Podatak da je na Solani registrovano 170 flamingosa i da su nakon tri godine “posta” počeli da se gnijezde, a da je na Skadarskom jezeru izbrojano rekordnih 160 pelikana, svjedoči da je ova godina jedna od najboljih od kada ornitolozi posmatraju ptice.
Svjetski dan ptica selica obilježava se danas.
Cilj ovogodišnje kampanje pod nazivom “....A kada nebo utihne?" je da ukaže na zabrinjavajuće veliki broj ubijenih ptica selica, kao rezultat krivolova, zatvaranja i krijumčarenja.
“Prošle godine na Skadarskom jezeru smo imali 48 mladih izleženih pelikana, ali ono što se godinama prati je broj odraslih pelikana i parova koji se formiraju za gniježđenje. Prije par dana dočekalo nas je iznenađenje jer smo utvrdili broj od 160 starijih pelikana", kazala je ornitolog u Nacionalnim parkovima Nela Vešović Dubak.
Ona je navela da su pelikani ranije bili prisutni i na Solani, ali da su ove godine viđena samo dva ili tri primjerka.
"Mi smo rezervat na Skadarskom jezeru krenuli da istražujemo 2000. godine. Broj pelikana se povećavao iz godine u godinu, pa smo jedne godine imali skok od 15 individua, ali ovakav skok u odnosu na prošle godine kada ih je bilo 20 do 30 parova je ogroman i bio je iznenađenje za nas", kazala je ona.
Vešović Dubak je podsjetila da su tokom posljednjih godina sprovođene mjere konzervacije i da su postavljane vještačke platforme kao mjesta za gniježđenje. Upravo je nedostatak prirodnih gnijezdilišta, koji su usljed zarastanja i plavljenja uništavani, prepoznat kao jedan od uzroka zbog kojih su pelikani ranijih godina u manjoj mjeri gnijezdili u NP Skadarsko jezero
"Za sada je jedina lokacija za gniježđenje Pančeva oka. Uz analize kapaciteta jezera trudićemo se da to proširimo na još jedan rezervat – Crni žar. Nadamo se da ćemo uz sve mjere koje preduzimamo, konzervaciju i napor Službe zaštite NP Skadarsko jezero, učiniti da taj broj iz godine u godinu bude sve veći“, kazala je Vešović Dubak.
Pojasnila da se radi o kudravom pelikanu, najvećoj vodenoj plovuši, čiji raspon krila može da pređe 2,5 metara, a da je najzapadnija granica gniježeđenja u Evropi upravo Skadarsko jezero.
Iako je broj pelikana značajno porastao, javnost mora imati u vidu da se i dalje radi o ugroženoj vrsti, kaže projekt menadžerka ispred organizacije Noe Conservation Bjanka Prakljačić.
"Riječ je o velikoj ptici koja je tu šest mjeseci na gniježđenju i koja prilikom uznemiravanja može da izgazi svoja jaja i ptiće i uništi sav naš trud. Moramo biti oprezni, pažljivi i imati poštovanja prema tim pticama“, kazala je ona i dodala da posjetioci treba da drže distancu od najmanje 300 metara od kolonije pelikana.
Predstavnik Prirodnjačkog muzeja Crne Gore Andrej Vizi kazao je da pogled sa tornja u mjestu Stanaj pruža izvanredan pogled na koloniju pelikana, ali i da njihova vidljivost zavisi od količine vegetacije koja ih okružuje.
On je pozvao sve one koji žele da u Podgorici vide pelikana to učine u prostorijama Prirodnjačkog muzeja na izložbi pod nazivom „Priroda nas spaja“, te istakao da je danas ulaz besplatan za sve posjetioce.
Nakon "posta" i flamingosi počeli da gnijezde
Nakon tri godine “posta”, flalmingosi su počeli da se gnijezde na Solani. Upravljanje Solanom su prošle godine preuzeli Nacionalni parkovi, a na Solani su i dalje aktivni članovi Centra za zaštitu i proučavanje ptica (CZIP).
“Kolonija flamingosa koju smo tamo vidjeli broji 170 na gnjezdilištu”, kazala je Vešović Dubak.
Ona je navela podatak da je sa skoro 500 vrsta ptica, od čega 280 samo na jezeru, Crna Gora značajna u svjetskim okvirima.
Najveći problemi u toj oblasti, prema njenim riječima su uznemiravanje i krivolov.
“Krivolov je veliki i prljavi biznis, a poslije krijumčarenja oružja i narkotika na trećem mjestu u svijetu je krijumčerenje ptica. I na prostoru bivše Jugoslavije dolazili su krivolovci iz inostranstva, koji su ubijali i krijumčarili ptice zbog proizvodnje hirurških konaca, afrodizijaka ili za hranu. Krivolov je najteže iskorijeniti i biće ga i u budućnosti, ali je sada situacija mnogo bolja nego u prethodnom periodu", kazala je je ona.
Bonus video: