Ova tema je posebno došla do izražaja u posljednjem periodu uslijed novonastale situacije i promjena na tržištu derivata, energenata i najava energetske krize u narednim jesenjim i zimskim mjesecima.
Šta je u stvari energetska efikasnost? Najjednostavnije rečeno, preduzimanja određenih koraka i promjene navika u cilju smanjenja korišćenja energije, a da se ne narušavaju svakodnevni životni procesi. Efikasnije korišćenje energije donosi mnoge benefite zajednici, privredi i pojedincu tj. domaćinstvima. Među najznačajnijim su: smanjenje emisije gasova, veće korišćenje izvora obnovljive energije i zelenih tehnologija, a samim tim manji uvoz energenata, vidljive uštede i smanjenje troškova na nivou privrede i domaćinstava. Šta možemo učiniti kao pojedinci na ovo polju? Uz manje aktivnosti u kući ili stanu u načinu korišćenja energije mogu se ostvariti uštede energije i budžeta namijenjenog za ovu svrhu i do 20%.
Plansko korišćenje kućnih uređaja
Uštede koje se mogu primjetiti na prvom narednom računu za struju zavisiće od planskog korišćenja kućni aparata i uređaja. Za početak, potreno je zamijeniti obične sa štedljivim sijalicama. Ukoliko je moguće postaviti veći broj manjih izvora svjetlosti u prostorijama. Napraviti plan korišćenja uređaja za pranje posuđa i veša. Koristiti uređaje tokom nižih tarifa tj. noću te programe za pranje na nižim temperaturama ukoliko nije potrebno da se koriste više. Takođe, preporuka je koristiti pun kapacitet mašina kako je naznačeno u uputstvima za korišćenje. Kada su bojleri u pitanju, programirati da temperatura bude do 60 °C. Pravilno održavanje bojlera takođe pomaže uštedi te je potrebno redovno čišćenje od kamenca.
Smanjiti gubitak toplote u kući
Zagrijavane ili hlađenje prostorija je uobičajen proces kako bi postigli optimalnu temperaturu u kući ili stanu, uslijed visokih ili niskih spoljnih temperatura. Osjećaj da se kuća, a posebno prostorije u potkrovlju, ne mogu zagrijati, pojava kondenzacije na prozorima, te buđ na zidovima su jasni pokazatelji da se troši više energije nego što je potrebno, a uz to klima u prostoriji nije prijatna i zdrava. Sve ovo zavisi od kvaliteta termo i hidroizolacije i ugrađene stolarije. Manja ulaganja za postavljanje izolacije u prostorijama koje se najčešće zagrijavaju je prvi korak u smanjenju potrošnje energije. Zatim treba provjetriti stolariju i obavezno je zamijeniti ukoliko se primijeti da negdje „odlazi“ toplota i da postoji cirkulacija vazduha dok su prozori i vrata zatvoreni. Potkrovlja su posebno specifična pa je izbor krovnih prozora ključan prilikom pravljenja računica o uštedama. VELUX krovni prozori će omogućiti besprijekornu toplotnu i hidroizolaciju, otpornost na vremenske uslove tokom cijele godine, svjež vazduh i kada su prozori zatvoreni. VELUX standard plus krovni prozori sa Thermo Technology izolacionim sistemom, dodatnom dihtung gumom uz nepopustljivost vazduha testirani na ekstremnim temperaturama, smanjuju utrošak energije i do 7%.
Ove investicije su jednokratne i ne zahtijevaju veći angažman, a omogućiće niže račune za električnu energiju ili ogrjev godinama.
Ukoliko se odlučite da adaptirate postojeće ili uredite novo potkrovlje, za besplatne konsultacije i posjete na teritoriji Crne Gore možete pozvati VELUX stručnjake, koji će vam pomoći da nađete najbolje rješenje za vaš prostor.