Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović izrazio je nadu u brzi izbor nove vlade, kako bi svi u sistemu mogli obaviti posao, osnažiti saradnju sa Ujedinjenom nacijom i nastavili sa ispunjavanjem obaveza.
Đukanović je danas primio rezidentnog koordinatora UN sistema u Crnoj Gori Pitera Lundberga sa kojim je, kako je saopšteno iz kabineta Predsjednika, "razgovarao o saradnji Crne Gore i UN-a, kao i o aktuelnim unutrašnjim i regionalnim pitanjima".
Đukanović je, navodi se u saopštenju, ponovio apsolutnu privrženost Crne Gore organizaciji UN-a i Povelji, kao i generalnu posvećenost multilateralizmu, što je potvrđeno i kroz nedavne sastanke sa Generalnim sekretarom Guterešom i podsekretarkom Di Karlo.
"Predsjednik je naglasio da Crna Gora veoma drži i do saradnje sa kancelarijom UN-a i agencijama u Podgorici, ističući da smo u veoma važnom periodu definisanja 5-o godišnjeg okvira za saradnju 2023-2027, za šta su neophodne kompetente i funkcionalne institucije u Crnoj Gori, spremne da odgovorno i efikasno odgovore na potrebe dalje saradnje. U duhu te posvećenosti izrazio je nadu u brzi izbor nove vlade, kako bi svi u sistemu mogli obaviti posao, osnažiti saradnju sa UN-om i nastavili sa ispunjavanjem obaveza", navodi se u saopštenju.
Lundberg je, kako se dodaje ocijenio da je uprkos turbulentnoj godini i izazovima postignuto dosta, visoko cijeneći aktivan angažman Crne Gore u sistemu za zaštitu ljudskih prava i ulogu u Savjetu za ljudska prava.
"Lundberg je naglasio punu spremnost UN-a da podrži Crnu Goru u procesu ispunjavanja obaveza u toj oblasti, što je važno i sa aspekta evropskih integracija čiji je proces u značajnom dijelu kompatibilan sa Agendom održivog razvoja 2030".
On je, saopšteno je, informisao Đukanovića o izradi strateškog plana za saradnju, koji predstavlja nadgradnju prethodnih dobrih iskustava saradnje Crne Gore i sistema UN-a, i mobiliše sredstva u vrijednosti 70 miliona dolara kao podršku održivom razvoju.
"Lundberg je naglasio da 5-o godišnjeg okvira saradnje jačanje socijalne kohezije, prevazilaženje podjela i suzbijanja govora mržnje i da se na toj liniji uz nepristrasnu ulogu UN-a može ostvariti važno partnerstvo posebno u grupama kao što su mladi i žene. Predsjednik je uz potvrđenu posvećenost oblasti ljudskih prava kao prioritetnoj u saradnji sa UN-om i zadovoljstvo obnovljenim članstvom naše zemlje u Savjetu za ljudska prava, iskazao saglasnost sa projektovanim ciljevima budućeg okvira, ističući da je socijalna kohezija vrlo važan zadatak odgovorne državne politike u narednom periodu. Uz ocjenu da registruje određene pomake na tom planu, naglasio je da ima prostora za napredak, ali i zabrinutost usljed brutalne ofanzive nacionalističkih političkih narativa kojima emancipacija i evropeizacija nije cilj. Uz žaljenje što prolazimo ovakve faze, iskazao je optimizam u nastavak strateškog pravca kretanja putem usvajanja evropskog sistema vrijednosti", saopšteno je.
Bonus video: