Crna Gora i Hrvatska potpisale su Sporazum o saradnji u oblasti zaštite životne sredine.
"Crna Gora je u potpunosti posvećena očuvanju životne sredine, unapređenju i proširenju sistema zaštićenih prirodnih dobara, te poštovanju i dosljednom sprovođenju svih međunarodnih standarda iz ove oblasti. Saradnja sa Hrvatskom će doprinijeti primjeni dobre prakse i iskustava iz regije, naročito s aspekta članstva u Europskoj uniji i obaveza koje su pred nama", rekao je ministar održivog razvoja i turizma, Branimir Gvozdenović, povodom potpisivanja Sporazuma.
Ministar zaštite okoliša i prirode, Mihael Zmajlović, istakao je da su Hrvatska i Crna Gora povezane prirodnim putevima zbog svoje blizine i geografskog položaja.
"Zaštita našeg dijela mora, neodvojiva je od zaštite cijelog Jadrana. Zaštitu vazduha, zemlje, biljnog i životinjskog svijeta možemo postići samo zajedničkim mjerama. Ovim sporazumom osiguravamo efikasnije zajedničko djelovanje s ciljem zaštite životne sredine i rasta temeljenog na načelima održivosti i povećanja kvalitete života građana", rekao je Zmajlović.
Crna Gora i Hrvatska, kako je saopšteno iz Ministarstva održivog razvoja i turizma, niz godina sarađuju u okviru regionalnih i multilateralnih foruma, kao i kroz prenos hrvatskih iskustava iz procesa pristupanja Europskoj uniji.
Ovim Sporazumom dvije države, kako se dodaje, obvezuju se na saradnju u oblasti zaštite mora i podmorja, upravljanja obalnim područjem, balastnim vodama, otpadom, zaštite vazduha i klime, prekograničnog sprečavanja zagađenja voda i pomorskog saobraćaja.
Države će, takođe, sarađivati po pitanjima opšte politike zaštite životne sredine, postupka približavanja i pristupanja Europskoj uniji, pristupa informacijama o životnoj sredini, kao i obrazovanja u oblasti zaštite životne sredine i saradnje javnosti putem zajedničkih projekata, razmjene stručnjaka i informacija.
Sporazum o saradnji na području zaštite životne sredine doprinijeće realizaciji konkretnih projekata usmjerenih na očuvanje životne sredine i razvoj, temeljen na načelima održivosti, posebno kroz pripremu zajedničkih projekata za korišćenje međunarodnih i sredstava Europske unije.
"Hrvatska je kroz postupak pristupanja Europskoj uniji implementirala znanja i iskustva najbolje evropske prakse, te se danas nameće kao posrednik u prenosu tih iskustava susjednim državama koje su na putu koji je Hrvatska prošla. Ministar Zmajlović istaknuo je kako vjeruje da će iskustvo koje je Hrvatska stekla u pristupnim pregovorima uveliko pomoći i olakšati posao koji je pred Crnom Gorom, kako bi uskladili svoja zakonodavstva i preuzeli zajedničke politike u zaštiti životne sredine", navodi se u saopštenju.
Gvozdenović se, sa saradnicima, susreo i sa ministarkom graditeljstva i prostornog uređenja, Ankom Mrak Taritaš.
Tokom razgovora, razmijenjena su međusobna iskustva i praksa u oblasti građevinarstva i planiranja, te iskazano zadovoljstvo napretkom Crne Gore i Hrvatske u ovogodišnjem Doing Business izvještaju Svjetske banke. Posebno je istaknuta činjenica da je za napredak na Doing Business listi najviše zaslužna reforma sprovedena u oblasti izdavanja građevinskih dozvola u obije zemlje.
Posebna tema razgovora bila je legalizacija nelegalnih objekata u Hrvatskoj, u svijetlu primjene sličnih iskustava za proces regularizacije neformalnih objekata u Crnoj Gori, koji će uslijediti u narednom periodu.
"Sagovornici su se saglasili sa potrebom intenziviranja zajedničkih aktivnosti i saradnje u cilju privlačenja investitora. Ministar Gvozdenović je iskazao zadovoljstvo investicionim ambijentom u Crnoj Gori, uz ocjenu da će se u narednom periodu i dalje raditi na povećanju transparentnosti i efikasnosti procedura. Posjeta Gvozdenovića Hrvatskoj nastavlja se učešćem na Trećem sajmu investicionih projekata u Jadranskom regionu, kao i susretom sa rukovodstvom Hrvatske banke za obnovu i razvoj", zaključuje se u saopštenju.
Bonus video: