Vlada Crne Gore je usvojila Godišnji program gazdovanja šumama za ovu godinu, koji su izradile stručne službe Uprave za šume, a kojim je predviđeno da će finansijski prihodi po osnovu korišćenja biti uvećani u odnosu na prethodne godine, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede,
Kako su pojasnili, finansijski prihodi “planirani Programom gazdovanja šumama po osnovu korišćenja šuma, nedrvnih šumskih proizvoda i lovišta posebne namjene će zbog povećanja cijena drveta kako na globalnom, tako i na regionalnim tržištima, biti uvećani u odnosu na prihode ostvarene prethodnih godina (u 2020. godini iznosili 8,1 milion eura)”.
Ističu da program ima za cilj da šume i šumsko zemljište uživaju posebnu zaštitu, koja se ostvaruje očuvanjem šuma i šumskog zemljišta sa svim njihovim funkcijama, i to kako održivim i multifunkcionalnim gazdovanjem šumama, tako i očuvanjem i unapređenjem biološke i pejzažne raznovrsnosti šuma, što takođe podiže nivo kvaliteta životne sredine.
“Smisao donošenja Programa gazdovanja šumama je ostvarivanje osnovnih funkcija šuma, i to kako privredne, tako socijalne i ekološke, uz obavezu da se za realizaciju mjera moraju obezbijediti neophodna finansijska sredstva iz budžeta”, naveli su iz Ministarstva.
Kako su dodali, usvajanje Programa na sjednici osržanoj prije dva dana i implementacija imaju, u smislu odredbi Zakona o šumama, zadatak kvantifikovanja mjera na gazdovanju šumama po obimu, vrsti i vremenu izvođenja na godišnjem nivou, shodno planskim dokumentima u šumarstvu, a sve sa ciljem obezbjeđivanja održivog gazdovanja i upravljanja šumskim resursima.
“Program predstavlja sveobuhvatan plan aktivnosti Uprave za šume, koje se ogledaju prije svega na preduzimanju mjera na: uređivanju, zaštiti i uzgoju šuma, korišćenju šuma, izgradnji i rekonstrukciji šumskih puteva, korišćenju nedrvnih šumskih proizvoda i upravljanju lovištima posebne namjene”, dodali su iz resora ministra Aleksandra Stijovića.
Naveli su da kada je u pitanju korišćenje šuma program predviđa davanje šuma u državnoj svojini na korišćenje preduzećima iz oblasti drvne industrije, koja su obavezna dobijenu drvnu masu preraditi u sopstvenim kapacitetima za preradu drveta u Crnoj Gori.
Bonus video: