Inicijativa koju je najavila Pozitivna Crna Gora u cilju zaštite djece čiji roditelji izbjegavaju plaćanje alimentacije je dobra zamisao, ali ona ima smisla jedino ako se realizuje u cjelini, uz podršku institucija sistema, smatraju u Udruženju samohranih roditelja Crne Gore.
Pozitivna je najavila da će inicirati izmjene Krivičnog zakonika i Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti, u cilju zaštite djece čiji roditelji, i pored zakonske obaveze, izbjegavaju plaćanje alimentacije, i olakšanja samohranim roditeljima da se nose sa tom teškom i odgovornom ulogom.
Predsjednica Udruženja samohranih roditelja Crne Gore, Snežana Prelević, kazala je agenciji Mina da inicijativu Pozitivne posmatra kao vrh ledenog brijega.
"Mislim da cijelu problematiku u vezi statusa samohranih roditelja treba rješavati cjelovito i usklađeno, a ne samo kroz obradu pojedinačnih, sporadičnih tema", rekla je Prelević.
Ona je ocijenila da su rješenja koja predlaže Pozitivna svakako dobra zamisao.
"Pitanje je da li smo kao društvo i sistem u cjelini dovoljno zreli za realizaciju takve ideje. Vidjeli smo kako je nedavno prošao Predlog zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti koji je predviđao uvođenje novčanih naknada za majke sa troje i više djece", navela je Prelević.
Prema njenim riječima, potrebna je jaka politička volja da se uredi taj dio zakonodavstva.
"Predložena inicijativa Pozitivne ima smisla jedino ako se izvede u cjelini uz veliku podršku, odaziv i kontrolu sistemskih institucija", smatra Prelević.
Ona je kazala da ne može a da ne bude skeptična u vezi same realizacije.
"Ako znamo da nijesmo bili kao društvo dovoljno zreli da ispoštujemo Zakon o zabrani pušenja na javnim mjestima, ne mogu a da ne budem skeptična da ćemo sprovesti ovakvu, puno odgovorniju mjeru, kada je u pitanju naplaćivanje alimentacije", pojasnila je Prelević.
Na pitanje koliko je pojava neplaćanja alimentacije raširena u Crnoj Gori, i koliko djeca, ali i samohrani roditelji, trpe zbog toga, ona je rekla da, prema podacima Sigurne ženske kuće, trećina očeva duže od dvije godine nije isplaćivala alimentaciju, a čak 70 odsto duže od godinu dana.
"Ko nije prošao kroz takvu golgotu, ne zna o kakvom mučenju je riječ", kazala je Prelević.
Ona je naglasila da drugi roditelj ne daje svom nekadašnjem partneru novac, već je to djetetovo pravo.
"Na kraju, u želji da sačuvaju svoje živce, vrijeme i novac, samohrani roditelj najčešće biva prisiljen da prestane da se bori, već odlučuje da se posveti svom životu u mjeri koliko to može, i pokuša da napravi sam za djecu sve, da im bude i otac i majka", navela je Prelević.
Ona je kazala da se u njihovom Udruženju gotovo svakodnevno susrijeću sa takvim pričama i problemima koji proizilaze iz toga.
"Nije mali broj primjera u našem Udruženju gdje samohrani roditelj obavlja dva posla da bi, uz pomoć rodbine, prehranio i na put izveo svoju djecu", dodala je Prelević.
Ona je naglasila da u Udruženju svakako nijesu za zatvorsku kaznu roditelja koji ne plaća alimentaciju.
"To je kontraproduktivno, ako znamo da će takvi zatvorenici državu preko budžeta opet koštati, tako da je to bačen novac, koji bi trebalo bolje usmjeriti", navela je Prelević.
Ona je dodala da od zatvorske kazne nemaju nikakve koristi samohrani roditelji i njihova djeca.
"Zato se ideja sa društveno korisnim radom čini prihvatljivijom, i kao vrsta sankcije, i kao način da se dođe do sredstava za naplatu. Samo želim da to ne ostane popularistička tema, već da se pokaže i volja da se to zaista sprovede", kazala je Prelević.
Ona je rekla da pozdravlja i inicijativu Ženske sigurne kuće o osnovanju fonda iz kojeg bi država uplaćivala alimentacijudjeci i sama kasnije dolazila do tog novca.
"U Sloveniji, koja je Crnoj Gori primjer u smislu prilagođavanja zakonodavstva evropskim standardima, takav fond postoji već više od 20 godina i daje dosta dobre rezultate", dodala je Prelević.
Ona je, kao primjer učinkovitog načina da se naplate alimentacije, navela i model u Norveškoj.
"Tamo imaju Kancelariju za 'istjerivanje' alimentacije, čiji zaposleni, u narandžastim prslucima, imaju zadatak i obavezu da pronađu dužnike i da ih prate iz dana u dan. Tako su upadljivo obučeni da ljudi vide o kome je riječ, i dužnici koji se nađu u neprijatnoj situaciji brzo pronalaze način da izmire obaveze. Zamislite kako bi to izgledalo kod nas, gdje je javni ugled jako bitna stvar", navela je Prelević.
Prema njenim riječima, u SAD osoba koja duguje alimentaciju ne može registrovati auto, niti produžiti vozačku dozvolu, a ne može ići ni u ribolov, jer ne može dobiti dozvolu. „Kamate za kašnjenje su ogromne, skoro 40 odsto, a u pojedinim američkim država se čak na televiziji vrte oglasi kojima se, po starom kaubojskom sistemu 'wanted', traže roditelji koji nisu izmirili takvu roditeljsku obavezu“.
"Sve u svemu, država je na potezu da uredi takve stvari, a na nama, nevladinih organizacija, je da vršimo pritisak, ukažemo na probleme i pokušamo zajedno sa državnim institucijama da nađemo adekvatna rješenja. Vjerujem da gdje je volja - tu je i put", zaključila je Prelević.
Bonus video: