Vlada razmatra mogućnost da od naredne godine snizi cijenu udžbenika za osnovne i srednje škole, dok će najugroženije kategorije stanovništva i ove godine dobiti besplatne knjige, kazao je ministar prosvjete Slavoljub Stijepović nakon obilaska objekta novog studentskog doma.
On je ocijeno da se oprezno moraju predlagati nove mjere i rješenja i naglasio da Vlada svake godine, preko resornog Ministarstva, izdvaja 65 miliona eura za besplatno osnovno školovanje, što je, tvrdi, polovina od ukupnog budžeta za obrazovanje u Crnoj Gori.
Stijepović je kazao da bi dodjela besplatnih udžbenika proizvela problem u sistemu, zbog dijela knjiga koje bi iz raznih razloga neki đaci oštetili.
“Ko bi na kraju školske godine skladištio te knjige, da li sve škole imaju uslove i stručni kadar za to. Ko će procjenjivati stepen oštećenja knjiga i da li će moći da dobiju svjedočanstvo oni koji ne plate naknadu za oštećenje. Sve su to dileme koje treba riješiti i koje su drugi prije nas jednostavno riješili-pokušali i odustali od toga”, poručio je on uz objašnjenje da bi ta investicija koštala oko 5,2 miliona eura godišnje. Osim toga, Stijepović je podsjetio da za ovu godinu budžetom to nije planirano.
On je ukazao i da je od 123 udžbenika, njih 47 radnog karaktera, na njima se piše i ne mogu se prenositi na druge generacije.
“Dakle već od ove godine bi morali obezbijediti 5,2 miliona, a od naredne bar još polovinu od toga, što za dio knjiga koje su radnog karaktera, što za one koji su uništeni”, kazao je Stijepović.
On smatra da ta mjera nije dovoljno izučena a naveo je i primjere Hrvatske, koja je od toga odmah odustala i Srbije koja će odustati od naredne školske godine.
Kako je kazao, roditeljima treba pomoći na druge načine, pa Vlada razmatra da od naredne godine pokuša da snizi cijene knjiga za osnovno i srednjoškolsko obrazovanje. No, on je kazao da cijena udžbenika nije mijenjana u proteklih pet godina i da je najjeftinijia u okruženju.
Takođe, Stijepović je dodao da duže od deset godina Vlada pomaže najugroženijem stanovništvu, pa je oko 20 odsto roditelja u stanju socijalne potreb dobijalo besplatne knjige.
“Vlada je već planirala budžetom da i naredne školske godine najugroženiji, između osam i deset hiljada učenika dobiju besplatne knjige. A tu treba dodati i knjige koje će besplatno dobiti oko 2,5 hiljada djece Roma, Aškalija i Egipata”, ukazao Stijepović dodajući da će za tu djecu Ministarstvo osim besplatnih knjiga obezbijediti i besplatnu odjeću, obuću i prevoz.
Stijepović je podsjetio da je od Evropske banke za obnovu i razvoj dobijen kredit od deset miliona eura, od kojih će se graditi tri vrtića u Podgorici, Bijelom Polju, Pljevljima i Baru.
Galerija
Bonus video: