Osuđeni za organizovani kriminal ubuduće neće moći da dobiju pomorsku knjižicu: Očistiće palube od kriminalaca?

Ministarstvo pomorstva planira uspostavljanje obaveze dostavljanja potvrde o neosuđivanosti za sve moreplovce.

U septembru 2024. formirali radnu grupu za izradu zakona o sigurnosti plovidbe, koji će, tvrdi, biti usaglašen sa EU legislativom i IMO konvencijama.

Više pomoraca javilo se Vijestima, tvrdeći da im se ne piše dobro na svjetskom tržištu, ukoliko država na reguliše pitanje oduzimanja isprava onima koji učestvuju u međunarodnom švercu droge i oružja.

95326 pregleda 99 reakcija 67 komentar(a)
Spustiće sidro za organizovani kriminal (Ilustracija), Foto: Shutterstock
Spustiće sidro za organizovani kriminal (Ilustracija), Foto: Shutterstock

Crnogorski pomorci osuđeni za krivična djela iz organizovanog kriminala ubuduće neće moći da dobiju pomorsku knjižicu, neophodan dokument da bi uopšte mogli da plove, saopštili su Vijestima iz Ministarstva pomorstva.

Odgovarajući na pitanja lista, obrazložili su da u tom vladinom resoru rade na novom zakonu o sigurnosti plovidbe, kojim će definisati obavezu dostavljanja potvrde iz suda, kao uslova za izdavanje pomorske knjižice, odnosno izdavanje ovlašćenja i posebnih ovlašćenja.

Podsjetili su da to nije predviđeno važećim propisom, zbog čega su u septembru prošle godine formirali radnu grupu koja će pripremiti propis usaglašen sa EU legislativom i IMO konvencijama. IMO je međunarodna, specijalizovana pomorska agencija Ujedinjenih nacija, sa sjedištem u Londonu.

“Važećim Zakonom o sigurnosti pomorske plovidbe... nije definisana obaveza dostavljanja potvrde iz suda da lice nije osuđivano i da se protiv njega ne vodi istražni postupak, u postupku izdavanja pomorske knjižice, ovlašćenja i posebnih ovlašćenja pomorcu. S obzirom da Ministarstvo intenzivno radi na izradi novog zakona o sigurnosti plovidbe, istim će biti predložena obaveza dostavljanja potvrde iz suda, kao uslov za izdavanje pomorske knjžice, odnosno izdavanje ovlašćenja i posebnih ovlašćenja. Ministarstvo je u septembru 2024. godine formiralo radnu grupu čiji je zadatak izrada Zakona o sigurnosti plovidbe, koji će biti usaglašen sa EU legislativom i IMO konvencijama”, saopšteno je iz resora kojim rukovodi Filip Radulović.

Više pomoraca javilo se Vijestima, tvrdeći da im se “ne piše dobro” na svjetskom pomorskom tržištu, ukoliko država na reguliše pitanje oduzimanja isprava onima koji učestvuju u međunarodnom švercu droge i oružja.

Vijesti su nedavno objavile istraživanje o vrbovanju pomoraca za krijumčarenje kokaina, koje je pokazalo da su se rijetki oduprli tom pozivu, a da je dio onih drugih često završavao pod zemljom ili iza rešetaka. Neki su, međutim, na taj način zaradili poslovne imperije koje su sinonim za uspješnost u mnogim gradovima bivše Jugoslavije...

Jedan od sagovornika Vijesti, kapetan duge plovidbe, objasnio je zbog čega je nužno hitno normiranje dobijanje pomorskih isprava i ovlašćenja i postupak oduzimanja istih.

“Pomorstvo na našoj obali seže unazad vjekovima, a naši pomorci, odnosno kapetani su u pravom smislu riječi bili ambasadori zemlje iz koje dolaze. Nažalost, izgleda da je trend takav da kritičan broj pomoraca poseže za brzom zaradom. Svjetsko pomorsko tržište radne snage je izbirljivo, a ako se ovakav negativan trend nastavi u krijumčarenju narkotika i ostalog, nimalo nam se ne piše dobro, jer bi ozbiljni brodari na zastavama pogodnosti (FOC) mogli odbijati ukrcaje za naše pomorce. Zbog toga bi trebalo što prije normirati dobijanje pomorskih isprava i ovlašćenja i postupak oduzimanja istih”, kazao je on.

Istakao je da važeća regulativa do sada nije zakonski sankcionisala imaoce pomorskih isprava i ovlašćenja koji su pod istragom ili osuđeni za krivična djela iz oblasti organizovanog kriminala, iako su nesagledive posljedice neodgovornih postupaka crnogorskih pomoraca uključenih u tafikingu droge i oružja u brodarskoj industriji...

Imdiž crnogorskih pomoraca narušen je još ranije, a naročito nakon što je u ljeto 2019. godine u luci Filadelfija, na kontejnerašu “Gayane”, koji je u vlasništvu italijansko-švajcarske brodarske i logističke kompanije Mediterranean Shipping Company (MSC), pronađeno oko 20 tona kokaina.

Nešto kasnije MSCI je počela masovno da otpušta crnogorske pomorce zbog lošeg imidža koji ih je pratio - jer je više njih “palo” zbog organizovanog šverca narkotika. Tome su pribjegli nakon što su vlasti SAD zvanično obavijestile tog i druge velike kontejnerske brodare, čija plovila održavaju redovne linije sa američkim lukama - da su njihovi brodovi u čijim posadama preovlađuju pomorci iz Crne Gore, nepoželjni u Americi.

Iz ministarstva kojim rukovodi Radulović potvrdili su ono do čega je redakcija došla tokom istraživanja - da važećim Zakonom o sigurnosti pomorske plovidbe nije definisana obaveza dostavljanja potvrde iz suda da lice nije osuđivano i da se protiv njega ne vodi istražni postupak, u postupku izdavanja pomorske knjižice, ovlašćenja i posebnih ovlašćenja pomorcu.

“S obzirom da Ministarstvo intenzivno radi na izradi novog Zakona o sigurnosti plovidbe, istim će biti predložena obaveza dostavljanja potvrde iz suda, kao uslov za izdavanje pomorske knjižice, odnosno izdavanje ovlašćenja i posebnih ovlašćenja. Ministarstvo je u septembru 2024. godine formiralo radnu grupu čiji je zadatak izrada Zakona o sigurnosti plovidbe, koji će biti usaglašen sa EU legislativom i IMO konvencijama”, kazali su iz tog vladinog resora.

Odgovarajući Vijestima da li će prilikom izrade novog zakonika normirati dobijanje pomorskih isprava i ovlašćenja i postupak oduzimanja istih, te kako će to učiniti, kazali su da će razmotriti restriktivne mjere:

“Kako je izrada Nacrta zakona o sigurnosti plovidbe u toku, Radna grupa će svakako razmotriti i predložiti restriktivnije mjere za dobijanje pomorskih isprava, a jedan od načina bi bio da izdavanje SID kartice (Seamen Identification Document) bude uslovljeno potvrdom iz suda, a da se izdavanje ovlašćenja i posebnih ovlašćenja uslovi posjedovanjem SID kartice za crnogorskog pomorca”, kazali su iz Ministarstva pomorstva.

Objasnili su i da lučke kapetanije Bar i Kotor, koje su samostalne organizacione jedinice pod nadležnošću Direktorata za pomorsku i unutrašnju plovidbu, kroz Registar izdatih ovlašćenja o osposobljenosti i posebnoj osposobljenosti pomoraca, vode evidenciju podataka crnogorskih pomoraca i pomoraca strane državne pripadnosti, njihovih ovlašćenja i ostvarenog plovidbenog staža.

Brojni pomorci iz Crne Gore u kokainskom vrtlogu (Ilustracija)
Brojni pomorci iz Crne Gore u kokainskom vrtlogu (Ilustracija)foto: Shutterstock

“Kroz nadogradnju ove elektronske baze podataka, tj. unapređenje softverskih rješenja, odnosno i kroz buduću evidenciju izdatih identifikacionih isprava pomorcima -SID (Seamen identification Document), ovaj registar će poslužiti i kao jedinstvena baza podataka crnogorskih pomoraca, s obzirom da se identifikaciona isprava pomorca izdaje isključivo crnogorskim državljanima. Ministarstvo je donijelo Pravilnik o identifikacionoj ispravi pomorca, kojim se propisuje način i postupak izdavanja identifikacione isprave pomorca, sadržaj i obrazac identifikacione isprave pomoraca, zaštitne elemente na obrascu i materijale koji se koriste za izradu obrasca identifikacione isprave pomorca i obrazac zahtjeva za izdavanje identifikacione isprave pomorca. Kroz Registar izdatih ovlašćenja o osposobljenosti i posebnoj osposobljenosti pomoraca, omogućena je elektronska provjera validnosti izdatih ovlašćenja crnogorskih i stranih pomoraca”, ističu iz tog ministarstva.

Kokain sa Gayana srozao ugled crnogorskih pomoraca

Zbog sumnje da su uključeni u međunarodno krijumčarenje kokaina, brojni crnogorski pomorci duže od deceniju i po pod lupom su međunarodnih istražitelja.

Istraživanje koje su Vijesti objavile u septembru 2024. godine pokazalo je da su agenti sa prekookeanskih brodova i granični policajci u međunarodnim lukama identifikovani kao ključni ljudi preko kojih su narko-karteli dolazili do ličnih podataka posade velikih kontejneraša, koje su potom vrbovali za krijumčarenje kokaina. Među njima i na stotine pomoraca sa područja bivše Jugoslavije, od kojih su neki silom, a neki zbog brze zarade, ulazili i svijet šverca droge...

Iako crnogorske pomorce gotovo 15 godina hapse zbog šverca droge, najviše štete nanijela im je akcija “Gayane”, kada su u julu 2019. godine, zbog sumnje da su učestvovali u međunarodnom švercu narkotika, američke vlasti uhapsile šest pomoraca iz posade MSC-ovog kontejneraša, od kojih su četvorica iz Crne Gore - Ivan Đurašević, Boško Marković, Aleksandar Kavaja i Nenad Ilić.

Tada je brod u Filadelfiji zadržan skoro mjesec i privremeno je pušten da nastavi putovanje na liniji iz Azije preko južne i Sjeverne Amerike za Evropu, tek nakon što je vlasnik - kompanija MSC, uplatila kauciju od čak 50 miliona dolara.

Zbog tog kriminalnog posla optužen je i bivši crnogorski bokser Goran Gogić, koji je uhapšen 30. oktobra 2022. godine u Majamiju, pošto je protiv njega podignuta optužnica u Njujorku.

Isprave sa rokom važenja od 10 godina

Pomorskom knjižicom pomorac dokazuje identitet, stručnu osposobljenost, ranija ukrcanja, svojstvo u kojem je ukrcan, kao i trajanje plovidbenog staža na crnogorskom ili stranom plovnom objektu.

Taj dokument može se izdati osobi starijoj od 16 godina i koja je tjelesno i duševno zdrava i sposobna za obavljanje određenih poslova na plovnom objektu u skladu sa posebnim propisom.

To je uređeno Pravilnikom o obrascima pomorskih knjižica i dozvolama za ukrcanje kojim je propisana sadržina obrasca pomorske knjižice i dozvole za ukrcanje, ali i kome se te isprave mogu izdati...

Pojašnjeno je da se isprave izdaju se sa rokom važenja od 10 godina i da je predviđeno da se u njima upisuju podaci o krvnoj grupi, ali i da nadležna Kapetanija upisuje podatke o osposobljenosti, ranijim ukrcanjima, oduzimanju ovlašćenja i napomene...

U obrazloženju izmjena tog Pravilnika, koje su posljednji put rađene 2010. godine, piše da je do tada važio Pravilnik o pomorskim i brodarskim knjižicama i dozvolama za ukrcanje iz 1981. godine.

Bonus video: