Mikijelj pisao SDT i UP: Ispitati milionske ponude koje su dostavljene za zakup pojedinih budvanskih kupališta

"Prilikom javnog otvaranja ponuda konstatovano je od strane Tenderskih komisija imenovanih Rješenjem direktora Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom Crne Gore da je finansijski dio ponude ponuđača dat u iznosu od npr. 350.000, 500.000, 1.000.000, 2.700.000, do čak 6.000.000 eura", naveo je Mikijelj

11388 pregleda 10 komentar(a)
Mikijelj, Foto: Boris Pejović
Mikijelj, Foto: Boris Pejović

Novoimenovani direktor Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom Mladen Mikijelj uputio je danas zahtjev Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) i Upravi policije (UP) da ispitaju milionske ponude koje su dostavljene za zakup pojedinih budvanskih kupališta, smtrajući da je riječ o nezakonitim radnjama koje imaju za cilj obesmišljavnje tenderskog postupka i pribavljanje imovinske koristi pojedincima.

To se navodi u dopisima u koje su Vijesti imale uvid.

Iako je incijativa za preispitivanje "fantromskih" ponuda bila još prije desetak dana, kada su zvanično sumnjive ponude za kupališta bile otvorene, a koje je incirao sam Mikijelj, imajući u vidu da mu je istekao mandat, niko u Javnom preduzeću nije imao pravo potpisa, kako bi dokumenti sa dokazima bili dostavljeni policiji i tužilaštvu.

"U toku mjeseca marta, Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore je, postupajući po odlukama Vlade, a u skladu s svojim zakonskim nadležnostima, sprovelo tenderski postupak za ustupanje na korišćenje djelova morskog dobra – kupališta predviđenih Izmjenama i dopunama Programa privremenih objekata u zoni morskog dobra za period 2024-2028.godine. Vrednovanje ponuda, shodno javnom pozivu, vrši se primjenom dva kriterijuma i to: A ponuđeni iznos godišnje zakupnine/naknade B reference. Javnim pozivom definisano je da će za kriterijum ponuđeni iznos godišnje zakupnine/naknade za korišćenje morskog dobra, bodovanje biti obavljeno na sledeći način: Ponuda sa najvišom ponuđenom zakupninom dobiće maksimalni broj bodova za ovaj kriterijum, a ostale ponude dobijaju proporcionalan broj bodova po formuli: A= (A1/Amax) x 75, pri čemu je: A- Broj poena dodijeljen Ponuđaču po osnovu kriterijuma ponuđena cijena A1 – Ponuđena naknada od strane Ponuđača čija se Ponuda ocjenjuje Amax – maksimalna naknada ponuđena na tenderu za predmetnu lokaciju", naveo je u dopisu Mikijelj.

On je kazao da je određeni broj lica učestvovao na sprovedenim tenderima u svojstvu ponuđača.

"Prilikom javnog otvaranja ponuda konstatovano je od strane Tenderskih komisija imenovanih Rješenjem direktora Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom Crne Gore da je finansijski dio ponude ponuđača dat u iznosu od npr. 350.000, 500.000, 1.000.000, 2.700.000, do čak 6.000.000 eura. Imajući u vidu da je ponuđeni iznos desetostruko veći od početnih cijena, u određenim slučajevima stostruko veći od početnih cijena, Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom izražava sumnju da ponuda odstupa od realnog, da ista nije rezultat racionalnih poslovnih odluka, odnosno da je ista fiktivna i ima za cilj obesmišljavanje tenderskog postupka i pribavljanje imovinske koristi za drugo lice, u kojoj radnji se stiču elementi bića krivičnog djela. Isto iz razloga što se u odnosu na tu ponudu – ponuđenu cijenu, rangiraju sve ostale ponude ponuđača, primjenom gore navedene formule", naveo je Mikijelj.

On je u zahtjevu napisao da "primjenom formule dolazimo do situacije da se kao provrangirani ponuđači javljaju ponuđači sa desetostruko i više ponuđenim cijenama od početne, a kao drugorangirani dosadašnji zakupci, iako je možda u postupku učestvovalo treće lice koje je dalo npr. četiri puta veću cijenu od početne, zbog primjene kriterijuma reference, stari zakupac ima veći broj bodova i samim tim je drugorangiran u postupku".

"U slučaju povlačenja prvorangiranog ponuđača sa nerealno visokom ponudom, raniji korisnik koji ima reference, i pored toga što je dao ponudu na početnu cijenu, po plasmanu ponuda ima pravo na zaključenje ugovora. Dakle, ova nerealno visoka ponuđena cijena obezvređuje ponude svih ostalih ponuđača, koji su možda ponudili i višestruko veći iznos od početnog iznosa i favorizuje starog korisnika sa referencama, iako je ponudio početnu cijenu. U tom slučaju, cilj nerealne ponude je izigravanje cijelog postupka i favorizovanje samo jednog ponuđača, čime se nanosi šteta ovom preduzeću. U ovoj fazi postupka smatramo da smo obavezni, zbog činjenice da upravljamo državnom imovinom, da ukažemo na sumnje koje imamo, a ukoliko data lica ne zaključe ugovor, odnosno ne izmire ponuđenu naknadu u definisanoj proceduri i rokovima, naše sumnje će se potvrditi i bez odlaganja ćemo Vam dostaviti dokaze o nezakonitim radnjama", poručio je Mikijelj u zahtjevu.

Bonus video: