Sumnjive mjenice Njemaca za desalinizaciju

Apelacioni sud usvojio žalbu Opštine Budva i ukinuo presudu Privrednog suda kojom je tražila da kompanija “WTE desalinizacija morske vode” vrati gotovo pola miliona eura

20195 pregleda 4 komentar(a)
Foto: Vuk Lajović
Foto: Vuk Lajović

Privredni sud moraće ponovo odlučivati po tužbi Opštine Budva kojom je tražila da njemačka kompanija “WTE desalinizacija morske vode” vrati gotovo pola miliona eura koje je prije četiri godine prinudnim putem naplatila od gradske uprave aktiviranjem sumnjivih mjenica.

To je presuda Apelacionog suda, u koju su “Vijesti” imale uvid, a kojom je usvojena žalba Opštine Budva na odluku Privrednog suda iz februara prošle godine.

”Ukida se presuda Privrednog suda i predmet vraća na ponovno odlučivanje”, piše u presudi.

Privredni sud je prije godinu i po odbacio tužbu Opštine, koju zastupa Sekretarijat za zaštitu imovine, a kojom je traženo da se utvrdi da su mjenice koje su aktivirane ništavne, a mjenično ovlašćenje neosnovano. Takođe, Privredni sud je u ukinutoj presudu odbacio tužbu Opštine u kojoj je tražila da se njemačka komapnija obaveže da joj isplati 488.300 eura, od kojih na ime sticanja 422.827 eura, i 65.472 eura na ime zatezne kamate.

Dvije povezane kompanije - WTE, jedna koja je gazdovala postrojenjem za desalinizaciju morske vode na Zavali, a druga kolektorom u Vještici, stoje iz najvećih korupcionaških projekta koji se povezuju sa kriminalnom grupom Svetozara Marovića.

Postrojenje za desalinizaciju čija izgradnja je ojadila opštinsku kasu za više miliona eura, jedna je od afera koja još nema epilog. Milionski vrijedna oprema, nažalost, danas trune.

Opština Budva i gradski Vodovod utužili su prije četiri godine Privrednom sudu “WTE desalinizacija morske vode”, da je prinudnim putem sa opštinskog računa naplatio 379.937 eura, a oko 110 hiljada eura sa računa Vodovoda, bez pravnog osnova i zloupotrebom mjenice kao sredstva obezbjeđenja. Ujedno je cijeli slučaj prijavljen i Specijalnom tužilaštvu, smatrajući da je njemačka kompanija zloupotrijebila mjenice, koje nijesu validne.

Inostrana firma, koja je sestra firme “WTE otpadne vode” koja je do januara 2020. upravljala postrojenjem za tretman otpadnih voda u bečićkom naselju Vještice, prije je te 2017. aktivirala mjenice u ukupnom iznosu od 780 hiljada, od kojih je naplatila više od polovine.

Opština je tada zatražila od Centralne banke da se stopira naplata mjenica, a o svemu obavijestila i Specijalno tužilaštvo, smatrajući da je njemačka kompanija zloupotrijebila mjenice, čija je validnost upitna.

U tužbi, koju je tada potpisao sekretar za zaštitu imovine Nikola Plamenac, se detaljno navodi poslovni odnos Opštine i “WTE desalinizacija morske vode”.

”Opština je sa WTE zaključila Ugovor o solidarnom jemstvu 29. juna 2010. godine kojim se obavezala da bude solidarni jemac, pored glavnog dužnika “WTE Mediteran” d.o.o Budva i da će ispuniti ugovorene obaveze. WTE se obavezao da Opštini preda 10 blanko mjenica sa klauzulom ‘bez protesta’ i mjenično ovlašćenje za ispunjavanje blanko mjenice. Istog dana je potpisan Ugovor o solidarnom jemstvu između Hipo Alpe Adria Banke - HAAB kao povjerioca, “WTE desalinizacija morske vode” kao dužnika, “WTE Mediteran” d.o.o Budva kao pristupnika dugu i Opštine Budva i JP Vodovod i kanalizacija kao solidarnih jemaca. Opština i Vodovod su se kao solidarni jemci obavezali da će HAAB ispuniti obaveze WTE desalinizacija morske vode i “WTE Mediteran” na način što je Opština jemčila za cjelokupnu obavezu dok je Vodovod jemčio za polovinu obaveze”, navodi se u tužbi.

Dodaje se da su svi navedeni ugovori kojima se Opština obavezala kao solidarni jemac služili “WTE desalinizacija morske vode” kao obezbjeđenja ispunjenja obaveza iz Ugovora o dugoročnom kreditu u iznosu od 5,3 miliona eura koji je zaključio sa HAAB.

Kao dokaz da su mjenice nevažeće iz opštinskog sekretarijata su dostavili i obavještenje Heta Asset Resolution od 13. maja 2016. u kome se navodi da su Opština i “WTE desalinizacija morske vode” zaključile Sporazum o definitivnom uređenju međusobnih poslovnih odnosa, i da su prestale da važe sva prava i obaveze po prethodnim ugovorima koje su ugovorne strane prethodno potpisale.

“Iako je nedvosmisleno dokazano da su sve obaveze Opštine izmirene po osnovu jemstva, WTE s druge strane aktivira mjenicu, koja se po više osnova ima smatrati ništavom. Naime, ni mjenica ni mjenično ovlašćenje nisu zavedeni u evidenciji Opštine te kao takva ne ispunjava uslove iz Zakona o izvršenju i obezbjeđenju”, navodi se u tužbi.

Traže da im se plati 2,7 miliona za izgradnju postrojenja

Njemačka kompanija “WTE desalinizacija morske vode” je još u aprilu prošle godine uputila opomenu pred utuženje Opštini Budva da joj isplati 2,7 miliona eura na ime ugovora o izgradnji postrojenja za desalinizaciju morske vode na rtu Zavala.

Odmah nakon toga, predsjednik Opštine Marko Carević obavijestio je Specijalno državno tužilaštvo da inostrana kompanija pokušava da od Opštine iznudi milionsku sumu na osnovu još jednog projekta iza kojeg stoji organizovana kriminalna grupa.

On je Njemcima poručio da im neće uplatiti ni cent.

Administracija na čijem je čelu Marko Carević ekspresno je preko advokatske kancelarije Vladana S. Bojića odgovorila Njemcima da sunjihova potraživanja podvrgnuta istrazi Specijalnog tužilaštva.

”Opština Budva odbija da plati i cent potraživanja ‘zaraženog inkriminacijama’ ma od koga one dolazile i na ma koji način ta potraživanja proističu iz nezakonitih radnji. Zato vaš zahtjev i opomenu sa indignacijom odbacujemo”, navodi se u odgovoru Opštine.

Bonus video: