U Crnoj Gori je neophodno pokrenuti širu društvenu debatu po pitanju legalizacije prostitucije, kako bi se što prije došlo do kvalitetnih zakonskih rješenja u toj oblasti, smatraju Mladi Liberalne partije (LP) Bara i članove nevladine organizacije Mladi Sutomora.
Oni su danas, povodom obilježavanja Međunarodne nedjelje borbe protiv HIV-a i Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, organizovali debatu na temu Legalizacija prostitucije, pozitivni i negativni efekti.
Učesnici debate su, kako je saopšteno, analizirali tu problematiku iz više aspekata - ekonomskog, socijalnog, i medicinskog.
"Najvažniji zaključak je da bi osobe, koje se bave seksualnim radom, bile zakonski zaštićene od nasilja i diskriminacije“, saopšteno je iz LP.
Oni su ukazali da su najčešće žrtve takvog nasilja žene koje trenutno nemaju nikakve mehanizme zaštite fizičkog i psihičkog integriteta.
„Drugi važan aspekt svega jeste obavezna zdravstvena zaštita koja bi se propisala osobama koje se bave seksualnim radom, odnosno obavezno testiranje na polno-prenosive bolesti i upotreba prezervativa“, dodaje se u saopštenju.
Mladi liberali i Mladi Sutomora smatraju da ta tema posebno važna i zbog istraživanja nadležnih medicinskih institucija i NVO sektora, koja pokazuju da se najveći dio tih osoba nikada nije testirao na HIV ili druge bolesti.
„Uvođenje prostitucije u legalne tokove doprinijelo bi i snažnijem očuvanju porodice i porodičnih vrijednosti, jer bi se povećanjem vidiljivosti ovog problema smanjila prometnost korišćenja takvih usluga“, dodaje se u saopštenju.
Kako se navodi, ono što je važno jeste i smanjenje kriminalnih aktivnosti i finansiranje kriminalnih radnji u čije tokove se, podsjetili su, trenutno slivaju finansije od te djelatnosti.
„Legalizacijom će se takve finansije preusmjeriti u državne tokove, oporezivanje, i s druge strane socijalnu i zdravstvenu zaštiti osoba koje se bave tim poslom“, kaže se u saopštenju.
Bonus video: