Realizovan projekat "Stavovi i zablude mladih o NATO u Crnoj Gori"

Istraživanje sprovedeno oktobra ove godine od strane agencije DeFacto Consultancy na uzorku od 650 studenata pokazalo je da članstvo Crne Gore u NATO podržava 28,8 odsto studenata, 55 odsto je protiv, dok 16,3 odsto nema stav o ovom važnom spoljnopolitičkom pitanju
102 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 22.12.2014. 19:52h

Projekat "Stavovi i zablude mladih o NATO u Crnoj Gori", realizovan je uz podršku Američke ambasade od strane agencije DeFacto Consultancy, Studentskog radija KRŠ i Studentskog portala Tragom.

Istraživanje sprovedeno oktobra ove godine od strane agencije DeFacto Consultancy na uzorku od 650 studenata pokazalo je da članstvo Crne Gore u NATO podržava 28,8 odsto studenata, 55 odsto je protiv, dok 16,3 odsto nema stav o ovom važnom spoljnopolitičkom pitanju.

Od toga, među studentima državnih fakulteta 28,2 odsto studenata je za, a protiv članstva u Sjevernoatlantskom savezu 57,2.

Na privatnim fakultetima, podrška članstvu u NATO iznosi 31,5 odsto, dok je protiv 41,6 odsto studenata.

Studentski radio Krš organizovao četiri debate

Za informativnu kampanju rezultata istraživanja zaduženi su bili Studentski Radio KRŠ i Studentski portal Tragom.

"Studentski radio KRŠ je organizovao četiri debate na teme koje su povezane sa članstvom Crne Gore u NATO, a teme kao i pitanja su izvedene iz rezultata istraživanja. Tema prve debate bila je "Crnogorski vojnici (ne) treba da budu uključeni u NATO misijama", druga je nosila naziv "Politički aspekti NATO integracija", u trećoj se govorilo o "Ekonomskim aspektima NATO integracija", a u posljednjoj četvrtoj debateri su iznijeli Kompletnu argumentaciju "za i protiv" članstva Crne Gore u NATO" iz studentskog ugla", saopšteno je iz Studentskog radija Krš.

Iz ovog radija dodali su da je interesovanje za debate bilo izuzetno veliko.

"Za vrijeme trajanja debata imali smo znatan rast slušanosti, kako iz Crne Gore, tako i iz inostranstva (Srbija, Albanija, Slovenija, Česka, Holandija, SAD). Takođe, vođena je interakcija sa korisnicima društvenih mreža, pa su se putem Fejsbuka i Tvitera mogla postavljati pitanja debaterima", kazali su iz KRŠ-a.

Iz radija smatraju da je projekat uspješno realizovan.

“Sve ono što se govorilo na ovim debatama, isprovociralo je dalje debate među studenatima i studentkinjama, tj. uticalo je u određenoj mjeri na stavove i zablude mladih, što je ustvari i bio cilj projekta”, kazali su iz KRŠ-a.

Studentski portal pravio video snimke

Studentski portal "Tragom" takođe je dao doprinos u ovom projektu.

"Naš portal je u realizaciji projekta imao sljedeće zadatke: iz istraživanja agencije DeFacto Consultancy izvukli smo pet ključnih tema (spoljna politika, ekonomija, međunarodni odnosi, vojska i informisanost studenata), dalje smo ih fragmentisali na konkretna pitanja na koja odgovaraju po jedan proponent i jedan oponent crnogorskog učlanjenja u Sjevernoatlantski savez. Na osnovu tih odgovora kreirano je pet kratkih video snimaka, simbolično nazvanih "2D", koji su promovisani putem zvanične internet prezentacije portala, kao i putem društvenih mreža. Pojedini snimci su prikazani i na prezentacijama rezultata projekta u Nikšiću i Podgorici" kazali su nam iz ovog studentskog portala.

Istakli su i da su u ovom dijelu realizacije projekta sarađivali sa stručnjacima koji se bave bezbjednosnom tematikom.

"Kontaktirali smo političke analitičare, aktiviste iz nevladinog sektora kao i funkcionere političkih partija. Vodili smo računa da tokom rada na ovom projektu imamo neutralan pristup i da zastupljenost učesnika bude ravnopravna u smislu da smo dali prostora i pristalicama i protivnicima učlanjenja Crne Gore u NATO", kazali su iz Studentskog portala Tragom.

Galerija

Bonus video: