Pisma podrške Srpskoj pravoslavnoj crkvi (SPC), koja se predstavljaju kao navodno spontano događanje naroda, već su viđeni mehanizam iz perioda kada je stasavao projekat Slobodana Miloševića, smatra državni sekretar u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava, Aleksandar Saša Zeković.
„Pisma su već viđeni mehanizam “telegrama podrške” iz perioda kada je stasavao Miloševićev projekat. Glorifikuju se, ponavljaju unedogled uz uporno ponavljanje poruke o postojanju progona i diskriminacije“, kazao je Zeković agenciji Mina.
Prema njegovim riječima, nedostaje argumentacija, pa se često stiče utisak da oni koji potpisuju zapravo i ne znaju šta su potpisali.
„Stvara se privid da različite profesije i društvene grupe tvrde, između ostalog, da se u zemlji sprovodi otvorena diskriminacija onih koji pripadaju SPC. Nije do sada iznijet nijedan konketan slučaj povrede prava po tom osnovu“, kazao je Zeković.
On je istakao da Ministarstvo za ljudska i manjinska prava ima institucionalnu obavezu i odgovornost da prati poštovanje ljudskih prava, doprinosi boljoj praksi, ali i da reaguje na manipulaciju i instrumentalizaciju građana.
Crna Gora je, kako je naveo, donijela Zakon o slobodi vjeroispovijesti polazeći od toga da su religija i demokratija poželjni i potrebni partneri.
Taj zakon je, istakao je Zeković, usvojen kako bi se bez ograničenja podstaklo društveno i kulturno izražavanje vjere.
On je kazao da primjena propisa koji se zasnivaju na standardima i najboljoj evropskoj demokratskoj praksi, za Ministarstvo predstavlja podršku vjerskim slobodama koje su važne za jačanje demokratije i izgradnju otvorenog društva.
„Stalni dijalog se podrazumijeva, a naročito je neophodan kada se prepozna određeno nezadovoljstvo ali i primjeri radikalizacije i okretanja nasilju. Čelnici bezbjednosno-obavještajne zajednice već su ukazali na moguće bezbjednosne prijetnje s tim u vezi“, naveo je Zeković.
Prema njegovim riječima, Zakon o slobodi vjeroispovijesti je i usvojen upravo zato da se u Crnoj Gori spriječi svaka diskiminacija i da svi imaju jednako pravo.
Zeković je podsjetio da je konačni zakonski tekst uključio sve predloge vjerskih zajednica koji su bili u skladu sa međunarodnim pravnim standardima, ali i sve preporuke Venecijanske komisije.
„Primjena zakona nije proizvela nijednu negativnu posljedicu po djelovanje i život SPC u Crnoj Gori, niti bilo koje druge vjerske zajednice“, dodao je Zeković.
Bonus video: