"Slovo koje je skovano da bismo imali kako da se nazovemo da budemo ljudi"

Sve što smo rekli i sačuvali, sačuvali smo sloveći, kazao je prof. dr Drago Perović

4294 pregleda 27 komentar(a)
Foto: Svetlana Mandić
Foto: Svetlana Mandić

U nikšićkom gradskom parku postavljena je skulptura, ćirilično slovo "Lj", dar Matice srpske-Društvo članova u Crnoj Gori. Kako je kazao prof. dr Drago Perović, sve što smo rekli i sačuvali, sačuvali smo sloveći.

"Naše je slovo, od kad smo se oslovili, uvijek bilo ćirilično. I sve što postoji oko nas, što nosi sjenku mnogih vremena i mnogih vjekova, a u sebi čuva duh i dah vječnosti zabilježila je i sačuvala naša prelijepa, prebogata, prelikovna ćirilica", kazao je Perović.

Prema njegovim riječima slovo Lj ima poseban likovni izraz, a Vuk Karadžić je "slovo Lj skovao da bismo imali kako da se nazovemo da budemo ljudi".

Perović
Perovićfoto: Svetlana Mandić

Autor skulpture je Veljo Stanišić, dok je koautor Radoman Čvorović.

Stanišić je kazao da je slovo "Lj" dio projekta Matice srpske-Društva članova u Crnoj Gori "30 slova za Crnu Goru" i da se nada da će njihov rad biti inspiracija mladim kao i autorima iz cijelog svijeta, a da će urađena slova biti praznik za cijelu Crnu Goru.

Stanišić
Stanišićfoto: Svetlana Mandić

Predsjednik Opštine Marko Kovačević kazao da u kratkom vremenu od kada se slovo "Lj" "uzdiglo u nikšićkom parku" bilo je puno različitih pogleda na svijet kako Nikšićana, tako i ostalihgrađana iz Crne Gore.

"Ono što mene posebno oduševljavala u svemu tome jeste što je prva asocijacija većine tih ljudi bila ljubav, ljepota i ljudskost. A ovo slovo Lj je kreirao kada je reformisao srpski jezik Vuk Karadžić, jedno dijete koje je rođeno iz ljubavi jednog Stefana iz Petnjice iz Drobnjaka i jedne Jegde iz Ozrinića kraj Nikšića. Tako da i u tom smislu ovo slovo Lj zaslužuje da se nađe na ovom mjestu, a Njegoš ga je strastveno tražio od Vuka da mu ga izlije i pošalje u štampariju na Cetinju, onu istu štampariju gdje su ta slova morala poslije da budu pretočena u bojeva zrna i borbi za slobodu. Tako da smo se sa slovima, ovim i drugima, i za slobodu borili", rekao je predsjednik Opštine.

Kovačević
Kovačevićfoto: Svetlana Mandić

Bilo je, kako je kazao, i šaljivih pogleda na novu skulpturu koji su takođe poželjni i koji mogu da zabave.

"Naravno, uvijek nasuprot ljubavi negdje voli i hoće da stane i mržnja. Ako neko mrzi ono pismo i ona slova na kojima je naučio da čita, na kojima se opismenio to je skoro pa isto kao da mrzi oči kojima je progledao kada se rodio. Ali ja negdje mislim ipak da kada sastružemo ove dnevno - političke kontekste i sve ostalo i kada pitamo i te ljude šta za njih znači slovo Lj, bilo ono napisano na jednom ili na drugom pismu, onda kada je izgovoreno vjerujem da će i njima prva asocijacija biti ljubav. Zato neka i oni udalje od ove skulpture i Marka Kovačevića, mogu da udalje i autore i donatore i sve ostalo, neka samo ostane ta suština na koju sam siguran da pomisle kada im se slovo Lj spomene. Mislim da će to biti put ka jednoj boljoj budućnosti, prvo prema međusobnom razumijevanju a onda i da shvatimo da nam je ljubav potrebna da bi bili ljudi, poručio je Kovačević.

Program je vodio Miljan Mijušković, a Bojana Šolaja, studentkinja master studija na filosofiji govorila je pjesmu "Riječ o ljubavi", autora Stefana Lazarevića.

Bonus video: