Aleksandar Perović iz NVO Ozon ocijenio je da katastrofalno stanje na ušću desnog rukavca Bojane u more, koje je svakog dana uže i pliće i kome prijeti potpuno zatvaranje, posljedica nemoći i neznanja institucija koje bi trebalo da se bave tim problemom.
On je podsjetio da se pregovori između Crne Gore i Albanije o regulisanju sliva Bojane vode već godinama na najvišem nivou, ali da su zapali u ćorsokak.
“Imali smo stidljive najave da će biti nekih konkretnijih rezultata, ali u praksi za sada nema ništa od toga. Ja to gledam kao kao odraz nemoći i neznanja institucija koje bi trebalo da brinu o vodama Crne Gore”, kazao je Perović “Vijestima”.
Ušće na desnom rukavcu Bojane nije široko ni deset metara, a najveća dubina uz lijevu obalu kuda još uvijek isplovljavaju barke, nije ni pola metra.
Bojanski ribari koji žive od ulova i prodaje ribe strahuju da će jugo, koji je počeo da duva sinoć, potpuno blokirati protok rijeke u more.
Perović, koji je je juče učestvovao na okruglom stolu ekologa u Ulcinju, je ocijenio i da problem rijeke Bojane i ušća prevazilazi granice.
“To je vodotok koji je po mnogo čemu specifičan i koji donosi veliku ekonomsku i ekološku korist ne samo našoj zemlji već regionu. Mislim da Vlada nije dovoljno posvećena tom problemu i mi, iako ima nekih projekata na tom polju, nijesmo zadovoljni kako se brine o vodama”, kazao je Perović.
Navodeći da i dalje nema velikih projekata kada su u pitanju vodotoci, ocijenio je da sve ostaje u nekom domenu opiranja i rizika.
“Vodotoke ne bi trebalo tako posmatrati ali činjenica da Crna Gora nema plan integralnog upravljanja vodama, govori dovoljno o svemu, pa i problemu ušća na Bojani”, kazao je on, dodavši da su vodotoci jedan od najvažnijih resursa Crne Gore i da moraju imati drugačiji tretman.
“Logično je da prostorni i urbanistički planovi ne mogu ponuditi rješenja u toj sferi kada Uprava za vode i resorno ministarstvo nemaju senzibliteta da izrade i usvoje neophodna dokumenta”, ocijenio je Perović.
Kazao je da se rijeke ne mogu posmatrati u „kontekstu lokala“ te da bi konkretnija vizija države morala rezultirati zaključivanjem međudržavnih ugovora u toj oblasti koji bi zaštitili vodotoke. Predsjednik NVO Zeleni korak Dželal Hodžić ranije je kazao “Vijestima” da je u slučaju Bojane u pitanju prirodni fenomen ali i ljudski faktor.
On smatra da je problem „začepljenja“ desnog rukavca direktna posljedica uslova i stanja u širem akvatorijumu rijeka Bojane i Drima i neregulisanog režima vodostaja Skadarskog jezera.
Pojasnio je da Crna Gora i Albanija već deset godina ne mogu da se dogovore oko zajedničkog pristupa regulisanja režima nivoa Skadarskog jezera i podsjetio da su naši susjedi u zadnje vrijeme izgradili četiri hidrocentrale na Drimu. Time je, tvrdi, drastično smanjen dotok vode Bojani. Osim toga, naveo je, gradnja mega- kvadratnih vikendica iziskuje bespravnu sječu stabala koja se bacaju u rijeku praveći povodnu blokadu. Takođe, ocijenio je da cijeli biodivezitet ugrožavaju oko 50 hiljada šipova pobodenih u rijeci, od čega je većina impregnirana i kancerogena.
Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom proglasilo se nenadležnim za stanje na ušću, a još uvijek nema reakcija ni iz nadležnog ministarstva.
Agresivan razvoj opštine ne smije da dotakne Valdanos
U hotelu Otrant u Ulcinju juče je održan okrugli sto „Oprezno sa prostorom“ posvećen Prostorno urbanističkom planu opštine Ulcinj, koji je na javnoj raspravi.
Uvodničari Azra Vuković iz NVO Green home, Dželal Hodžić iz Zelenog koraka i Džemal Perović iz MogUL-a, govorili su o rješenjima plana za zone Šaskog jezera, Port Milene i Velike plaže i Valdanosa. Poslanik Pozitivne Dritan Abazović kazao je da plan pretpostavlja agresivan razvoj grada i to ocijenio neodgovornošću i greškom obrađivača, Tvrdi da se iza nekih rješenja kriju interesi pojedinaca i struktura bliskih vlastima.
“Apsolutno sam protiv bilo kakve gradnje u Valdanosu”, kazao je Abazović navodeći da nije zadovoljan kako je riješeno pitanje od hotela Albatros do skele na Velikoj plaži.
Protiv gradnje u Valdanosu izjasnio se i novinar i publicista Mustafa Canka koji je optužio lokalnu vlast da malo radi na odbrani resursa nakon čega je uslijedila polemika sa potpredsjednikom Opštine Ardijanom Mavrićem, koji je iz Force.
Okrugli sto organizovali su Green home i MogUL, a moderator je bio Aleksandar Perović iz pokreta “Ozon”.
Bonus video: