Poražavajući podaci: 311 djece i 292 žene žrtve nasilja

Među žrtvama nasilja bio je i 61 muškarac, kao i 41 stara osoba
2 komentar(a)
nasilje nad djecom, Foto: Shutterstock
nasilje nad djecom, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 25.11.2013. 13:48h

U Crnoj Gori se sve više reaguje na nasilje u porodici, o čemu svjedoči rast broja sudskih procesa i presuda, a u ukupnom broju žrtava i dalje je najviše žena, zaključeno je na sjednici skupštinskog Odbora za rodnu ravnopravnost.

Članovi Odbora obavili su kontrolno saslušanje ministra rada i socijalnog staranja Predraga Boškovića, pomoćnika ministra zdravlja Mensuda Grbovića i direktora uprave policije Slavka Stojanovića na temu Primjena Strategije zaštite od nasilja u porodici 2011-2015.

Bošković je kazao je da je nasilje u porodici posebno prepoznatljivo od 2002. kad je uveden multidisciplinarni pristup rješavanju tog problema.

Direktor Uprave policije Slavko Stojanović kazao je da je u prvih deset mjeseci ove godine registrovano 156 krivičnih djela nasilja u porodici

Bošković je kazao da je mjerama zaštite od 2002. do 2012. obuhvaćeno ukupno 120 djece, od čega 87 odsto domicilne i 13 odsto naseljene, 51 odsto je bilo djevojčica a 49 odsto dječaka.

U prošloj godini je, kako je naveo, bilo ukupno 705 žrtava nasilja, od čega 311 djece i 292 žene, a među žrtvama bio je i 61 muškarac, kao i 41 stara osoba.

Odgovarajući na primjedbe predstavnika nevladinog sektora i članova odbora na rad centara za socijalni rad, Bošković je kazao da ni on nije zadovoljan njihovim radom.

Ana Jaredić iz Centra za ženska prava ocijenila je da su rezultati primjene Strategije zaštite od nasilja u porodici poražavajući.

Ona tvrdi da su od devet ciljeva predviđenih strategijom, djelimično realizovana samo tri, i to ona koja se odnose na nove propise, edukaciju kadra i podizanje nivoa svijesti građana.

"Od 41 mjere koje je Strategija predvidjela da bi se ti ciljevi ostvarili, realizovano je samo pet", dodala je Jaredić.

Direktor Uprave policije Slavko Stojanović kazao je da je u prvih deset mjeseci ove godine registrovano 156 krivičnih djela nasilja u porodici.

"Tužiocima su procesuirane152 krivične prijave, kojima je prijavljeno 157 osoba, od kojih 93,6 odsto muškaraca“, naveo je Stojanović.

Prema njegovim riječima, žrtve porodičnog nasilja u tom periodu su 174 osobe, od kojih 131 žena, 43 muškarca i 21 maloljetnik.

"U toku devet mjeseci ove godine podnijeto je 868 prekršajnih prijava protiv 893 osobe osumnjičene za nasilje, od kojih je 731 muškog pola", kazao je Stojanović.

Žrtve su, kako je naveo, 921 osoba od kojih 612 žena, 276 muškaraca i 33 maloljetnika.

Stojanović nije mogao da odgovori na pitanje da li je, među počiniocima porodičnog nasilja bilo javnih funkcionera ili sveštenika, kao ni na to da li je bilo slučajeva porodičnog nasilja sa smrtnim ishodom.

Pomoćnik ministra zdravlja Mensud Grbović kazao je da je zdravstveni sistem do 1. novembra ove godine evidentirao 64 žrtve, od čega je 61 žena i troje djece.

Bonus video: