Radoman Jokić, vršilac dužnosti predsjednika lovačke organizacije “Dr Zoran Kesler”, na čijoj teritoriji je prošle sedmice pronađeno devet ubijenih srna, kazao je da njihove lovačke ekipe u grupama od desetak ljudi pretražuju teren da vide hoće li naći eventualne nove dokaze o odstrelu plemenite divljači, koji je naišao na zgražavanje javnosti.
“Vrlo je indikativno to da su kože i glave odstrijeljene divljači i nakon više od deset dana, s obzirom na veliki broj predatora, i dalje svježe. Ranije se, kada se ubije neka plemenita divljač, to krilo u devet jama, a sada je sve sakupljeno na jednom mjestu. Nije nama cilj da se 'branimo' već da se što prije otkrije počinioc i kazni i to je naša najbolja odbrana. Ako se desi da se počinioc ne otkrije, a iskreno se nadamo i vjerujemo da hoće, onda to nije naša slabost već slabost viših instanci“, kazao je Jokić “Vijestima”.
Ministarstvo poljoprivrede predalo je krivičnu prijavu zbog pokolja srna, plemenite divljači koja je u stanju da plače kao čovjek i koja bježi ljudima kada je u opasnosti. Pokolj se desio na Goliji, a mještani vjeruju da su krivolovci moguće i sami registrovani lovci.
Predsjednik Lovačkog saveza Crne Gore Nikola Marković kaže da svi korisnici lovišta imaju obrazovane disciplinske komisije ili Sud časti, koji utvrđuje povrede Kodeksa lovaca, zakona i drugih akata i izriče sankcije - od ukora do isključenja iz lovačkog društva.
Indikativno je da su kože i glave i nakon više od deset dana svježe. Ranije se, kada se ubije neka plemenita divljač, to krilo u devet jama, a sada je sve na jednom mjestu, kazao je Jokić
On dodaje da je u poslednjih pet godina 15 lovačkih organizacija podnijelo 119 prekršajnih i isto toliko krivičnih prijava, dok su tri društva u zadnje dvije godine podnijela 27 prekršajnih i 15 krivičnih prijava.
“Dokazivanje krivične odgovornosti lica koji se bave nedozvoljenim lovom veoma je problematično posebno na planu otkrivanja i obezbjeđivanja dokaza. Skoro je istovjetna situacija i sa podnošenjem prekršajnih prijava nadležnom organu za prekršajne prijave“, rekao je Marković.
U proteklih pet godina najviše prijava podnijela je Lovačka organizacija Podgorica, LO “Hridsko jezero“ Plav, dok je LD “Rovca“ podnijelo najmanje prijava – tri krivične. Što se tiče lovačkih organizacija koji su korisnici lovišta, u zadnje dvije godine po podnesenim krivičnim prijavama prednjači LO “Dr Zoran Kesler“ iz Nikšića koja je podnijela 11 krivičnih prijava.
Ministar poljoprivrede Petar Ivanović juče je zatražio pomoć medija u borbi protiv krivolova, jer su pojedine vrste, naročito riblje u Jadranu, dovedeno pred istrebljenje: “Posljednji podaci pokazuju da su zalihe ribe toliko smanjenje da ih uskoro više neće biti. Treba uticati na te ljude da promjene način razmišljanja. Zbog svoje trenutne imovinske koristi od možda par stotina eura prave ogromnu štetu prirodi”.
Bonus video: