Laktarijum prazan već dvije godine

U Udruženju “Roditelji” tvrde da se raduju što će porodilje imati priliku ubuduće da čuvaju svoje mlijeko, “a ne da ga prosipaju kao do sada”
86 pregleda 0 komentar(a)
Laktarijum, Foto: Vijesti online
Laktarijum, Foto: Vijesti online
Ažurirano: 08.08.2015. 14:34h

Laktarijum, posebna prostorija gdje se čuva mlijeko majki kojima djeca nijesu donesena na podoj, iako doniran Kliničkom centru još u decembru 2012. godine, počeće sa radom tek narednih dana.

Notarska komora je krajem 2012. godine donirala KC opremu vrijednu 5,5 hiljada eura za laktarijum, ali su majke ostale uskraćene za čuvanje mlijeka u najvećoj bolnici, gdje se godišnje porodi preko 3.000 žena.

Direktor KCCG prof. dr Ranko Lazović saopštio je “Vijestima” da je laktarijum priveden namjeni i da treba da se završi još tehničko - administrativni posao između donatora i te zdravstvene ustanove.

U Udruženju “Roditelji” tvrde da se raduju što će porodilje imati priliku ubuduće da čuvaju svoje mlijeko, “a ne da ga prosipaju kao do sada”.

Predstavnica Udruženja Kristina Mihailović pojasnila je da zbog nedostatka laktarijuma nije bila moguća sterilizacija dodataka na pumpicama za izmlazanje, pa ni flašica i čašica za čuvanje mlijeka, a “kamoli čega drugog”.

Istakla je da se nadaju da će laktarijum biti i mjesto za edukaciju majki i pružanje pomoći u ispravnom dojenju.

“Kada je riječ o adekvatnom pružanju pomoći majkama pri dojenju očekujemo u narednom periodu pomake na Ginekološko - akušerskoj klinici (GAK) jer to i dalje nije nešto sa čim se mogu pohvaliti, a o čemu nas majke redovno obavještavaju”, naglasila je Mihailovićeva.

Udruženje “Roditelji” je u saradnji sa Turskom agencijom za međunarodni razvoj (TIKA) otvorilo prvi laktarijum u martu prošle godine u cetinjskoj bolnici “Danilo I”

TIKA je finansirala otvaranje laktarijuma sa 10 hiljada eura i još oko 26 hiljada za kupovinu agregata za kompletnu bolnicu “Danilo I”. Kako je tada saopšteno, laktarijum u cetinjskoj bolnici je opremljen profesionalnom električnom i manjim ručnim pumpama, sa dva sterilizatora, mikrotalasnom rernom, grijačima za mlijeko, a u njemu se nalaze i frižider, mašina za suđe i ostala prateća oprema.

Na Cetinju radi rijetko

Više od godinu dana nakon otvaranja prvog laktarijuma na Cetinju, stiče se utisak da ga, zbog broja porođaja, ne koriste toliko često.

Načelnica ginekološkog odjeljenja u cetinjskoj bolnici dr Branka Lopičić kazala je “Vijestima” da u toj zdravstvenoj ustanovi više rade na edukaciji porodilja o tome koliko je bitno dojenje.

Pojasnila je da se u bolnici godišnje porodi oko 300 žena i da odjeljenje ginekologije raspolaže sa 10 kreveta.

Lopičić je rekla da su posteljni kapaciteti na ginekologiji dovoljni kada se ima u vidu da Cetinje broji 14 hiljada stanovnika

Bonus video: