Vlada će ove godine izdvojiti iz tekuće budžetske rezerve preko 570.000 eura za hitno rješavanje problema zagađenja vazduha u Pljevlima.
Prema procjeni profesora Mašinskog fakulteta koji su uradili Elaborat o smanjenju zagađenja u Opštini Plevlja, ulaganja u tom iznosu neophodna su kako bi se se zagađenje smanjilo za oko 50 odsto.
U hitne mjere koje treba preduzeti ove godine ukalkulisani su troškovi rekonstrukcije kotlovskih postrojenja, obezbjeđenje novih izvora grijanja, edukacija građana i ložača o ispravnom sistemu loženja i dodatni inspekcijski nadzor. Planirano je i da se uradi projektna dokumentacija za izradu nove kotlarnice umesto gradske kotlarnice u Skerlićevoj ulici, koju je, kako je konstatovano u Elaboratu, nemoguće rekonstruisati ili na bilo koji drugi način staviti dalje u funkciju.
Krajem prošle godine u Pljevljima je zagađenje vazduha bilo veliko, izazvalo je veliku pažnju javnosti pa su Ministarstvo održivog razvoja i turizma i Opština Pljevlja angažovali tim profesora Mašinskog fakulteta koji su uradili Elaborat i predložili hitne, srednjoročne i dugoročne mjere za prevazilaženje problema.
U Elaboratu je konstatovano da je koncentracija PM čestica u Pljevljima iznad dozvoljenih granica, zbog čega je neophodno preduzeti hitne mjere na njihovom smanjenju. Predložena je i realizacija kratkoročnih mjera koje direktno utiču na kvalitet vazduha kao što su asfaltiranje puteva, smanjenje koncentracije saobraćaja, izmjena režima loženja, isporučivanje adekvatnog izvora grijanja.
Kao trajnu mjeru i jedini opravdan model rješenja problema zagađenja u Pljevljima predložena je toplifikacija grada s tim da se tokom ove i naredne godine permanentno radi na rekonstrukciji postojeće i izgradnji nove sekundarne mreže do Termoelektrane Pljevlja koja bi se, odnosno drugi blok, koji treba da se gradi, koristio kao bazni izvor toplote.
Izradnja nove kotlarnice koštala bi preko 5,1 milion eura, a kompletna izgradnja sekundarne mreže sa kotlarnicom koštao bi 21, 5 milion eura.
Bonus video: