Treći po redu „Durmitor Art Eko festival”, započet prošlog vikenda trodnevnim programom namijenenim najmlađima, nastavljen je ovog vikenda izradom murala na zidu dugom nekoliko desetina metara, koji se pruža uz ulicu koja od centra vodi prema autobuskoj stanici.
Direktorica festivala Olivera Zorić kaže da je moto ostao isti, festival prirode, kulture i umjetnosti kojim bi se podigla svijest kod ljudi o ekologiji i umjetničkom promišljanju kod očuvanja životnog prostora.
"Prvu fazu, proteklog vikenda posvetili smo namlađima. Program je predvidio igru, šetnju u prirodi posjete farmi sa isključivo organskom proizvodnjom i na kraju vikenda pozorišna predstava namijenjenom njihovom uzrastu. Zbog vremenskih uslova produžil ismo rad pa smo u subotu krenuli sa slikarima. Stigli su nam akademci sa Cetinja i odmah smo počeli sa muralom koja nosi poruke da se priroda mora čuvati. Studenti sa cetinjske akademije kroz ovu slikarsku tehniku Žabljačanima i turistima ostavljaju sjajne poruke. Predhodno je ovo bio zapušteni betonski zid koji nikada nije čak ni ofarban. Sada taj prostor skreće pažnju, zadržava ljude a mi dobijamo pohvale. Zahvaljujem se Komunalnom preduzeću koje nam je obezbijedilo boje, kao i komšijama posebno Vanji Popadiću koji su nam pritekli u pomoć prilikom pripreme prostora. Sve što se radi u umjetnosti treba da bude ekološki podržano. Mi smo ekološka država, Žabljak njen centar, i na taj način kroz sliku želimo da prenesemo tu poruku da kroz umjetničku sliku prenesemo poruku „čuvajmo našu ekologiju“, kaže Zorić.
Studentkinja sa Cetinja Aleksandra Kovačević kaže da je uzela učešće na ovom festivalu, prevashodno zarad produbljavanja ekološke svijesti.
Njenoj koleginici Milici Šibalić, festival je privukao pažnju zbog same specifičnosti odnosno tematike koja je unikatna ali ima i lični razlog da skrene pažnju na očivanje prirode jer potiče iz ovih krajeva.
Denis Ćupić kaže da mu je cilj sa na vizuelni i što jednostavniji način prikaže ljudima u kojoj okolini žive i koje sve podobnosti posjeduju. Koristimo akrilne boje sa što jednostavnijim koloritom riješimo taj zadatak, stilizacijom formi, ruke koja drži borovnice, zatim planine , šumu, vožnja biciklom,kao i povezivanje više vizuelnih poruka, preko kojih ukazujemo i prikazujemo građanima na koji način da čuvaju prirodu, kaže Ćupić.
Bez plana i dogovora, spontano im se pridružio kolega iz Beograda Stefan Lukić. Kaže da ih je vidio sa terase kuće rodbine gdje ljetuje, priključio se kolegama i doprinos koji će idućeg ljeta biti još veći.
Ambiciozni projekti organizatora prethodnih godina doprinijeli su da festival upotpune oskudna kulturna dešavanja, doprinese kvalitetu turističke ponude pa čak i da bude događaj ljeta u ovom turističkom centru. Prethodne dvije godine bilo je eko dizajna i reciklaže u funkciji ekologije, filma, fotografije, muzike, skulpture, dizajna, land art-a, street art-a...
Još je svejže sjećanje na grandiozni transformers iz ljeta 2012. na obali Crnog jezera koji je izazivao pažnju turista ali i lansirao na javnu scenu autora Danila Baletića, ali i učešće popularnih Buksovaca i dolazak više poznatih lica iz svijeta kulture i umjetnosti.
Što zbog nevremena, što zbog nedostatka sredstava ovog ljeta festival je bio sadržajno siromašniji. Ostaje sjeta što agilni organizatori nisu naišli na razumijevanje kod nadležnih i donatora kojim su se obraćali kako bi ovaj festival nastavio ambiciozni trend.
Bonus video: