Srpska pravoslavna Crkvena opština Berane izrazila je “javno neslaganje i bunt protiv agresivnog postupanja prema pravoslavnim sveštenicima, na koje se bez ikakvog razloga okomila beranska policija i tužilac-sveštenogonitelj”.
Oni u saopštenju za javnost objašnjavaju da je to neophodno s obzirom na količinu akumuliranog interesovanja javnosti za održavanje tradicionalne đurđevdanske litije, u kojoj već decenijama unazad učešće uzima nekoliko hiljada građana Berana, “kojem gradu je Sveti Đorđe zaštitik, a posebno s obzirom na epilog koji pred policijskim organima i tužilaštvom poprima molitveni hod sveštenstva Arhijerejskog namjesništva beranskog”.
“Sveštenici i monasi manastira Đurđevi Stupovi su, kako je i zvaničnim saopštenjem Eparhije budimljansko-nikšićke pojašnjeno (onome ko je htio da pročita i shvati), kao građani Crne Gore prethodno vrlo dobro upoznati sa mjerama koje je naredbama propisala Vlada Crne Gore, na Đurđevdan (6. maja ove godine), koji je slava manastira Đurđevi Stupovi (živog već 807 godina, iz kog je nastao i grad Berane), odlučili da, kao što su to činili nedeljama unazad, pođu u molitveni hod ulicama našeg grada (poštujući sve saobraćajne propise, krećući se isključivo trotoarima i pješačkim prelazima, odnosno trasama predviđenim za kretanje pješaka), čitajući molitve za očuvanje zdravlja svih građana Berana” – navodi se u saopštenju.
Objašnjava se i da su sveštenici to su činili poštujući međusobnu fizičku distancu, kao i ostale mjere propisane za očuvanje individualnog i kolektivnog zdravlja.
“Međutim, iako su vršili svoju pastirsku dužnost, koja je nužna za očuvanje života svakog vjerujućeg čovjeka, svjedoci smo da su suočeni sa agresivnim postupanjem policijskih organa i tužilaštva, jer su istoga dana (dakle, 6. maja ove godine), nakon molitvenog hoda i dolaska u drevnu svetinju, od strane beranske policije isleđivani, u višečasovnom zadržavanju i ispitivanju, koje je trajalo, tačnije, od 17 do 22 časa” - stoji dalje u u saopštenju.
Prema njihovim riječima “to očito nije bila dovoljna sankcija za sveštenike, čiji je jedini grijeh revnosno služenje Trojednome Bogu, a na duhovnu i tjelesnu korist vjernog naroda Berana, pa je osnovni državni tužilac u Beranama, gospodin Marko Bojović, izvolio da ih prethodno telefonom, a onda i pisanim putem, pozove na dalje isleđivanje, pred njim, i to pozivajući ih u svojstvu okrivljenih”.
“Naime, prema zvaničnim informacijama, beranska policija je protiv sveštenika i monaha, koji bogosluže u našem gradu, podnijela krivične prijave, a imenovani tužilac, kao svaki „efikasan“ i „odgovoran“ državni službenik nije gubio vrijeme već je sveštenike i monahe pozvao da dođu u Osnovno državno tužilaštvo u Beranama „kao okrivljeni-osumnjičeni, zbog krivičnog djela nepostupanje po zdravstvenim propisima za suzbijanje zarazne bolesti“.
Srpska pravoslavna crkvena opština Berane ovim putem o prednjem obavještava javnost izražavajući javno neslaganje i bunt protiv agresivnog postupanja prema pravoslavnim sveštenicima, na koje se bez ikakvog razloga okomila beranska policija i imenovani tužilac-sveštenogonitelj” – kaže se u saopštenju.
U Srpskoj pravoslavnoj Crkvenoj opštini Berane smatraju “nečasnim da neko okrivljuje pravoslavne sveštenike, inače i privatno vrlo čestite ljude, za „širenje zarazne bolesti“ i to sveštenike grada u kojem nije zabilježen nijedan slučaj zarazne bolesti na koju se konkretno cilja (novoproglašena koronavirusna zaraza).
“Ovakve formulacije imenovanog tužioca, konstruisane sa ciljem da se ponize pravoslavni sveštenici (što ujedno znači i cijeli pravoslavni narod Berana) smatramo prevashodno nezakonitim, a potom i nečasnim i licemjernim postupanjem. Posebno je važno naglasiti činjenicu (te sa njome upoznati i tužioca) da mjere Vlade Crne Gore ne zabranjuju molitvu kao čin (makar u službenom glasilu takva mjera nije proklamovana), a dozvoljavaju sve djelatnosti „od značaja za zdravlje i život građana“. Molitva Bogu, čijom voljom je svijet i nastao, nesumnjivo je ljudska djelatnost od presudnog značaja za zdravlje i život čovjeka” – navodi se u saopštenju.
Oni kažu da “činjenica da su sveštenici i monasi molitvenim hodom, između ostalog, obišli i glavnu beransku ulicu, koja nosi ime Mojsija Zečevića, igumana manastira Đurđevi Stupovi, te činjenica da je glavna ulica najposjećenija ulica u gradu, ne daje za pravo nikome, pa ni „savjesnom“ i „upornom“ novoprojavljenom tužiocu-sveštenogonitelju da svešteničko ispovijedanje vjere (a vjeroispovijedanje nije, to bi kao pravnik trebalo da zna, zakonom zabranjena ni kao privatni ni kao javni čin) dovodi u vezu sa okupljanjem većeg broja građana Berana, a posebno mu ne daje za pravo da svojim paušalnim ocjenama dovodi iste u vezu sa organizacijom bilo kog javnog skupa”.
“Ako su se vjernici Berana i okupili kako bi primili molitve svojih sveštenika, to su učinili spontano, po sopstvenom unutrašnjem pozivu da molitve prinesu Bogu u zajedništvu. Uostalom, Đurđevdan je za svakog vjerujućeg pravoslavnog Beranca poseban datum, dan Sveca Zaštitnika ovoga grada. Shodno svemu prednjem, kao pravoslavni vjernici, izražavamo nadu da će se svi činioci beočuga zvanog progon pravoslavlja 18. maja ove godine (kada su naši, beranski, sveštenici i monasi pozvani da se „jave u Osnovno državno tužilaštvo u Beranama“, u 8.00 časova, i to lično tužiocu Marku Bojoviću) urazumiti i osloboditi okrivljene „osnovanih sumnji“, a preko njih osloboditi i sve pravoslavne vjernike i građane Berana svoje osionosti i antipravoslavne histerije” – zaključuje se u saopštenju Srpske pravoslavne Crkvene opštine Berane.
Bonus video: