Sumnja u aktivno i sistemsko postojanje korupcije u svim granama vlasti je velika, i opravdana, smatra izvršna direktorka Centra za građansko obrazovanje Daliborka Uljarević, navodeći da vraćanje povjerenja u državne institucije mora biti rezultat borbe protiv korupcije.
Ona je na, okruglom stolu Etika i borba protiv korupcije, kazala da finansijski interes funkcionera, etički kodeks i borba protiv korupcije predstavljaju osnov prevencije, ali i represije državnih organa prema funkcioneru, ako se otkrije kršenje zakonskih normi, a time i etičkih.
„Sumnja u aktivan i sistemski život korupcije u svim granama vlasti je velika, i na žalost opravdana. Zato i borba protiv korupcije mora kao bitan rezultat imati vraćanje povjerenja u državne institucije i ljude koji ih čine. Izgleda da svakodnevno moramo ponavljati opomenu jednog od očeva EU, Žana Monea- Ništa se ne stvara bez ljudi, ništa ne traje bez institucija“, rekla je Uljarević.
Crnogorsko društvo, navela je, već decenijama ima poremećen sistem vrijednosti, navodeći da su posljedice toga vidljive i u onom što je nefunkcionisanje sistema, nejednakost pred zakonom i nepovjerenje u institucije.
“Tim prije, nosioci državnih funkcija treba da pokažu krajnje odgovoran odnos prema etičkim principima, bez kojih nema djelotvorne borbe protiv korupcije“, dodala je ona.
Uljarević je skrenula pažnju na problem političke korupcije, koja, kako je kazala, održava čitav koruptivni sistem i predstavlja najveću prepreku njegovom ozdravljenju.
„Političkom korupcijom se zaustavljaju i zloupotrebljavaju institucije, kao što se i zloupotrebljavaju procedure odnosno pravila radi ostvarivanja lične ili posebne koristi. Tako se razaraju institucije, ali istovremeno gubi ugled kod građana“, ukazala je Uljarević.
Prema njenim riječima, kada jedna institucija izgubi povjerenje ona malo šta može da uradi, tako da politička korupcija razara institucije sistema, odnosno čitav politički i prvani sistem.
„Dodatno, politička korupcija neutrališe političku volju da se suočava sa problemom korupcije. Razlog je jasan, zašto bi iko uvodio nešto što bi se odnosilo na limitiranje lične moći ili uskraćivanje lične koristi“, upitala je Uljarević.
Ona je kazala da je proces pregovaranja sa EU značajno povećao pritisak da se dođe do mjerljivih rezultata u borbi protiv korupcije, navodeći da uspostavljanje etičkih kodeksa i organa za njihovo sprovođenje ne treba da bude samo obaveza koje je Crna Gora preuzela u tom procesu, već dio njene potrebe da društvo uredi na dugoročno održivim osnovama.
Šefica Radne grupe za poglavlje 23 iz Ministarstva pravde Branka Lakočević kazala je da se etika ne bavi poštovanjem zakona, “jer zakone treba poštovati, već usmjerava gdje zakonska regulativa ograničena ili dvosmislena”.
Ona smatra da nijedan etički kodeks ne može spriječiti neetičko ponašanje, a da se posvećenost poslu ne može kupiit.
“Iz ovih razloga promocija etičkih standarda je bitna, kako u procesu demokartizacije društva tako i u procesu pridruživanja EU. Donošenje etičkih kodeksa u svim oblastima je izuzetno značajna komponenta kodifikacijestandarda ponašanja”, rekla je Lakočević.
Njihovim usvajanjem, navela je, šalje se poruka javnosti o značaju i odgovornosti vršenja javnih funkcija, a javnost upoznaje sa standardima ponašanja koje građani imaju pravo da očekuju od njih.
Lakočević je podsjetila da je značaj pitanja etičkih kodeksa tretiran i akcionim planom za poglavlja 23.
Otpravnik poslova Ambasade Velike Britanije u Crnoj Gori, Lindon Rednič /Lyndon Radnedge/rekao je da je veliki posao ne samo u borbi protiv korupcije već i da se adekvatno shvati percepcija te pojave.
Prema njegovim riječima, etika u javnoj administarciji je veoma važna, navodeći da ljudi koji rade u toj sferi moraju biti svjesni da rade jer su plaćeni novcem građana.
“Mi ćemo pomoći svima koji žele da unaprijede to povjerenje koju su nam građani ukazali”, rekao je Rednič.
On je kazao da je za to potrebna snažna volja i duh.
“U tom smislu ja sam vidio mnogo snažan duh ovdje u Crnoj Gori i siguran sam da to možemo iskoristiti na pravi način kako bismo imali pozitivan ishod”, rekao je on.
Bonus video: