Zamjenica predsjednika Višeg suda u Podgorici Vesna Kovačević kazala je da se broj nezavršenih predmeta tokom samo nekoliko godina uvećao u obimu koji aktuelni broj sudija ne može da savlada, obrazlažući da svaki od šest kolega iz Specijalnog odjeljenja, osim svojih, duži još od 70 do 100 predmeta iz drugih referata.
Odgovarajući na “napade” visokih zvaničnika zbog činjenice da su se neki od optuženih za najteža krivična djela “dočepali” slobode zbog nedonošenja prvostepene presude u roku od tri godine, sutkinja Specijalnog odjeljenja objasnila je da je najčešće riječ o predmetima naslijeđenim od kolega koji su napredovali ili otišli u penziju...
“Svima su puna usta borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije, a da niko nije preduzeo nijednu mjeru iz svoje nadležnosti kako bi doprinio toj borbi u smislu stvaranja uslova za efikasna suđenja”, rekla je Kovačević.
Kao glavne uzroke odugovlačenja postupaka navela je opstrukcije optuženih otkazivanjem punomoćja izabranim braniocima kao i zdravstvene razloge, “gdje se dostavljaju validne medicinske dokumentacije”...
Poznato je da u Specijalnom odjeljenju Višeg suda postupa svega šest sudija, da imate na raspolaganju samo dvije sudnice, od čega samo jednu veliku, a i veliki broj predmeta. Koliko je ukupno predmeta, sa koliko okrivljenih i koliko predmeta, u prosjeku, svako od vas šestoro duži odnosno u koliko ste predsjedavajući vijeća, a u koliko članovi?
Prvo moram naglasiti da od formiranja Specijalnog odjeljenja pa do danas nije bila teža situacija u tom odjeljenju, jer ima najveći broj predmeta od njegovog formiranja pa do danas, tako da slobodno mogu reći da je dostigao istorijski rekord, da su u pitanju predmeti među najtežima u regionu, jer se radi o vrlo kompleksnim predmetima s obzirom na to da svi predmeti imaju visok stepen složenosti. Danas imamo 168 predmeta, a radi se o predmetima gdje imamo od 15 do 30 optuženih lica kojima se stavlja na teret po 5 do 6 krivičnih djela sa veoma složenim i brojnim činjeničnim opisima i obimnom dokaznom građom, koji sadrži hiljade strana i stotine dokaza, tako da takve vrste predmeta zahtijevaju radno angažovanja koje je neuporedivo sa bilo kojim drugim sudijskim referatom. U Specijalnom odjeljenju postupa šest sudija, pa pojedinačno gledajući jedan sudija duži od 25 do 30 predmeta, dok smo u preostalim predmetima članovi vijeća, s tim što moram naglasiti da imamo četvoro sudija iz drugih referata, koji postupaju u Specijalnom odjeljenju kao članovi vijeća. Osim toga, sudije koje su raspoređene iz drugih krivičnih referata u Specijalno odeljenje morali su da zadrže sve pritvorske predmete u kojima su postupali, a neko od sudija i sve predmete koje su započeli kako bi se upravo završili pritvorski predmeti prije isteka zakonskog roka od tri godine, koliko mogu biti najviše u pritvoru optužena lica od momenta podizanja optužnice, kao i predmete koje su zadužili u žalbenom odjeljenju, postupajući po žalbama prvostepenih sudova, u vijeću prilikom odlučivanja o zakonitosti i opravdanosti optužnice i drugim predmetima u Kv vijeću (vijeće iz čl. 24 ZKP koji ima raznovrstan i veoma veliki broj predmeta, a koji su hitne prirode, posebno kada su u pitanju pritvorski pritvori i njihova redovna kontrola). To praktično znači da svaki sudija pored specijalnih predmeta ima još od 70 do 100 predmeta iz drugih referata.
Od kada postoji problem na koji je Specijalno odjeljenje nedavno i ukazalo saopštenjem? Šta se dogodilo nakon tog obraćanja, odnosno da li je išta konkreno urađeno? Ako jeste, šta? Ako nije, je li bilo barem obećanja da će se problem riješiti i ko ga je dao?
Da bi to bilo jasnije javnosti kretanje predmeta koji se nalaze u radu Specijalnog odeljenja treba predstaviti hronološki. Naime, 1. januara 2020. godine Specijalno odjeljenje je imalo u radu 56 predmeta, a sada imamo 168 predmeta, znači tri puta veći broj. Zbog objektivnih problema uzrokovanih virusom Kovid 19, obustavom rada advokata, napredovanjem sudija Specijalnog odjeljenja u Apelacioni i Vrhovni sud, odlaskom sudija u penziju, s tim u vezi zamjene sastava kompletnog Specijalnog odjeljenja i drastičnog povećanja priliva novih predmeta, broj nezavršenih predmeta se povećavao. Broj nezavršenih predmeta se tokom samo nekoliko godina uvećao u obimu koji postojeći broj sudija ne može da savlada. Naprijed navedeno, ali i početak dostavljanja materijala pribavljenog putem SKY ECC aplikacije trebalo je da bude pokazatelj za sve nadležne u državnim organima koji imaju veze sa pravosuđem da će postupanje u tim predmetima uz povećanje broja Specijalnih tužilaca dovesti do povećanog priliva, a samim tim i broja nezavršenih predmeta, a koja situacija je iziskivala preduzimanje hitnih mjera u pogledu značajnog povećanja broja sudija koje postupaju u ovom odjeljenju, što je izostalo. Nakon našeg obraćanja, do sad nije ništa konkretno urađeno. Imamo obećanja od strane Sudskog savjeta da će se raditi na što bržem izboru četvoro sudija za koje je već raspisan konkurs, i od strane zakonodavne i izvršne vlasti da će se raditi na ubrzanja postupka vezano za izmjene zakonskih odredbi odnosno Zakonika o krivičnom postupku kako bi se izmijenile neke odredbe koje bi dovele do što bržeg i efikasnijeh postupanja u Specijalniom odjeljenju Višeg suda u Podgorici.
Maltene je čitava država optužila sudije da ste krivi zbog toga što ubice ubijaju jer nijesu donijete prvostepene presude, pa su se oni našli na slobodi. Osjećate li se Vi i Vaše kolege prozvano?
Na vaše pitanje što nas svi napadaju da smo samo mi, nas šest sudija krvi što su se pojedina lica našla na slobodi, jer nije donijeta prvostepena presuda u roku od tri godine od podizanja optužnice kada im pritvor ističe po našim zakonskim odredbama, prvo što želim da napomenem je da su to predmeti koji su naslijeđeni od drugih kolega i to kolega koji su ili pošli u penziju ili napredovali u Apelacioni ili Vrhovni sud i istina je da su to i zaslužuili, jer svako ima pravo da napreduje, ali što se tiče kritika i optužbi primijećujemo da su svakodnevno svima puna usta borbe protiv organiziovanog krivminala i korupcije, a da niko nije preduzeo nijednu mjeru iz svoje nadležnosti kako bi doprinio toj borbi u smislu stvaranja uslova za efikasna suđenja.
Kako se osjećate što i pored svih teških uslova u kojima radite i tome što ste desetkovani, svi upere prst u vas i kažu - sud je kriv?
Primijećujem da se posebno sudijama Specijalnog odjeljenja spočitava da su neefikasni, neažurni, da ne preduzimaju procesne mjere u cilju sprečavanja procesnih zloupotreba i na kraju, a ono što je zaista zabrinjavajuće da su korumpirani, da pomažu pojedinim članovima kriminalnih organizacija da izađu iz pritvora. Smatram da su ovakve kritike rezultata nedovoljne upućenosti u nerazumijevanje situacije u kojoj se trenutno nalazimo, a koja je već duži vremenski period nužno iziskivala drastično povećanje sudija, savjetnika, uslova za rad, materijalnog položaja sudija, odbranu dignitetske sudijske funkcije, zaštitu nezavisnosti itd. Iz tog razloga smo i predložili da ukoliko smatraju da će veting biti rješenje problema, da sudije ovog odjeljenja budi prvi koji bi bili predmet takvog postupka i da se prvo ispita sva njihova imovina, kako bi se u krajnjem stavila tačka na to pitanje i kako bi prestalo kontinuirano medijsko predstavljanje sudija ovog odjeljenja kao korumpiranih, pristrasnih, potkupljivih itd.
Koji su glavni uzorci odugovlačenja postupaka koji se vode pred Specjalnim odjeljenjem Višeg suda u Podgorici?
Glavni uzroci odugovlačenja postupaka su česta odlaganja pretresa koji dolazi najčešeće zbog opstrukcije optuženih otkazivanjem punomoćja svojim izabranim braniocima i to najviše u pritvorskim predmetima, posebno ako se istek pritvora u trajanju od tri godine od podizanja optužnice bliži kraju ili iz zdravstvenih razloga gdje se dostavljaju validne medicinske dokumentacije. Međutim, tu medicinsku dokumentaciju redovno provjeravamo i određujemo vještačenja kako bi utvrdili da li su optužena lica bila procesno sposobna da se odazovu po pozivu suda i od zavisnosti od toga kakav je zaključak vještaka, preduzimamo dalje mjere u cilju njihovog obezbjeđenja prisustva na glavnom pretresu. Ponekada se, ali ne i često, glavni pretresi odlažu zbog nedolaska pojedinih advokata koji su već prethodno preuzeli obaveze u nekim drugim predmetima, što mislim da nije opravdan razlog iz kog razloga pribjegavamo novčanom kažnjavanju ako je jedini branilac optuženom, ali kako po našim zakonskim odredbama optuženi mogu imati tri izabrana branioca, nedolaskom jednog branioca odbrana je zastupljena u prisustvu preostala dva ili pak jednog branioca, ali ako optuženi ima samo jednog branioca gdje je po zakono obavezna odbrana, opet se glavni pretres mora odložiti.
Kako se to može riješiti?
U tom cilju smo dali predloge za izmjenu i dopunu Zakonika o krvičnom postupku (ZKP) da se poslije dva puta kažnjava advokata, istima uskrati odbrana u postupanja u daljem toku tog konkretnog postupka, ali opet kažem takvih slučajeva je vrlo malo i dolazi samo od pojedinih advokata.
Dalje, razlog za odlaganje je i nedolazak svih optuženih lica na glavni pretres, a našim ZKP je obavezno prisustvo svih optuženih lica da bi glavni pretres mogao biti održan, ali i tu smo predlagali izmjene, na način da se pretres održi i u odsustvu optuženog lica, a u prisustvu njegovog branioca, pod uslovom da prisustvo optuženog nije nužno i da je prije toga bio saslušan, što znači da bi se saslušali optuženi koji dođu na glavni pretres, i time omogućili da glavni pretres započne, a da naknadno optužene koji nijesu bili prisutni, a odazovu se pozivima na buduće glavne pretrese, upozna sud sa odbranama ostalih optuženih koji su dali svoje odbrane i omogućiti im sva prava po ZKP čime pravo na odbranu ni u kom slučaju ne bi bilo ugroženo ili povrijeđeno. Ovo sa razloga jer imamo predmeta do 50 optuženih lica koji su svakako udaljeni iz sudnice na prvom pretresu dok se uzimaju odbrane od ostalih optuženih, s obzirom na to da je isto predviđeno ZKP jer je objektivno nemoguće obezbijediti prisustvo svih optuženih lica kako bi glavni pretres počeo ili bio održan.
Osim toga zahtjevi za izuzeća kako predsjednika i članova vijeća, kao i postupajućih tužilaca je jedan od razloga zbog čega se nekada odloži glavni pretres, ali i u tom dijelu koristimo procesne mehanizme i odbacujemo takve predloge kada vidimo da su predloženi upravo zbog odlaganja glavnog pretresa i kada su neutemeljeni i neopravdani. U konačnom i samo određivanje pritvora optuženih je jedan od načina na koji obezbjeđujemo njihovo prisustvo i to kad su ispunjeni zakonski uslovi. Jedan od razloga je i kada dođe do izmjene sastava vijeća, jer glavni pretres mora početi iznova, što takođe dovodi do odugovlačenja postupka, ali i u tom dijelu smo predložili izmjene na načina da se postupak samo nastavi ako bi došlo do izmjene sastava vijeća.
Poziv u pomoć kolege ne čuju
Postoji li zakonska mogućnost da se u Specijalno odjeljenje upute sudije iz ostalih sudova, koji bi bili zaduženi predmetima? Ako postoji, da li je i kada na taj način pokušano da se riješi problem?
Postoji zakonska mogućnost da se u Specijalno odjeljenje upute sudije iz ostalih sudova, koji bi bili zaduženi sa navedenim predmetima ali je zato potrebna saglasnost sudija. Međutim, prije pola godine mislim da je upućen dopis sudijama Apelacionog i Vrhovnog suda koji nijesu dali saglasnost da se upute u ispomoć u Specijalno odjeljenje.
Sudije u regionu duže nekoliko predmeta godišnje
Kada ste počeli da upozoravate na probleme i da ćete doći u nezavidnu situaciju?
Na postojeću situaciju počeli smo da upozoravamo prije dvije godine, kada smo primijetili značajan priliv predmeta, povećan broj tužilaca koji postupaju u SDT u kome trenutno postupa 18 specijalnih tužilaca i sa pojavom SKY ECC materijala kao dokaza koje tužilaštvo u krivičnom postupku predlaže, na način što smo bili transparentni i kroz gostovanja u raznim televizijskim emisijama i davanjem izjava skoro svim novinarima.
Na šta ste konretno upozoravali?
Upozoravali smo da dolazi do drastičnog povećanja predmeta i da iz objektivnih razloga postojeći broj sudija ne može da postupa ažurno, efikasno, kvalitetno i na način koji se to od nas očekuje. U tom smislu moram navesti i ponoviti da u državama u regionu sudije u Posebnim odjeljenjima za organizovani kriminal imaju od 3 do 4 predmeta u radu na godišnjem nivou.
Koliko predmeta je završeno ove godine?
Želim da istaknem da smo u 2023. godini završili 33 predmeta, a u ovoj godini na današnji dan imamo 39 završenih predmeta s tim što imamo još blizu desetak predmeta gdje je okončan postupak, a presude nijesu izrađene, ali ipak imajući u vidu veliki priliv predmeta od strane SDT to u konačnom ne utiče na smanjenje broja predmeta koje imamo konstantno u radu.
Isto tako želim da naglasim, a što se tiče sudija koji postupaju u Specijalnom odjeljenju da se radi o odgovornim i hrabrim sudijama koji su se sa velikom voljom suočili sa najkopleksnijim i velikim brojem predmeta u radu i koji odolijevaju svim pritiscima koji svakodnevno dolaze sa različitih adresa, koji će nastavit da rade na isti način, a od nadležnih organa očekujemo povećanje broja sudija, izmjene Zakonika o krivičnom postupku i obezbjeđenje adekvatnijih uslova rada, što bi sve ukupno značajno uticalo na efikasnost u postupanju rada Specijalnog odjeljenja.
Bonus video: