Kompanija “Stratex” Nila Emilfarba odlučila je da uvede mogućnost plaćanja usluga i proizvoda kripto-valutom - bitkoin.
Prihvatanjem digitalnog novca kao validnog sredstva plaćanja, već od ove sedmice moguće je plaćati u Dukley hotelu, restoranu i marini, ali i kupiti nekretninu u luksuznim kompleksima kompanije - “Dukley gardens” na Zavali i “Dukley residence” nadomak Starog grada.
Ističu da su prva kompanija na Balkanu koja je omogućila klijentima da plate bitkoinom.
“Plaćanje se vrši putem neke od zvaničnih aplikacija i novac koji je predmet transakcije se automatski konvertuje u eure. Prema zvaničnim podacima, u svijetu je aktivno samo 10.000 ovakvih platnih mjesta, dok prema zvaničnom sajtu coinmap.org na cijelom Balkanu, osim projekata pod okriljem Stratexa, postoji još možda samo jedno platno mjesto“, saopštili su iz kompanije.
Bitkoin je prošle sedmice probio magičnu brojku od 10.000 dolara vrijednosti za jedan novčić.
Cijena Bitkoina varira i zavisi od potražnje.
Valuta ne postoji u fizičkom obliku.
Ideju bitkoina razvio je Satoši Nakamoto još 2008. godine, kada je objavio dokument u kojem je pojasnio kako će virtuelna valuta funkcionisati.
Tada je ustanovljeno da će se stvarati pomoću specijalnog kompjuterskog softvera i razmjenjivati direktno među korisnicima, bez prisustva treće strane.
Bitkoin je decentralizovan sistem koji ne može da kontroliše jedna osoba, uključujući čak i njegovog tvorca.
Valuta nije oslonjena na banke i njome navodno ne upravlja nijedna država, osoba ili grupa.
Bitkoin je programiran da se ne može duplirati, što znači da jedan nije moguće potrošiti dva puta.
Postoji u elektronskom obliku i čuva se u takozvanim “novčanicima”.
Procjene broja korisnika Bitkoina variraju.
Prema podacima CoinDesk-a za 2016. godinu, broj bitkoin novčanika se udvostručio i iznosi 12,77 miliona.
Veći od "Pepsija", "Simensa" i IBM-a sa 167 milijardi dolara kapitala
Bitkoin je navodno veći od brojnih poznatih korporacija.
Prema rajting listi “PvC-a” koja rangira 100 najvećih kompanija, sa 167 milijardi dolara kapitala na tržištu bitkoin je postao veći od “Sitigrupe” (165 milijardi), IBM-a (164 milijardi), HSBC (162 milijarde) i “Pepsija” (160 milijardi).
Virtuelna valuta znatno je veća od “Masterkarda” i “Simensa”, koji imaju 121, odnosno 117 milijardi dolara kapitala. Veći je i od pojedinih zemalja. Ako bi se vrijednost bitkoina uporedila sa BDP-om država, iza sebe bi ostavio čak i bogate poput Alžira (156 milijardi dolara) i Katara (152 milijarde).
Troši energiju, navodno, za 100 država - oko 30 teravolti električne energije na sat potrošeno je 2016. na “kopanje” bitkoina, navodi “Digekonomist”.
Bonus video: