Pljevaljsko opštinsko preduzeće Vodovod moraće ubuduće da sa svakim korisnikom sklopi pojedinačne pisane ugovore o vodosnabdijevanju kojim će se urediti međusobna prava i obaveze u korišćenju komunalne usluge, kao i cijenu po kojoj će se korisnicima isporučivati voda.
To je predviđeno Nacrtom odluke o javnom vodosnabdijevanju, upravljanju komunalnim i atmosferskim otpadnim vodama, koji je pripremio Sekretarijat za stambeno-komunalne poslove, saobraćaj i vode.
Vodovod će biti u obavezi da isporučuje korisniku zdravstveno ispravnu i čistu vodu za piće u količini od najmanje 150 litara dnevno po osobi u redovnim uslovima. Vodovod će biti u obavezi da sprovodi sve zaštitne mjere propisane za izvorišna područja, u zoni neposredne sanitarne zaštite, što do sada nije bio slučaj za akumulaciju Otilovići, odakle se crpe velike količine vode za vodosnabdijevanje grada.
”U slučaju iznenadnog i nekontrolisanog zagađenja vode na izvorišnom području, vršilac usluga je obavezan da odmah prekine isporuku vode za piće sa zagađenog izvorišta, spriječi štetne uticaje na kvalitet i higijensku ispravnost vode, preduzme mjere na otklanjanju zagađenja i nakon toga ispravnu vodu ponovo pusti u eksploataciju. O razlozima prekida vodosnabdijevanja vršilac usluga je dužan odmah obavijestiti korisnike putem sredstava javnog informisanja i na drugi odgovarajući način”, navodi se u Nacrtu odluke.
Vodovod će imati pravo da u određenim slučajevima korisnike isključi sa mreže, ali će u tom slučaju kako je predviđeno Nacrtom odluke Vodovod morati za vrijeme privremenog uskraćivanja isporuke vode za piće, obezbijediti isporuku vode za piće korisnicima u količini od 15 litara dnevno po osobi.
”Korisnik plaća cijenu usluge koja se sastoji iz fiksnog i varijabilnog dijela, a utvrđuje se u skladu sa metodologijom. Fiksni dio cijene vodne usluge utvrđuje se radi pokrivanja troškova koji ne zavise od količine isporučene vode za ljudsku upotrebu ili količine preuzete komunalne otpadne vode i ne može biti vedi od 20 odsto ukupnih troškova poslovanja vršioca usluga utvrđenih regulatorno dozvoljenim prihodom. Fiksni dio cijene usluge javnog vodosnabdijevanja može se utvrditi u zavisnosti od prečnika unutrašnje instalacije korisnika na mjestu priključenja pod uslovom da vršilac usluga raspolaže podacima o tim prečnicima. Varijabilni dio cijene vode zavisi od količine isporučene vode i isti je za kategoriju korisnika po jedinici mjere metar kubni. Izuzetno, cijena usluge javnog vodosnabdijevanja netretiranom vodom formira se bez troškova tretiranja vode”, navodi se u Nacrtu odluke.
Vodovod će pružanje usluge javne kanalizacije naplaćivati korisnicima prema količini utrošene vode očitane na vodomjeru.
U obrazloženju odluke se navodi da je ona donijeta kako bi se uskladila sa Zakonom o komunalnim djelatnostima koji je počeo da se primjenjuje još 2018. godine.
Ustavni sud Crne Gore nedavno je ukinuo odluku o snabdijevanju vodom i odvođenju otpadnih voda koju je ranije donijela Skupština opštine Pljevlja, jer u ostavljenom roku nije usklađena sa novim zakonom o Komunalnim djelatnostima.
Ustavni sud je pokrenuo inicijativu za ocjenu ustavnosti odluke 31. maja prošle godine na inicijativu pljevaljskog preduzeća Žitoprodukt.
Bonus video: