boris Pejović
Foto: Boris Pejović

Vanraspravno vijeće Višeg suda u Podgorici, kojim je predsjedavao sudija Nenad Vujanović, donijelo je rješenje kojim je, u postupku kontrole optužnice protiv okrivljenih Milana Jankovića i ostalih okrivljenih zbog stvaranja kriminalne organizacije, kao pravno nevaljane, iz spisa predmeta izdvojilo brojne dokaze komunikacije sa kriptovane komunikacije „Anom“, koje je Specijalno državno tužilaštvo dostavilo sudu uz optužnicu, saznaju "Vijesti".

Nakon pravosnažnosti rješenja, sud će donijeti odluku nakon održane kontrole optužnice.

“Sud je našao da su dokazi konstatovani u dispozitivu ovog rješenja pravno nevaljani, pa je donio odluku da se prije donošenja odluke o opravdanosti predmetne optužnice isti izdvoje iz spisa predmeta, te da se po pravosnažnosti ovog rješenja zatvore u poseban omot i predaju sudiji za istragu radi čuvanja odvojeno od ostalih spisa predmeta, a isti se ne mogu razgledati, niti koristiti u postupku. Tek nakon pravosnažnosti odluke o navedenom prethodnom pitanju o kojem je nužno odlučiti u ovoj fazi postupka, sud će biti u mogućnosti da ispita osnovanost optužnice”, navodi se u obrazloženju rješenja.

Branilac okrivljenog Jankovića, advokat Nikola R. Ivanović izjavio je „Vijestima“ da je u ovom sudskom postupku drugi put održano ročište za kontrolu optužnice.

„Odbrana je ukazala na odluke sudova u Njemačkoj i zahtijevala izdvajanje takvih dokaza i obustavu postupka. Prilikom druge kontrole optužnice sud je udovoljio zahtjevima branilaca i izdvojio iz spisa predmeta 'Anom' dopisivanje tj dostavljeni 'Anom' materijal", izjavio je advokat Ivanović.

U rješenju se navodi da se iz spisa predmeta se izdvajaju pravno nevaljani dokazi: „USB flash memorija na kojoj se nalaze komunikacije sa kriptovane aplikacije 'Anom' 23.512 fajlova velicine 21.2 gigabajta, koji su dostavljeni uz dopis Ministarstva pravde SAD –a od 28.06.2022, koji su sa prilozima dostavljeni kao odgovor na zamolnicu Specijalnog državnog tužilaštva od 20.04.2022. godine. Prevod izdvojene komunikacije na platformi 'Anom' sa albanskog na crnogorski jezik, koja je ostvarena između korisnika platforma 'Woulditp' i 'Hislungs'. Službene zabilješke Uprave policije o identifikaciji korisnika aplikacije 'Anom' Darka Vukčevića, Božidara Vukčevića, Spasoja Zlatičanina, Milana Milovića, Filipa Krstonijevića, Alena Doljevića, Tonija Junčaja. Izdvojeni dokazi će se po pravosnažnosti ovog rješenja zatvoriti u poseban omot i dati sudiji za istragu ovog suda na čuvanje, odvojeno od ostalih spisa i ne mogu se gledati ni koristiti u postupku”, piše u rješenju.

Zastupnica optužbe, specijalna državna tužiteljka, je navela je da u cjelosti ostaje pri svim dokaznim predlozima opisanim u optužnici, kao i pri izjašnjenjima sa ročišta od 12. aprila ove godine, i predložila da se potvrdi.

Vijeće je razmotrilo spise predmeta, ocijenilo navode predloga odbrane za izdvajanje iz spisa predmeta komunikacija ostvarenih preko aplikacije „Anom", pa je našlo da su dokazi pravno nevaljani i da se ne mogu koristiti kao dokaz u postupku.

Optužnica

Optužnicom je predstavljeno da su Milan R. Janković iz Bara, Toni N. Junčaj iz Tuzi, Darko T. Vukčević iz Podgorice, Božidar T. Vukčević iz Golubovaca, Slađan R. Đinović sa prebivalištem u Zeti, Spasoje A. Zlatičanin sa prebivalištem u Zeti, Alen M. Đoljević, sa prebivalištem u Tuzima, Filip Đ. Krstonijević iz Podgorice, Milan S. Milović sa prebivalištem u Sutomoru, Anton Š. Ljucđonaj sa prebivalištem u Tuzima i Nikolin Đ. Pepaj, državljanin Albanije, nalazi se u bjekstvu, da su u toku 2021. godine i 2022. godine, na teritoriji Crne Gore, Republike Albanije, Republike Srbije, Republike Bosne i Hercegovine, Republike Hrvatske, Austrije i Holandije, okrivljeni Janković Milan i Junčaj Toni, organizovali kriminalnu organizaciju, koja za cilj ima vršenje krivičnih djela, radi sticanja nezakonite dobiti i moći, a čiji pripadnici su postali ostali optuženi, kao i za sada NN lica.

Kriminalna organizacija je imala za cilj vršenje neodređenog broja krivičnih djela neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga. Okrivljeni Janković Milan i Junčaj Toni kao organizatori kriminalne organizacije, sačinili su kriminalni plan u pravcu vršenja neodređenog broja krivičnih djela neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga. U optužnici se navodi da je Janković u martu 2021., u saizvršilaštvu zajedno sa NN licima, učestvovao u izvršenju krivičnog djela i prodao 1 kg kokaina za 32.500 eura. On je u kriptovanoj aplikaciji „Anom“ formirao grupnu „čat“ komunikaciju. Primopredaja droge je prema navodima optužnice, bila izvršena u Beču, ulica Martin Štrase.

Okrivljeni Milović Milan je prema navodima optužnice, u maju 2021. godine, u Baru, neovlašćeno nabavio i držao više komada pištolja "Češka zbrojevka CZ", "Heckler&Koch", "Smith&Wesson", ,"Steyr", "Walter", "Beretta", i dva revolvera NN marke, modela i kalibra. Od nepoznatog lica nabavio navedeno vatreno oružje bez odobrenja za nabavku. U periodu od 05. do 08. maja 2021. godine preko kriptovane aplikacije „Anom", u kojoj je koristio JID „Petair", u više tekstualnih poruka NN licu, korisniku JID-a „Nativeevent" nudio na prodaju predmetno vatreno oružje.

U toku maja 2021. godine, drugog sa umišljajem podstrekavao na izvršenje krivičnog djela za koje se po zakonu može izreći kazna zatvora od pet godina ili teža kazna, a djelo nije ni pokušano. Na način što je 18. 05. 2021. godine, preko kriptovane ANOM komunikacije u kojoj je koristio JID „Petair" neposredno uticao na NN lice, koje je u kriptovanoj aplikaciji ANOM koristilo JID „Kindfew", da izvrši krivično djelo ubistvo iz člana 143 Krivičnog zakonika Crne Gore na štetu NN lica iz Srbije, koje su u ovoj kriptovanoj aplikaciji nazivali „Sarma", tako što mu je poslao više pisanih poruka da ovo lice treba lišiti života. Poslao je poruku NN korisniku JID-a „Kindfew": „Brate ovi sto ih ja imam trazili bi 100.000", ja to da dam za njega necu", ali ako hoćeš da ga iskidamo zajedno može odma". Istog dana je poslao NN korisniku JID-a „Kindfew" takođe na njega neposredno uticao da se izvrši krivično djelo ubistvo na štetu oca izvjesnog Simketa, koji je taksista, tako što bi mu ovo NN lice, u toku vožnje, opalilo dva metka u potiljak.

Čime su izvršili krivično djelo okrivljeni Janković Milan kao saizvršilac krivično djelo neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, okrivljeni Ljucdjonaj i Nikolin Pepaj kao saizvršioci izvršili krivično djelo neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga iz člana 300 stav 2. Okrivljeni Đoljević krivično djelo neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga iz člana 300 stav 1. Okrivljeni Milović Milan izvršio krivična djela nedozvoljeno držanje oružja i krivično djelo teško ubistvo putem podstrekavanja, piše u optužnici.

Bonus video: