Imajući u vidu lična svojstva okrivljenog Almina Ljuškovića i da je u trenutku izvršenja djela imao 18 godina, Stručna služba Višeg suda u Bijelom Polju mišljenja je da se u pogledu sankcije primijeni zakon o postupanju prema maloljetnicima u krivičnom postupku.
Mišljenje stručne službe pročitano je juče u Višem sudu u nastavku suđenja Bjelopoljcu Ljuškoviću koji odgovara zbog zbog krivičnog djela - teška djela protiv bezbjednosti javnog saobraćaja, u sticaju sa krivičnim djelom - nepružanje pomoći licu u saobraćajnoj nezgodi.
Prema optužnici, Ljušković je 8. juna 2023. godine automobilom udario sugrađanina Mevludina Kadića, koji je od posljedica teških tjelesnih povreda opasnih po život i nastalih komplikacija preminuo u Kliničkom centru 29. jula.
U pogledu krivičnog djela, u mišljenju se navodi da se radi o osobi koja nije sklona konfliktima, da nije osuđivan čak ni prekršajno, da je na njega događaj djelovao stresno uz prihvatanje odgovornosti i objektivnog sagledavanja situacije sa izrazima empatije i kajanja.
“Ukoliko sud odluči da prema Ljušković Alminu, imajući u vidu njegova lična svojstva i okolnosti kritičnog događaja, u skladu s čl. 41 primijeni navedeni zakon, mišljenje je da vaspitna mjere posebne obaveze - obavljanje društveno korisnog ili humanitarnog rada i uključivanje u pojedinačni ili grupni tretman u odgovarajućoj zdravstvenoj ustanovi, savjetovalištu ili drugoj organizaciji, bi bila svrsishodna mjera i ostvarila svrhu kažnjavanja”, navodi se u mišljenju stručne službe, predlažući moguće načine obavljanja društveno korisnog rada.
Takvom mišljenju usprotivila se tužiteljka Vanja Rakonjac, ističući da navedene osobine ne opravdaju primjenu Zakona o postupanju prema maloljetnim licima, ali da, eventulno, mogu se uzeti u obzir kao olakašavajuće okolnosti prilikom odmjeravanja kazne, ukoliko sud utvrdi da je kriv.
Prema optužnici, Ljušković je vozilom svog oca, bez položenog vozačkog ispita, prilaskom pješačkom prelazu u Ulici III sandžačke, bio dužan da zaustavi vozilo ispred pješačkog prelaza kada mu je datim znakom zabranjen prolaz, a ako mu je takvim znakom dozvoljen prolaz bio dužan da propusti pješaka koji je već stupio na pješaki prelaz što nije učinio: “I nije obratio pažnju na pješaka oštećenog Mevludina Kadić, koji je već stupio na kolovoz ulice na obilježenom pješakom prelazu i nije preduzeo intenzivno kočenje kao potrebnu mjeru radi izbjegavanja opasne situacije”, navodi se u optužnici i dodaje da je usljed toga lijevom bočnom stranom udario oštećenog, koji je pao na asfalt kolovoza i zadobio teške tjelesne povrede.
U optužnici se dalje navodi da je okrivljeni nakon nezgode, bez zaustavljanja, napustio lice mjesta.
Boris Radović, koji je sa 10 metara posmatrao događaj, ispričao je da je vidio kako lice pretrčava ulicu i vozilo koje je naletjelo i udarilo ga.
“Vozilo se nakon udara nije zaustavilo već je prošlo. Taj auto se vratio odmah, prije dolaska Službe hitne pomoći”, navodi se u iskazu Radovića, koji je juče pročitan uz saglasnost stranaka.
Almin Ljušković ranije je kazao da mu žao zbog svega što se desilo i da je kaje, naročito što se, nakon što je udario čovjeka, nije zaustavio jer se jako uplašio.
Ispričao da je tog dana pošao do kioska po cigare i da, upravljajući vozilom svog oca, nije vozio više od 40 kilometara na sat, ističući da je vidio zeleno svjetlo na semaforu.
“Nisam nikog vidio na pješačkom prelazu, samo sam začuo udar u šoferšajbnu i staklo i nastavio sam kretanje”, dodajući da je nastavio kretanje jer se jako uplašio, a da je po dolasku kući ispričao ocu o ovom događaju i rekao da je moguće da je udario čovjeka.
Istakao je da je od oca, koji je odmah otišao na lice mjesta da vidi šta se desilo, saznao da je udario čovjeka i da je odmah otišao u policiju i ispričao šta se desilo.
On je kazao da je neizmjerno zahvalan porodici Kadić nakon što su pristali da ga ne terete, nakon što su njegovi roditelji stupili sa njima u kontakt.
Suđenje se nastavlja 20. februara, kada će, na predlog tužilaštva, predstavnici Stručne službe pojasniti svoje mišljenje.
Bonus video:
