Zakonska rješenja kojima se reguliše pitanje vlasništva u medijima u Crnoj Gori su zastarjela i nisu praktična.
To je ocijenio direktor Radio Televizije Nikšić Nikola Marković, koji je istakao da se sadašnjim zakonom ispunjava samo puka forma, a puno je bitnije da se zna ko je stvarno vlasnik nekog medija.
Marković je to kazao na panel diskusiji "Čiji su mediji u Crnoj Gori", koju u hotelu "Hilton" u Podgorici organizuje Centar za razvoj Nevladinih organizacija, Institut za medije Crne Gore, NVO Natura - Kolašin, a projekat finansira Evropska unija.
"Jako je važno da znamo prave vlasnike, jer moramo da znamo porijeklo novca", kazao je Marković.
On je istakao da smo imali slučajeve u regionu da su vlasnici medija bili lica povezana sa kriminalnim klanovima.
Pomoćnica direktora Agencije za elektronske medije Sunčica Bakić je kazala da je transparentnost medija u Crnoj Gori onolika koliko to zakon propisuje.
Bakić je istakla da naše zakonske odredbe ne prepoznaju portale i kablovske operatere.
"Prosječnog medijskog konzumenta uopšte ne interesuje ko su vlasnici medija", tvrdi Bakić. Ona smatra da ko su vlasnici medija nije toliko bitno.
Urednica BIRN-a Dušica Tomović smatra da veliki broj medija građanima ne pruža pravovremene informacije i postavila pitanje šta znači domaći i inostrani kapital.
Ona je istakla da je veći problem u Crnoj Gori medijska koncentracija.
Marković je kazao da postoje vlasnici medija koji imaju svoje hotele, pa na taj način preko medija mogu da utiču na drugo tržište.
Tomović je istakla da je Crna Gora što se tiče transparentnosti u vrhu na Zapadnom Balkanu.
Bonus video: