Crna Gora i Mađarska intenziviraće saradnju u oblasti zdravstva, sa posebnim fokusom na istraživanja iz domena epidemiologije u vezi sa kronavirusom, zaključeno je na sastanku ministarke zdravlja Jelene Borovinić Bojović sa ministrom ljudskih resursa Mađarske Miklošom Kaslerom.
Tokom susreta sa mađarskim kolegom, Borovinić Bojović je, kako su saopštili iz resornog ministarstva, istakla veoma dobru saradnju sa Mađarskom, koja je, kako je kazala, potvrđena više puta do sada, a posebno u doba pandemije izazvane virusom korona.
“Nesebična podrška i pomoć u vidu vrijednih donacija, dokaz su tradicionalno kvalitetnih odnosa dvije zemlje, kao i visokog stepena solidarnosti i prijateljstva prema Crnoj Gori”, kazala je Borovinić Bojović.
Ona je zahvalila Vladi Mađarske, Kasleru i ambasadoru Jožefu Neđešiju, koji su zajedničkim aktivnostima uspjeli da obezbijede donaciju za Crnu Goru od 200 hiljada vakcina protiv koronavirusa.
“Što je u tom trenutku bilo od neprocjenjivog značaja za nastavak masovne vakcinacije u našoj zemlji”, dodala je Borovinić Bojović.
Ona je podsjetila da je Mađarska Crnoj Gori ranije donirala medicinsku zaštitnu opremu i preko 10 hiljada PCR testova, koji se koriste za dokazivanje prisustva virusa COVID-19.
“Kao i da je u avgustu potpisan bilateralni sporazum između dvije zemlje, kojim državljani Crne Gore koji su imunizovani sa obje doze bilo koje vakcine protiv koronavirusa, mogu slobodno i bez bilo kakvog uslovljavanja da ulaze u Mađarsku”, kaže se u saopštenju.
Borovinić Bojović je rekla da isto važi i za državljane Mađarske koji dolaze u Crnu Goru, a oni koji nijesu vakcinisani, uz negativan PCR test koji je rađen u dvije zemlje, ne stariji od tri dana, slobodno i bez karantina prelaze dvije granice.
Kako je saopšteno iz Ministarstva, tokom današnjeg sastanka sa mađarskim kolegom, Borovinić Bojović, razgovarala je i o trenutnoj epidemiološkoj situaciji u Crnoj Gori i u regionu.
“Razmijenili smo iskustva o mjerama prevencije širenja virusa, protokolima liječenja bolesti COVID-19, kao i o procesu vakcinacije. Pored toga bilo je riječi i o unapređenju saradnje u oblasti onkologije”, kaže se u saopštenju.
Zajednička ocjena je, kako je saopšteno, da je potrebno nastaviti i dodatno ojačati saradnju dvije zemlje i u ostalim oblastima zdravstva.
“Poseban fokus biće na analizama i istraživanjima, koja će se raditi iz oblasti epidemiologije vezanih za koronavirus”, dodaje se u saopštenju.
Kasler je, kako je saopšteno, zadovoljan zbog prilike da sa Borovinić Bojović razmijeni iskustva o aktuelnoj epidemiološkoj situaciji i borbi dvije zemlje protiv koronavirusa.
“Danas smo analizirali dejstvo i biološke efekte različitih mutagenih formi. Ministarka je govorila o rezultatima Crne Gore u borbi protiv COVID-a, a ja sam prezentovao reuzultate istraživanja koje je Mađarska sprovela o koronavirusu, vakcinama i mutacijama”, rekao je on.
Kasler je dodao da su, osim o koronavirusu, razgovarali smo i o drugim temama iz oblasti zdravstva, s posebnim osvrtom na onkologiju, kao i o mogućnostima digitalizacije medicine.
Kasler je, kako su kazali iz Ministrastva, rekao da je zadovoljan što je njegova zemlja imala mogućnost da kroz donacije zdravstvenom sistemu pomogne kako Crnoj Gori tako i zemljama u okruženju.
Bonus video: