Problem tuberkuloze: Polovina se ljekaru javi u odmakloj fazi

Pulmolog dr Olivera Bojović kazala je da je 2005. godine u Crnoj Gori bilo 176 oboljelih od tuberkuloze, dok je taj broj za prošlu godinu bio 119
278 pregleda 0 komentar(a)
tuberkuloza, Foto: Web
tuberkuloza, Foto: Web
Ažurirano: 01.09.2012. 16:01h

Iako broj oboljelih od tuberkuloze u Crnoj Gori stagnira, u sjevernim opštinama je došlo do povećanja pojave te bolesti, saopšteno je na konferenciji CAZAS-a povodom završetka projekta “Podrška direktno opservirane terapije (DOT) u sjeverno-istočnoj regiji Crne Gore”.

Pulmolog dr Olivera Bojović kazala je da je 2005. godine u Crnoj Gori bilo 176 oboljelih od tuberkuloze, dok je taj broj za prošlu godinu bio 119.

“U posljednjih sedam godina incidenca se smanjila, ali ona nije jednaka u svim djelovima Crne Gore. Stopa obolijevanja je 19 na 100.000 stanovnika, dok je u Andrijevici, Beranama i Plavu ta stopa veća. Takođe, u Budvi i Herceg Novom došlo je do povećanja broja oboljelih”, kazala je Bojović.

Ona je rekla da su prošle godine u odnosu na godinu ranije zabilježena tri slučaja više, što je znak da će tuberkuloza još dugo biti značajan zdravstveni problem.

“Projektovano je da se do 2015. godine stopa smanji na 15 oboljelih na 100.000 stanovnika, ali se već može postavljati pitanje da li će se taj cilj ostvariti”, kazala je ona.

Bojović je naglasila da oko polovine oboljelih ima zarazni tip bolesti, i da se procjenjuje da jedan takav pacijent može inficirati i do 15 novih osoba. Ona je objasnila da su simptomi bolesti uglavnom produženi kašalj, povišena temperatura, gubitak apetita, noćno znojenje, krvarenje u iskašljavanju i da se više od polovine pacijenata javi ljekaru u poodmakloj fazi bolesti.

Direktor nevladine organizacije CAZAS Mišo Pejković kazao je da je projekat bio realizovan od novembra prošle do avgusta ove godine sa aktivnostima u Bijelom Polju, Beranama, Rožajama, Plavu i Andrijevici, a sve u saradnji sa Specijalnom bolnicom za plućne bolesti "Brezovik" i lokalnim domovima zdravlja.

On je rekao da je u okviru projekta bio organizovan trening za medicinske radnike, vršnjačka edukacija među pacijentima, preventivne aktivnosti u RAE zajednici i izbjegličkim naseljema, a publikovan je vodič za medicinske radnike. Projekat je podržalo Ministarstvo inostranih poslova Vlade Luksemburga, a posredstvom fondacije "Caritas" Luksemburg, a njegova vrijednost bila je oko 60.000 eura.

Bonus video: