Primjena koncepta pametne odbrane omogućava lakše prevazilaženje ekonomske krize u oblasti odbrambene politike i trenda smanjivanja vojnih budžeta, ocijenjeno je na otvaranju konferencije NATO – pametna odbrana.
Cilj konferencije je produbljivanje razumijevanja koncepta pametne odbrane, mogućnosti i izazova koji stoje pred NATO saveznicima i Crnom Gorom u nastojanju da se poveća efikasnost i efektivnost nacionalnogsistema odbrae, kao i same Alijanse.
Ministar odbrane Crne Gore Milica Pejanović Đurišić kazala je da opadajući budžeti odbrane predstavljaju trend već duže vrijeme.
"A kao posljedicu imamo činjenicu da nijedna država nije u stanju da opredijeli dovoljno za sektor odbrane i sigurnosti kako bi se efikasno borila sa rizicima i izazovima koji zahtijevaju brze odgovore", rekla je ona.
Pejanović Đurišić navela je da su mir i sigurnost od vitalnog značaja za ekonomski razvoj, i da zato sektor odbrane često bude prvi koji je predmet mjera restrikcije i smanjenje troškova.
Prema njenim riječima, zbog činjenice da je ekonomska kriza imala i negativne efekte na NATO, u smislu finansijskih resursa, implementacija principa pametne odbrane jedan je od prioriteta Alijanse do 2020. godine.
"Pametna odbrana posebno je bitna za male države kao što je Crna Gora, jer bi pojedinačna ulaganja bila mnogo veća kada bi svaka država sama razvijala odbrambene kapacitet. Posebno se jača regionalna saradnja, jer negativni efekti mogu bolje da se riješe združenim naporima", ukazala je Pejanović Đurišić.
"Kriza je u toku za vojne budžete, pa će i Crna Gora morati da se suoči sa pitanjima šta želi a šta može da postigne. Njemačka će nastaviti da pomaže Crnoj Gori kako bi našla odgovor na sva ta pitanja"
Kao primjer dobre saradnje u regionu uz primjenu koncepta pametne odbrane ona je navela balkanski regionalni pristup vazdušnoj odbrani, koji se sprovodi od 2010. godine.
"On je jedan od primjera u kom Crna Gora zajedno sa ostalim državama regiona pokušava da pokaže spremnost i sposobnost da bude dio koncepta pametne odbrane. Osim toga, spremni smo da učestvujemo i u sličnim projektima koji bi za cilj imali združenje sredstava i snaga", poručila je Pejanović Đurišić.
Ambasador Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Su Kej Braun takođe je upozorila da se vojni budžeti širom svijeta smanjuju, navodeći da su obaveze država su i danas kao i oduvijek da obezbijede bezbjednost svojim građanima.
"Od vojnih snaga očekuje se da rade više sa manje resursa, što je i jedna od glavnih karakteristika pametne odbrane. Ona će omogućiti i državama regiona da osnaže saradnju tako što će im pomoći da usklade budžete i sposobnosti, sa minimalnim preklapanjima", pojasnila je Braun.
Ona je navela da Crna Gora i regionalni partneri čine integralni dio koncepta pametne odbrane.
"Crna Gora je u dobroj poziciji da počne sa transformacijom svojih struktura odbrane kako bi je uskladila sa fiskalnom realnošću. SAD i NATO su posvećene snažno regionalnoj odbrani, a članstvom u NATO i učetvovanjem u principima pametne odbrane Crna Gora će uživati sigurnost većeg saveza i smanjiti budžetske pritiske samostalne strategije", ocijenila je Braun.
Ona smatra da je NATO sam po sebi pametna odbrana.
Ambasador Njemačke Pius Fišer kazao je da je pametna odbrana jedno od gorućih pitanja, ne samo za članice već i za potencijalne kandidate.
Prema njegovim riječima, pametna odbrana daje odgovore na mnoga pitanja i probleme, posebno koji se odnose na finansijske nedostatke.
On je naveo da se crnogorskim stremljenjem ka EU i NATO-u unaprjeđuje i evropska bezbjednost.
Fišer je podsjetio da EU i NATO imaju gotovo identične vrijednosti i zahtjevi.
"Oni su povezani. Vladavina prava od suštinskog značaja za ulazak u EU, a borba protiv organizovanog kriminala biće odsuštinskog značaja za članstvo u NATO", rekao je Fišer.
On je rekao da je održivi budžet veoma bitan, a da pametna odbrana omogućava efikasniju utrošnju resursa.
"Kriza je u toku za vojne budžete, pa će i Crna Gora morati da se suoči sa pitanjima šta želi a šta može da postigne. Njemačka će nastaviti da pomaže Crnoj Gori kako bi našla odgovor na sva ta pitanja", zaključio je Fišer.
Bonus video: