Potvrđena prva optužnica sa dokazima sa Anom aplikacije

Optužnica je potvrđena u predmetu kojim su obuhvaćeni Milan Janković, Toni Junčaj, Darko Vukčević, Božidar Vukčević, Slađan Đinović, Spasoje Zlatičanin, Alen Đoljević, Filip Krstonijević, Milan Milović, Anton Ljucđonaj i Nikolia Pepaj

26423 pregleda 37 reakcija 5 komentar(a)
Zgrada Višeg suda u Podgorici, Foto: Boris Pejović
Zgrada Višeg suda u Podgorici, Foto: Boris Pejović

Vijeće Višeg suda u Podgorici potvrdilo je prvu optužnicu, gdje se optužbe Specijalnog državnog tužilaštva, između ostalog, zasnivaju na podacima prikupljenim sa Anom aplikacije.

Optužnica je potvrđena u predmetu kojim su obuhvaćeni Milan Janković, Toni Junčaj, Darko Vukčević, Božidar Vukčević, Slađan Đinović, Spasoje Zlatičanin, Alen Đoljević, Filip Krstonijević, Milan Milović, Anton Ljucđonaj i Nikolia Pepaj.

SDT u saopštenju navodi da je vijeće Višeg suda u Podgorici, rješenjem Kvso br. 29/24, od 24. marta ove godine, potvrdilo optužnicu Kt-S br. 226/23, od 4. septembra prošle godine, koju je Specijalno državno tužilaštvo podiglo protiv optuženih.

"Optužnica protiv M.J., T.J., D.V., B.V., S.Đ., S.Z., A.Đ., F.K., M.M., A.Lj. i N.P. podignuta je za krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije, organizovane radi krijumčarenja opojnih droga u Crnoj Gori, zemljama okruženja i zemljama Evropske Unije, protiv optuženih M.J., A.Lj., N.P. i A.Đ., i za krivična djela neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, a protiv optuženog M.M. i za krivična djela nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, i teško ubistvo putem podstrekavanja, piše u saopštenju.

Ova optužnica je mjesecima bila pod pravnim sporenjem na relaciji SDT - Viši sud u Podgorici, koji je nakon kontrole akta prvobitno bio donio rješenje da se iz spisa kao pravno nevaljan dokaz izdvoji USB memorija na kojoj se nalazi komunikacija sa kriptovane aplikacije Anom.

SDT se žalio na takvu odluku pa je Apelacioni sud utvrdio da je prvostepeno rješenje donijeto uz počinjenu bitnu povredu odredaba krivičnog postupka, jer je vijeće Višeg suda dalo razloge koji su "nejasni i nerazumljivi", te međusobno protivrječni..., zbog čega je pobijano rješenje moralo biti ukinuto...

I pored toga, Viši sud u Podgorici ponovo je 21. januara donio rješenje da njihova odluka nije preuranjena, te da tokom kontrole optužnice moraju u meritumu donijeti odluku, kojom smatraju da dokazi sa Anoma nijesu pravno valjan dokaz.

Uslijedila je nova žalba SDT-a i odluka Apelacionog suda, a za potvrđivanje optužnice važna je bila i odluka Saveznog suda pravde Njemačke, koji je u januaru donio odluku da je prikupljanje dokaza putem Anom aplikacije bilo legitimno, jer je služilo isključivo u svrhe istrage ozbiljnih krivičnih djela.

Anom je bila telefonska aplikacija za komunikaciju, koja je stvorena kao dio međunarodne policijske operacije za borbu protiv organizovanog kriminala.

U početku je predstavljena bila kao sigurnosna platforma za šifrovanu komunikaciju, slična aplikacijama poput EncroChat ili Sky ECC, koje su bile popularne među kriminalnim organizacijama.

Anom je, međutim, bila jedinstvena jer su je tajno razvili američki Federalni istražni biro (FBI) i australijska policija kao dio operacije Trojan Shield i bila je unaprijed instalirana na prilagođenim telefonima bez drugih funkcionalnosti (poput poziva ili običnih SMS poruka) i distribuirana kroz kriminalne mreže preko povjerljivih izvora.

Šta piše u optužnici

Prema optužnici, u toku 2021. i 2022. godine okrivljeni Janković i Junčaj organizovali su kriminalnu organizaciju na teritoriji Crne Gore, Albanije, Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Austrije i Holandije radi vršenja krivičnih djela za koja se po zakonu može izreći kazna zatvora od četiri godine, ili teža kazna, s ciljem sticanja nezakonite dobiti i moći.

U optužnici se navodi da je djelovanje kriminalne organizacije planirano na duže vrijeme i u međunarodnim razmjerama.

Kako se navodi, Janković i Junčaj su kao organizatori planirali i organizovali izvršenje krivičnih djela u vezi sa krijumčarenjem droge. Terete se da su sami ili preko drugih lica vrbovali pripadnike kriminalne organizacije, angažovali vozače, tzv. kurire, za prevoz marihuane ili kokaina, obezbjeđivali kuće u kojima je vršeno skladištenje i prepakivanje droge.

Specijalno tužilaštvo navodi da su optuženi radi krijumčarenja marihuane ostvarivali kontakte sa više lica iz Albanije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine, nabavljali kriptovane mobilne telefone za druge pripadnike kriminalne organizacije, obezbjeđivali novac za kupovinu droge, obezbjeđivali novčana sredstva članovima kriminalne organizacije koji su imali zadatak da lično i preko drugih članova vrše krijumčarenje marihuane iz Crne Gore prema državama okruženja i zemljama EU.

Bonus video: