Ministar unutrašnjih poslova Raško Konjević poručio je da će promjena u njegovom resoru biti i dalje, ali da se kadrovi neće birati po političkoj podobnosti, nego po profesionalnosti.
“Moram naglasiti da nijednu instituciju u Crnoj Gori, a samim tim ni MUP, ne čini jedna osoba”, rekao je Konjević “Vijestima” komentarišući ocjenu evropskog eksperta Mauricija Varanezea da izaziva zabrinutost namjera da se profesionalni kadrovi Specijalnog tima zamijene politički podobnim.
Ekspert Evropske komisije, koji je nedavno uradio analizu o borbi protiv kriminala u Crnoj Gori, napisao je da je "Misija za procjenu otkrila da je, gledano u kontinuitetu, Crna Gora u opasnosti, jer će policijski menadžeri visokog i srednjeg ranga, kao i specijalni tužilac i zamjenici, biti uskoro zamijenjeni sa drugim 'politički pouzdanim, bez nekih posebnih razloga".
Varaneze je upozorio da taj problem predstavlja ozbiljan razlog za zabrinutost i da promjene političkog usmjeravanja ni pod kojim okolnostima “ne smiju uticati na menadžment srednjeg nivoa, a ako se primijene te, navodno, očekivane promjene, one mogu odvesti Crnu Goru u ozbiljnu regresiju”.
Na ocjene Varanezea komentar nema premijer Milo Đukanović, dok potpredsjednik Vlade i ministar pravde Duško Marković tvrdi da nije nadležan da odgovori na konstatacije evropskog eksperta. Tako je saopšteno “Vijestima” iz njihovih kabineta.
Kadrovi na svim rukovodećim funkcijama su uglavnom postavljani uz odobrenje Đukanovića i Markovića, a u oblastima gdje manji koalicioni partner ima “kvotu“, dogovarani su i sa predsjednikom SDP-a Rankom Krivokapićem.
Bili smo loši u 2012. godini
Konjević kaže da je MUP, u skladu sa dosadašnjom praksom, poslao komentare na izvještaj Varanezea. Prema njegovim riječima, kada su u pitanju kadrovske promjene u Upravi policije, one su se u proteklih nekoliko mjeseci odvijale u skladu sa Zakonom o unutrašnjim poslovima i Zakonom o državnim službenicima i namještenicima, afirmišući načela profesionalizma i potreba službe.
“Promjena će biti i u narednom periodu, ali će one kao i do sada biti rađene u cilju povećanja profesionalizma i rezultata rada. U 2012. godini smo bili loši u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije i to smo saopštili na sjednici Odbora za bezbjednost, pa je bilo za očekivati da direktor osvježavanjem tima nametne nova očekivanja i obezbijedi mjerljive rezultate tokom ove godine”, rekao je Konjević.
On ukazuje da način izbora specijalnog tužioca nije u nadležnosti MUP-a.
Marković tvrdi da on ne kadruje
“Ministar pravde Duško Marković nije odgovoran ni za jedno od postavljenja za koja se interesujete”, rekla je “Vijestima” šefica Markovićevog kabineta Tanja Pavićević.
“Vijesti” su Markovića pitale da je Crna Gora u opasnosti zbog toga što će profesionalne kadrove Specijalnog istražnog tima zamijeniti politički podobnim bez posebnog razloga, da li ima mjesta Varanezeovoj zabrinutosti da takvi potezi mogu ugroziti institucionalne kapacitete, stečeno znanje i koji su to drugi i politički pouzdani kadrovi, ko je postavljao aktuelne čelnike i srednji kadar koji sada radi na tim poslovima, a ko će postavljati njihove nasljednike.
MUP i Ministarstvo pravde rade Analizu o procjeni stanja i kapacitetima u Specijalnom istražnom timu na osnovu koje bi trebalo da se osnuje posebno tužilaštvo, jer dosadašnji koncept rada nije doveo do željenih rezultata, prevashodno u brobi protiv korupcije.
Marković je nedavno “Vijestima” saopštio mogućnost formiranja specijalnog tužilaštva za borbu protiv kriminala koje bi bilo autonomno, a specijalni tužilac direktno nadležan za sektore u policiji i drugim upravama zaduženim za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije.
“U ime Vlade, koordinator sam radne grupe za oblast pravosuđa, borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala u okvira Koordinacionog tima Vlade za implementaciju Akcionog plana za praćenje sprovođenja preporuka EK", objasnio je ranije Marković svoja zaduženja.
Policija mora da formira tim koji će dati rezultate koje Vlada i javnost očekuju
Konjević ističe da očekivanja i neophodnosti postizanja mjerljivih rezultata u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije nameće formiranje tima koji može da ispuni očekivanja.
“U skladu sa zakonom i principima profesionalizma, a ne političkom pripadnošću i podobnošću, direktor Uprave policije ima obavezu da formira tim koji može odgovoriti tim izazovima. Svjesni smo da treba jačati kapacitete u MUP-u, pa u tom kontekstu treba posmatrati i koncipiranje tima od strane direktora UP. Taj tim zajedno sa direktorom treba da obezbijedi rezultate koje Vlada i javnost očekuju. Ukoliko ministar i Vlada očekuju rezultate onda treba uvažiti zakonsko pravo direktora da izborom tima obezbijedi preduslove za ostvarivanje mjerljivih rezultata”, naglasio je Konjević.
On očekuje da svaki službenik policije, bez obzira na kojoj se trenutno poziciji nalazi, daje najbolje rezultate koji će na kraju doprinijeti snaženju povjerenja u rad Ministarstva.
Bonus video: