Balota: Do zaštite sajber prostora međunarodnom saradnjom

On je kazao da informaciona bezbjednost predstavlja četvrti stub nacionalne bezbjednost, pored ekonomske, vojne i diplomatska
0 komentar(a)
Internet špijunaža, Foto: Shutterstock
Internet špijunaža, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 27.05.2014. 13:23h

Informaciona bezbjednost predstavlja četvrti stub nacionalne bezbjednosti, a država je dužna da štiti svoj sajber prostor kao što brani svoju teritoriju, ocijenio je generalni direktor za informatičku infrastrukturu u Ministarstvu za informatičko društvo i telekomunikacije Adis Balota.

On je na panel diskusiji na temu Sajber bezbijednost i mehanizmi zaštite, ocijenio da je međunarodna saradnja neophodna za zaštitu od napada u sajber prostoru.

Balota kazao da informaciona bezbjednost predstavlja četvrti stub nacionalne bezbjednost, pored ekonomske, vojne i diplomatska.

Balota je kazao da prve tri karike bezbijednosti ne mogu postojati ukoliko ne postoji informaciona bezbijednost.

Prema njegovim riječima, sajber prostor ne poznaje državne granice.“Praksa pokazuje da se sajber napadi ne mogu lako preduprijediti ukoliko nemamo razvijenu međunarodnu saradnju”, rekao je Balota.

On je ocijenio da kao što brani svoj fizički prostor, država je dužna da štiti i svoj sajber prostor.

Balota je kazao da je Crna Gora u ovoj oblasti razvila i partnersku saradnju sa NATO-om, i da više od dvije godine koristim usluge centrala Alijans u obuci službenika u njihovim centrima, sajber vježbama, razmjeni informacija.

On je kazao da su 2011. godine sve države koje su prihvatile strategiju NATO-a, ili su članice Akcionog plana, definisale zajedničku komandu u slučaju incidenata u saber prostoru.

„Prošle godine NATO je zabiljžio više od 2,5 hiljada napada na svoje sajber sisteme“, kazao je Balota.

On je rekao da je broj incidenata u sajber prostoru 2006. godine bio 5503, a 2012. 48 562 napada.

Prema njegovim riječima, veliki problem u posljednje vrijeme su zlonamjerni programi u službi države.

„Veliki broj visokopozicioniranih država razvijaju ovakve programe koji odrađuju dio posla koji se nije mogao odraditi diplomatskim, vojnim ili nekim drugim načinom djelovanja“, upozorio je Balota.

On je objasnio da jedna država da bi se uspješno borila protiv takvih zlonamjernih programa, mora razvijati međunarodnu saradnju u toj oblasti.

„Više od milion oštećenih bude u sajber prostoru dnevno, ili 14 oštećenih svake sekunde na globalnom nivou“, naveo je Balota.

Šef odsjeka za planiranje informacione komunikacionog sistema iz rektorata ta ljudske resurse iz Ministarstva odbrane, potpukovnik Veseljko Mandić, kazao je da je došlo vrijeme da se posveti pažnja opasnostima koje postoje u virtuelnom sajber prostoru.

Mandić je rekao da su odgovarajuće strukture Vojske Crne Gore već učestvovale u vježbama NATO-a koje se bave sajber kriminalom.

Viši policijski komesar za borbu protiv kompjuterskog kriminala u Upravi policije, Jakša Backović, kazao je da je Crna Gora potpisala 2010. Konvenciju o kompjuterskom kriminalu koja je krovni dokument za borbu protiv sajber kriminala.

„Potpisivanje Konvencije znači da počinioci krivičnih djela iz ove oblasti u Crnoj Gori mogu biti gonjeni u svim zemljama potpisnicama Konvencije“, kazao je Backović.

On je podsjetio da je 2004. godine u Krivični zakonik Crne Gore (KZ) implementirano poglavlje koje tretira krivična djela sajber kriminala, dok su izmjenama i dopunama godine dodavani određeni zakoni koji su tretirali krivična djela u skladu sa promjenama u sistemu.

Backović je objasnio da se sajber kriminal odnosi na četiri komponente, klasični oblici - razne vrste sajber napada, dječija pornografija, zloupotreba kreditnih kartica i kartica za gotovinsko plaćanje i zloupotreba autorskih prava.

„NATO ima dobro razvijene sisteme za borbu protiv sajber napada i terorizma“, kazao je Backović.

Ciljevi NATO-a u ovoj oblasti, kako je rekao, su prevencija od sajber napada, otkrivanje i odbrana i oporavak, edukacija u cilju prevencije i kao to što služi kao centrala za zaštitu od sajber napada zemalja članica.

Komunikacioni tim Savjeta za članstvo u NATO do sada je organizovao dva panela, na teme vanrednih situacije i NATO standarda i vojne misije i vojne baze.

Bonus video: